Kuchnia to serce domu. Każdy, kto ją urządza stara się stworzyć w niej nie tylko nastój sprzyjający kuchennym pracom i spożywaniu posiłków, ale również wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu są z pewnością firany. W małej kuchni, gdzie nie ma możliwości wyeksponowania zbyt wielu ozdób, stają się one dominującym elementem dekoracyjnym.
Modne tkaniny firanowe, które w kuchni sprawdzą się najlepiej
Kuchnia to także miejsce intensywnych prac, gdzie często olej pryska, fruwają w powietrzu siekane energicznie warzywa, jakaś zupa chlapnie, mleko kipi. W małej kuchni nietrudno o to, żeby wszystkie te incydenty miały kontakt z firanami. Dlatego decyzja, z jakich tkanin firany mają zawisnąć w kuchni, powinna być starannie przemyślana. Producenci firan dają do wyboru całkiem spory wachlarz możliwości: matowy bądź błyszczący woal, lekka mikrosiateczka, poliestrowa cieniutka, przeźroczysta tkanina, półtransparenta lub matowa etamina, wszystkie są odporne na zabrudzenia i łatwe w konserwacji. Nie trzeba się więc obawiać, że gastronomiczny „wypadek”, jaki wydarzy się w kuchni, będzie wieczną pamiątką pozostawioną na firance.
Styl kuchni a rodzaj firany
Wymienione tkaniny ze względu na swoją prostotę i uniwersalny minimalizm łatwo dopasować do każdego wnętrza – zarówno tego w stylu eko, jak i vintage, do kuchni nowoczesnej, albo nawet futurystycznej, rustykalnej czy klasycznej. Kuchnia w stylu glamour z pewnością pokocha firany z dyskretnymi, złotymi motywami. Nie pogardzi też wykończeniem takim jak koronka, kryształki, haft czy satynowa lamówka. Kto powiedział, że firany do kuchni mają być tylko proste i praktyczne? Każda kuchnia, niezależnie od stylu, w jakim została urządzona, zasługuje na piękną oprawę okna. A o tym, które firany do kuchni są obecnie na topie decydować powinien przede wszystkim ich użytkownik, choć ich dystrybutorzy z pewnością udzielą fachowych porad, jak wykonać z nich pasującą do małej kuchni aranżację.
Odpowiednio dobrane firany regulują ilość światła w kuchni
Jeśli ma kuchnia być widna i jasna – warto wybrać śnieżnobiałe tkaniny bez wzoru, przeźroczyste, lekko nabłyszczane lub z drobnym srebrnym nadrukiem. Jeśli zadaniem firan ma być ograniczenie wpadającego do kuchni światła – lepiej zdecydować się na te matowe, o gęściejszym splocie, o wzorze dającym efekt deszczyku lub grubszym. W południowych oknach sprawdzą się także firany w kremowych odcieniach czy wpadające w szarości. Pamiętać należy jednak, aby nie używać tkanin o zbyt gęstym splocie, ponieważ w pochmurne dni w małej kuchni będzie po prostu za ciemno.
Mocowanie firan – sztuka pięknego upinania
Kiedy uporamy się już w wyborem firany, pora zdecydować, w jaki sposób zostanie ona zawieszona. Nawet najpiękniejsza firana nie da takiego efektu, na jaki zasługuje kuchnia, jeśli będzie zamocowana byle jak, bez pomysłu i w sposób niepasujący do pomieszczenia. Najbardziej chyba popularnym sposobem na zawieszanie firan jest wszycie w górną część taśmy marszczącej, która pozwoli ułożyć firanę w najbardziej odpowiadający użytkownikowi sposób. Wybór modeli i wzorów taśm na rynku jest naprawdę imponujący. Małym mankamentem taśmy jest to, że żeby dała pożądany efekt, należy kupić znacznie więcej firany, niż wskazywałaby szerokość okna. Dlatego dobrze najpierw poszukać informacji, jaka długość płasko odmierzonej taśmy da potrzebny, dopasowany do szerokości okna wymiar firany. Jeśli priorytetem jest, aby firany w oknie nie było aż tak dużo warto zdecydować się na praktyczne przelotki lub ciekawe w swej stylistyce szelki. Okno małej kuchni przybrane takimi firankami będzie z pewnością niezwykle efektowne. Gdyby jednak okazało się, że firany to za mało, aby nadać kuchni indywidualny charakter, dodatkowo zastosować można zasłony. Odpowiednio dobrane będą efektowną ozdobą, a w razie konieczności uchronią przed ciekawskimi spojrzeniami i zbyt jaskrawym światłem wpadającym z zewnątrz.
Artykuł gościnny.