Co to jest i do czego służy próbówka?

Zagłębiając się w świat laboratoryjny konieczna jest znajomość sprzętu, na którym pracuje się na co dzień. W zależności od miejsca, w którym wykorzystuje się szkło laboratoryjne, jego przeznaczenie będzie nieco inne. Zajęcia z chemii w szkole, laboratorium kryminalistyczne, mikrobiologiczne, diagnostyczne, a nawet klinika weterynaryjna – w każdym z tych miejsc przyrząd ten wykorzystywany jest w innym celu. Chcesz wiedzieć, do czego dokładnie służy próbówka? W tym artykule dostaniesz gotową odpowiedź na to pytanie. Sprawdź, do czego się jej używa i jakie rodzaje próbówek wyróżniamy. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: 4F – co to za firma, czy to polska firma? Opinie

Co to jest próbówka? 

Do szkła laboratoryjnego zaliczamy między innymi: szklane zlewki, kolby, biurety, lejki, jak również szklane próbówki. To tym ostatnim z wymienionych zajmiemy się dzisiaj. Próbówka zaliczana jest do drobnego sprzętu laboratoryjnego. I tak, jak w tych wymienionych przed chwilą przykładach niekoniecznie musi być szklana. Istnieją również takie, wykonane z tworzywa sztucznego. Pytasz, jak wyglądają? Na poniższej grafice znajdziesz opis podstawowych próbówek dostępnych na rynku. 

PRÓBÓWKAKRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Jest to tradycyjna próbówka. Zwykle wykonana ze szkła. Można opisać ją jako szklaną podłużną rurkę, z jednej strony otwartą, zakończoną okrągłym dnem. 


Odmianą tradycyjnej próbówki jest ta o wydłużonym, stożkowym zakończeniu. Ten rodzaj próbówek również jest z jednej strony swobodnie otwarty. 
Jest to szczególny rodzaj próbówek dostępny na rynku. Kolbka probówkowa wykonana jest z dobrej jakości szkła. Po lewej stronie na obrazku widoczny jest również szklany korek, który umożliwia szczelne zamknięcie kolbki probówkowej. 
Niektóre kolbki, jak i ogólnie probówki, mogą posiadać na bocznej ściance podziałkę objętościową. 
Wyróżniliśmy w tym zestawieniu także próbówkę wirówkową wykonaną z grubego szkła borokrzemowego. 

Szkło laboratoryjne wykonane z wysokiej jakości materiałów bywa odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, pracę pod zwiększonym ciśnieniem. To bardzo ważny aspekt w przeprowadzaniu różnych badań. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat. 
Próbówki Eppendorfa, potocznie nazywane eppendorfkami to jednorazowe, plastikowe próbówki o bardzo małej pojemności – od 100 μl do 2 ml. Najmniejsze z nich nazywane są peceerówkami.
Posiadają charakterystyczne wciskane zamknięcie.


Falkon, czy też próbówka Falkona, to potoczna nazwa dla jednorazowych próbówek wirówkowych wykonanych z tworzywa sztucznego (najczęściej z polipropylenu i polistyrenu). 

Najpopularniejsze są falkony o pojemności 50 ml i 15 ml (przedstawione w takiej kolejności na obrazku po lewej stronie). 

Znając podział na: szklane i wykonane z tworzywa sztucznego oraz wiedząc, jak wygląda każda poszczególna, dobrze byłoby wiedzieć do czego służy próbówka, prawda? 

Do czego służy próbówka? 

Odpowiedź na pytanie, do czego służy próbówka, nie jest jednosłowna. Zastosowanie tego drobnego sprzętu laboratoryjnego jest niezwykle wszechstronne. Od szeroko pojętej medycyny, przez kryminalistykę, po szkolne zajęcia z chemii i wykonywane przez nauczyciela doświadczenia demonstracje. Niezależnie od tego, co cię skłoniło do szukania informacji na ten temat, szkolna praca domowa, czy zbliżające się pierwsze zajęcia w uczelnianej pracowni chemicznej, czy cokolwiek jeszcze innego, postaramy się przedstawić kilka najważniejszych możliwości na wykorzystanie tego sprzętu. 

Gdzie i do czego wykorzystywane są próbówki: 

  • W medycynie (w tym również w weterynarii): niezbędne do przeprowadzania badań z wykorzystaniem materiału biologicznego, umożliwiają przechowywanie lub transport badanych próbek; próbówki wirówkowe przeznaczone są do wykonywania badań przy użyciu wirówki laboratoryjnej, sprzętu pozwalającego wielokrotnie zwiększyć szybkość sedymentacji (zjawisko opadania cząstek ciała stałego rozproszonego w cieczy). Pozwala to na wykonanie m.in. pełnej morfologii krwi, biochemii, hematologii, a także bywa pomocne przy diagnostyce niektórych nowotworów. Znajdują także zastosowanie przy zabiegu in vitro. 
  • W kryminalistyce: mogą służyć przykładowo  do przechowywania próbek krwi. 
  • Stacje badawcze, laboratoria mikrobiologiczne, uczelnie: używają drobnego sprzętu laboratoryjnego do przeprowadzania eksperymentów i badań. W takiej próbówce można hodować i obserwować organizmy żywe: pleśnie, grzyby, bakterie, sadzonki.
  • Lekcje chemii w szkole: twój nauczyciel podczas demonstracji prostego doświadczenia zapewne skorzysta z tradycyjnej próbówki bądź jeszcze innego szkła laboratoryjnego. 

Z tego artykułu warto zapamiętać dwie rzeczy: czym jest i do czego służy próbówka. Jest to drobny sprzęt laboratoryjny, który w głównej mierze jest niezbędny do przeprowadzania badań. Próbówki mogą być wykonane ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Próbówka wirówkowa przeznaczona jest między innymi do badań przeprowadzanych przy użyciu wirówki laboratoryjnej. 

Zobacz: Co to jest paczka w Ruchu i jak to działa?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły