EKUZ – co to, ile się czeka, jak wyrobić i gdzie?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Każdy odpowiedzialny turysta powinien ją mieć. Artykuł jest kompendium wiedzy o tym ubezpieczeniu. Dowiesz się, ile kosztuje EKUZ, jak wyrobić kartę, ile się na nią czeka, ile jest ważna i co obejmuje. Zapraszam do lektury. 

EKUZ – co to jest? 

Ubezpieczeń turystycznych jest na rynku mnóstwo. Te najbardziej znane to:

 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
 • Kosztów Leczenia Za Granicą (KLZ) 
 • Następstw od Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)
 • Assistance 
 • OC
 • Sprzętu sportowego 
 • Bagażu podróżnego

Są osoby, które wykupują niemal wszystkie, a są też takie, którym szkoda pieniędzy nawet na te podstawowe, czyli EKUZ oraz KLZ. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego powinniśmy mieć chociaż EKUZ. Jest to naprawdę elementarny dokument, bez którego ani rusz na wakacje w Europie. 

Co to dokładnie jest i co obejmuje? Otóż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem unijnym, który podczas wyjazdów nie jest obowiązkowy, ale bardzo może ułatwić nam życie. 

Posiadacz karty ma prawo do korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy państwa, do którego wyjechał. Pamiętaj, że opieka medycznie nie wszędzie jest darmowa! Oznacza to, że EKUZ nie zapewnia bezpłatnego korzystania z publicznych systemów opieki zdrowotnej w całej UE. 

EKUZ działa nie tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale również w państwach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein

Skoro już wiesz, co to jest EKUZ, to przejdźmy do konkretów. Co obejmuje to ubezpieczenie, a czego nie?

Co obejmuje EKUZ?Czego nie obejmuje EKUZ?
Leczenie w publicznym systemie opieki zdrowotnej.Leczenia w prywatnych placówkach.
EKUZ chroni nas tylko w przypadku leczenia nieplanowanego i niezbędnego, którego możemy potrzebować w wyniku np. nagłej choroby, wypadku, kolizji, kontuzji.EKUZ nie obejmuje dodatkowych zabiegów, które nie są niezbędne oraz zabiegów planowanych, 
EKUZ nie zawsze zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej – jeśli w danym państwie korzystanie z publicznego systemu opieki zdrowotnej nie jest darmowe, to wtedy poniesiesz takie same koszta, jak jego mieszkańcy.Transportu medycznego do własnego kraju (tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach).
Kosztów związanych z akcjami ratunkowymi.

Jak sam widzisz, EKUZ nie jest zbyt rozbudowanym ubezpieczeniem. Jest to podstawowa forma zabezpieczenia się przed nieszczęśliwymi wypadkami podczas wyjazdów na terenie krajów należących do UE i EFTA.

EKUZ – czas wyrobienia. Ile trwa wyrobienie? Jak wyrobić kartę?

Przejdźmy teraz do procesu załatwiania sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. O tym, gdzie wyrobić kartę piszę w dalszej części artykułu. Teraz powiem Ci, ile trwa jej wyrobienie oraz czy potrzebujesz do tego jakiś dokumentów.

Czego potrzebujesz do wydania karty? Jedyne, co musisz wypełnić, to wniosek o wydanie EKUZ. Jeśli nie wyjeżdżasz służbowo lub w celu znalezienia pracy, to w trakcie starania się EKUZ nie potrzebujesz żadnych innych dokumentów. No chyba, że jesteś studentem, wtedy miej przy sobie legitymację. 

Ile trwa wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Odpowiedź Cię pewnie nie usatysfakcjonuje: to zależy. To, ile się czeka na jej wydanie, zależy głównie od liczby składanych wniosków. Im więcej ludzi stara się o nią w tym samym czasie, tym gorzej dla Ciebie. 

Przeważnie dokument dostaje się od ręki, ale nie zawsze tak jest. W sezonie urlopowym na ubezpieczenie możesz poczekać kilka dni. Nie odkładaj wyrobienia karty na ostatnią chwilę, aby później nie martwić się o to, ile trwa jej wyrobienie. 

EKUZ – gdzie wyrobić? Ile kosztuje, ile jest ważna?

Jak wyrobić EKUZ? Sposobów na wyrobienie karty jest kilka – jest to naprawdę proste. Gdzie ją wyrobić?

 • osobiście w oddziale/ delegaturze NFZ – w obojętnie jakiej placówce
 • pocztą na adres oddziału/delegatury NFZ
 • przez ePUAP
 • przez IKP
 • jeśli masz pracowniczy wniosek o EKUZ, to możesz to zrobić również pocztą elektroniczną

To, gdzie wyrobić EKUZ nie powinno stanowić problemu – opcji masz wiele. Możesz to zrobić z domu – przez ePUAP/IKP – lub przejść się do jakiekolwiek oddziału/delegatury NFZ. 

Jak wyrobić kartę stacjonarnie? Idziesz do oddziału, prosisz o EKUZ, dajesz wniosek, pracownik NFZ pobiera Twoje dane i jeśli jesteś ubezpieczony, wydaje Ci ją – od ręki albo kilka dni później. 

Jeżeli nie masz możliwości zrobić tego osobiście, to możesz dać komuś upoważnienie. Załatwienie tego online jest proste, ale jeżeli nie jesteś dobry w internet, to na rządowej stronie dowiesz się, co to ePUAP i IKP, jak wyrobić przez nie EKUZ i ile się czeka na to ubezpieczenie, załatwiając je drogą elektroniczną.

Ile kosztuje i ile jest ważna karta? Ubezpieczenie to nie jest zbyt rozbudowane i załatwiamy je przez NFZ, dlatego jest ono darmowe. Tym bardziej każdy podróżujący powinien mieć je wyrobione. 

To, ile jest ważna karta, zależy od naszego wieku oraz tego, czy gdzieś pracujemy. 

 • Dzieci i młodzież – karta ważna do 18. roku życia
 • Emeryci – karta ważna przez 20 lat
 • Osoby zatrudnione/mające działalność gospodarczą – karta ważna przez 3 lata

Informacje, ile jest ważny EKUZ pochodzą z nfz.gov.pl 

EKUZ – najważniejsze informacje

EKUZ to karta, którą każdy turysta powinien mieć wyrobioną – nie jest to obowiązkowe, ale rozsądne. Jeśli będziesz potrzebował opieki medycznej, to dzięki niej skorzystasz z usług publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy kraju, w którym przebywasz. Ile kosztuje wyrobienie dokumentu? Ubezpieczenie to jest darmowe, ale obejmuje naprawdę podstawową ochronę zdrowia. Gdzie wyrobić EKUZ? Na ePUAP, IKP lub osobiście w oddziale NFZ. 

Źródło: wikipedia.org

Daj znać w komentarzu, czy miałeś jakieś problemy podczas składania wniosku o EKUZ i ile trwało wyrobienie karty w Twoim przypadku!

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły