Co się dzieje po Acodinie? Niebezpieczny trend

Acodin to lek przeciwkaszlowy w tabletkach dostępny bez recepty. Hamuje nieproduktywny kaszel, który może pojawiać się w czasie infekcji górnych dróg oddechowych. Mogą przyjmować go dorośli oraz dzieci, które ukończyły 12. rok życia. 

Acodin jest dobrze znany osobom uzależnionym od farmaceutyków, ponieważ działa jak narkotyk. Poniżej ostrzegamy, czym grozi nadużywanie Acodinu i przyjmowanie go z powodów innych niż kaszel. To, co się dzieje wtedy z organizmem, może być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia. 

Zobacz: Co to znaczy 60?

Acodin jako narkotyk

Głównym składnikiem Acodinu jest dekstrometorfan, który w nadmiarze ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Tym samym w większej dawce działa tak, jak narkotyki. Niestety wiedzą o tym nastolatki, u których pojawiają się objawy zatrucia po spożyciu Acodinu. 

Farmaceuci sprzedają Acodin bez recepty, choć mają prawo odmówić wydania leku osobie niepełnoletniej. Inaczej jest w przypadku osób dorosłych. Jeśli jednak ta sama osoba dorosła przyjdzie do apteki po Acodin dwa-trzy razy dziennie, nie mogą odmówić wydania leku. 

Wśród uzależnionych od Acodinu są nie tylko nieletni, ale też sporo dorosłych. W dużej mierze zażywają go studenci, którzy są zdania, że pomaga się skoncentrować w czasie nauki, a sama faza narkotyczna jest wtórna. 

„Acodin jak się naćpać” – dziwne pytania na forum

Informacje na temat tego, co się dzieje po Acodinie i jak się naćpać są powszechnie dostępne na forach internetowych. To tam przeplatają się wątki rodziców i nastolatków. Ci pierwsi ostrzegają się wzajemnie przed tym, by chronić dzieci przed dostępem do tego leku. Ci drudzy chcą tylko dowiedzieć, jak się naćpać – ile Acodinu zażyć, by pojawiła się tzw. faza. 

Acodin – faza, co się dzieje?

Dekstrometorfan, który jest głównym składnikiem tych tabletek, zażywany w nadmiernej ilości, staje się klasyczną substancją psychoaktywną. Przenika z krwi do mózgu i wpływa na wydzielanie dopaminy i serotoniny. Może wywoływać zmiany świadomości i stany euforyczne. 

Źródło: leki.abczdrowie.pl

Zobacz: Przykładowe wpisy / życzenia do księgi pamiątkowej – co wpisać?

Powoduje też nadpobudliwość psychoruchową. Osoba, która zażyła zbyt dużo Acodinu ma rozbiegany wzrok i zwykle z wielkim przejęciem o czymś opowiada. Jest nadaktywna i nienaturalnie radosna. To objawy, które powinny zaniepokoić wszystkich rodziców. Jeśli dziecko jest w stanie nienaturalnej euforii, można przypuszczać, że jest pod wpływem środków odurzających. Niewykluczone, że brało właśnie Acodin. 

Co się dzieje u osób, które nie odczują euforii? Acodin może spowodować u nich tzw. bad tripy, czyli najogólniej mówiąc, niepokój i atak paniki. Poza tym mogą zachowywać się jak w stanie upojenia alkoholowego – mieć problem z wysławianiem się (bełkot) i koordynacją ruchową. U części zażywających Acodin dochodzi do depersonalizacji, a nawet wrażenia, że nie stanowią jedności ze swoim ciałem. 

Osoba, która jest w takim stanie, może zrobić sobie krzywdę, ponieważ nie będzie myślała racjonalnie. To, co się dzieje z jej ciałem w momencie odurzenia może budzić przerażenie i potęgować uczucie lęku. Jeśli nie dostanie pomocy na czas, jest w stanie nawet targnąć się na swoje życie. 

Poza ty Acodin, jak każdy farmaceutyk, może wywoływać skutki uboczne. W przypadku pacjentów, którzy zażyli go zbyt dużo lub dodatkowo pili alkohol, mogą być one nasilone. Do najczęściej występujących skutków ubocznych po zażyciu Acodinu należą: senność, zaburzenia układu pokarmowego, nudności oraz świąd. 

Acodin – skutki śmiertelne

Dla każdej osoby inna dawka Acodinu może okazać się bardzo szkodliwa. W skrajnych sytuacjach przedawkowanie może doprowadzić do śmierci. Powoduje bowiem zatrucie organizmu, o które nietrudno szczególnie u młodych ludzi. Ponadto może  zaburzać  prawidłowy rytm serca i powodować kłopoty z oddychaniem. To wszystko zaś w najgorszym przypadku oznacza trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Pamiętaj, by wszystkie lekarstwa w domu trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, również powinieneś tego pilnować. 

Gdy zauważysz u twojego dziecka niepokojące zachowanie, czasem podobne do stanu upojenia alkoholowego, ale nie koniecznie, przyjrzyj się mu. Być może jest pod wpływem środków odurzających i będzie potrzebować pomocy medycznej. 

Zobacz: Apteka Zawiszy – opinie, czy warto?

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły