LiFePO4 to coraz chętniej wykorzystywane akumulatory. Wpływ na to mają ich liczne zalety, a zwłaszcza niezwykle długa żywotność, dzięki czemu raz zakupiony akumulator posłuży przez bardzo długi czas, nie sprawiając żadnych kłopotów. Jeśli czeka Cię zakup akumulatora do swojego kampera, instalacji fotowoltaicznej czy wózka inwalidzkiego i nadal zastanawiasz się, jaki rodzaj akumulatora wybrać, poniższe zestawienie wad i zalet baterii LiFePO4 z pewnością ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.
Akumulator LiFePO4 – jego charakterystyka
Akumulatory LiFePO4 to akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Znane są one przede wszystkim ze swojej nadzwyczajnej żywotności oraz bezpieczeństwa. To drugie możliwe jest do osiągnięcia właśnie dzięki chemicznemu składowi, pozwalającemu na ich stabilność chemiczną oraz termiczną. Na ich konstrukcję składają się cztery ogniwa połączone ze sobą szeregowo, zaś każde z nich pracuje z równym napięciem. Akumulatory te cechują się również dużą gęstością energii oraz niskimi wartościami samorozładowania. W swojej budowie posiadają bowiem istotny element w postaci elektronicznego systemu zarządzania, tzw. BMS, który kontroluje proces ładowania i rozładowywania baterii oraz temperaturę urządzenia. Do tego przybierają niewielkich rozmiarów i są znacznie lżejsze od ich poprzedników. Nie powinien dziwić więc fakt, że akumulatory LiFePO4 są coraz częściej wybieranymi, mając bardzo duże zastosowanie.
Zalety i wady akumulatora LiFePO4
Już na wstępie należy zaznaczyć, że w akumulatorach LiFePO4 zalety zdecydowanie przeważają nad wadami a tak naprawdę o tych drugich trudno w ogóle mówić. Jeśli już można cokolwiek do nich zaliczyć to stosunkowo wyższa cena, w porównaniu do akumulatorów tradycyjnych, natomiast biorąc pod uwagę ich nadzwyczajną żywotność, inwestycja w zakup akumulatora LiFePO4 jest tą, która z pewnością się zwróci. Przechodząc natomiast do zalet akumulatorów LiFePO4, do najważniejszych należą:
Długa żywotność
Przede wszystkim jest to wspomniana już wcześniej nadzwyczaj długa żywotność. Określa się ją w cyklach, przy czym akumulatory LiFePO4 wytrzymują ich ponad 2000 (jeden cykl to jedno pełne rozładowanie i naładowanie akumulatora). Co więcej, akumulator wraz z czasem wcale nie traci swoich właściwości, a jego działanie szacuje się nawet na 25 lat.
Niski poziom samorozładowania
Tradycyjne akumulatory mają to do siebie, że rozładowują się podczas dłuższej przerwy w ich użytkowaniu. Problemu tego niema natomiast z akumulatorami LiFePO4 – nawet jeśli zostawimy je na długi czas bez ładowania, wystarczy po tym czasie naładować je do pełna i nadal będą one zachowywać swoją pełną pojemność.
Duża pojemność i mała waga
Akumulatory LiFePO4 zadziwić mogą również swoją pojemnością, którą mogą osiągać dzięki dużej gęstości energetycznej. To z kolei wpływa na ich mniejszą – nawet o połowę – wagę, w porównaniu do akumulatorów tradycyjnych. Przekłada się to nie tylko na łatwy ich transport, ale również możliwość montażu wszędzie tam, gdzie mamy ograniczone miejsce i możliwości.
Brak efektu pamięci
Akumulatorom tym nie szkodzi ani częściowe rozładowanie, ani też niepełne ładowanie, bowiem nie posiadają one efektu pamięci. Dzięki nie tracą pojemności nominalnej, zachowując wysoką liczbę cykli ładowania, zarówno podczas pracy cyklicznej, jak i buforowej.
Praca w trudnych warunkach
Akumulatory LiFePO4 przystosowane są do pracy nawet w niekorzystnych warunkach, takich jak chociażby duży zakres temperatur – zarówno minusowych, jak i dodatnich, zachowując przy tym swoje właściwości. Ponadto są odporne na działanie wody, stąd też ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
Gwarantowane bezpieczeństwo
Omawiane akumulatory są też bardzo bezpieczne, o czym wspominaliśmy już na wstępie Ich skład chemiczny pozwala zachować dużą stabilność chemiczną i termiczną, zaś zastosowanie nowoczesnych technologii oraz specjalnych systemów zabezpieczeń (np. BMS) sprawiają, że są to produkty jak najbardziej godne uwagi.
Liczne zalety akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych LiFePO4 sprawiają, że baterie te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są przede wszystkim na jachtach, w kamperach, wózkach inwalidzkich, instalacjach fotowoltaicznych, systemach alarmowych i awaryjnych. Ich zakup będzie najlepszym z możliwych wyborów i pozwoli na długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie danym sprzętem.
Artykuł sponsorowany