Piasek – krótka biografia Andrzeja Piasecznego

Andrzej Piaseczny to polski wokalista popowy, autor tekstów oraz epizodyczny aktor. Początki jego kariery sięgają lat 90. XX w. To wtedy rozpoczął karierę w popularnym zespole Mafia. Jako aktor, zasłynął w serialu Złotopolscy. Piosenki Piaska przez długi czas cieszyły się sporym zainteresowaniem rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych stacji muzycznych. Jaka jest biografia Piaska? Czy nadal jest tak popularną gwiazdą?

Andrzej „Piasek” Piaseczny – biografia

Andrzej Tomasz Piaseczny (pseud. Piasek), urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach. To 20-tysięczne miasto znajduje się w pobliżu Kielc. Jako dziecko występował w zespole szkolnym Cavatina, prowadzonym przez Janusza Górskiego. Po skończeniu liceum, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, na kierunku wychowanie muzyczne. Podczas studiów pracował dorywczo w Szwecji. Od 1992 do 1997 roku Piasek był wokalistą rockowego zespołu Mafia, wydając z nim trzy albumy studyjne (Mafia w 1993, Gabinety w 1995 i FM w 1996). Udana, solowa kariera muzyczna Andrzeja Piasecznego rozpoczęła się w 1998 roku. Od tego czasu wydał 9 albumów studyjnych. W 2001 roku w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze wykonany przez niego utwór 2 Long, napisany wspólnie z Robertem Chojnackim i Johnem Porterem, zajął 20 miejsce.

Andrzej Piaseczny – życiorys aktorski i telewizyjny

Od 1997 do 2010 roku Piasek odegrał kilka ról aktorskich. Najpopularniejsza z nich to oczywiście Kacper „Górniak” Złotopolski w serialu Złotopolscy. Poza tym, użyczył on głosu postaci filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu (1998). Piasek występował także jako kapitan jednej z drużyn startujących w programie Bitwa na głosy oraz trener w popularnym programie The Voice of Poland. W 2019 roku był również jurorem w The Voice Senior.

Andrzej Piaseczny – nagrody i najlepsze piosenki

W 1996 roku Piasek otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii „najlepszy wokalista”. Po dwóch latach został nagrodzony Dance Music Award dla Najlepszego Wokalisty. W 2005 roku zdobył nagrodę Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, zostając „Przyjacielem Zaczarowanego Ptaszka”. Również w 2005 roku otrzymał „Bursztynowego Słowika”, czyli nagrodę 42. festiwalu w Sopocie.

Najpopularniejsze piosenki Andrzeja Piasecznego to:

  • Chodź, przytul, przebacz,
  • Wszystko dobrze,
  • Niecierpliwi,
  • Imię deszczu,
  • Śniadanie do łóżka.

Andrzej Piaseczny – życie prywatne

Piasek niechętnie opowiada o swoim życiu prywatnym. Był w związku z kobietą starszą od siebie – Mirosławą, która wychowywała niemal dorosłych synów. Piasek był od nich tylko o 7 i 11 lat starszy, lecz synowie widzieli w nim ojca. Para rozstała się w 2002 roku.

Orientacja seksualna

Andrzej Piaseczny, tak jak Michał Szpak czy Ralph Kamiński, budził od zawsze zainteresowanie części Polaków w kwestii orientacji. Często spekulowano na temat tego, czy jest on gejem. Sam bardzo długo nie czuł potrzeby opowiadania o swojej orientacji. Jego najdłuższy związek trwał 5–6 lat. Wokalista opowiadał, że założenie rodziny jest wspaniałą chwilą i pragnął posiadać dziecko, jednak bał się odpowiedzialności.

Preferencje Andrzeja Piasecznego przez wiele lat były przedmiotem licznych plotek. Pojawiały się wśród nich sugestie o dawnym związku z Michałem Pirogiem, jednak wokalista przez lata unikał publicznych deklaracji w tej kwestii. Dopiero w maju 2021 roku, po premierze płyty 50/50, podczas wywiadu dla Radia Zet dokonał tzw. coming outu. Stwierdził wtedy, że utwór Miłość („Nikt nie musi się ze swą miłosną kryć”), którego tekst ściśle nawiązuje do relacji homoseksualnej, jest piosenką o nim samym. Teledysk tej piosenki przedstawia małżeństwo dwóch gejów.

Andrzej Piaseczny – ciekawostki

W 2004 roku Andrzej Piaseczny wziął udział w Sztafecie Ognia Olimpijskiego w trakcie wstępu igrzysk w Atenach. Był także współwłaścicielem restauracji. Podczas jednego z wywiadów, Piasek powiedział, że jest niezwykle dumny z faktu bycia osobą wierzącą w Boga oraz jednocześnie częścią społeczności LGBTQ. Po kontrowersjach związanych z tą wypowiedzią, wokalista powiedział, że można być wierzącym gejem oraz dobrym katolikiem i nie można mylić hierarchii kościelnej z kościołem, który jest tworzony przez wiernych.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły