Buty trekkingowe – Kiedy warto je kupić? Co należy o nich wiedzieć?

Buty trekkingowe są nieodzowne w trakcie górskich wypraw. Zapewniają odpowiednią amortyzację oraz przyczepność do podłoża, a dzięki wysokiej jakości materiałom są w stanie poradzić sobie nawet w skrajnie trudnych warunkach pogodowych. Tymczasem coraz częściej możemy zobaczyć je również na ulicach, zwłaszcza jesienią i zimą. Co warto wiedzieć o butach trekkingowych? Czy można nosić je na co dzień?

Buty w góry i nie tylko?

Buty trekkingowe damskie oraz męskie zostały stworzone z myślą o osobach, które uwielbiają przechadzać się górskimi ścieżkami albo wybierać się w nieco dłuższe trasy na szlaku. Zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża, stanowią także dobrą amortyzację dla stóp. Zakładając je, możemy przemierzać długie kilometry, i to bez większego zmęczenia. Buty trekkingowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poradzić sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Jak wiadomo, pogoda w górach zmienia się w bardzo szybkim tempie, często niepostrzeżenie. Dlatego wycieczka po szlaku w trampkach, a nawet w adidasach nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Niemniej jednak coraz częściej buty trekkingowe możemy zobaczyć również na ulicach, szczególnie w porze jesiennej i zimowej. Czy rzeczywiście można je nosić na co dzień? Obecnie wielu producentów dokłada starań, aby buty trekkingowe nadawały się zarówno na szlak, jak i do miasta. Wiedzą, jakie są oczekiwania klientów – buty trekkingowe są niezwykle wygodne, dlatego wielu chce je nosić na co dzień. Należy jednocześnie mieć świadomość, że przy częstym użytkowaniu but będzie się po prostu szybciej zużywał. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju obuwia, nie tylko trekkingowego. Z drugiej strony, jeśli mieszkamy poza miastem, a przebycie nawet krótkiej drogi stanowi niemałe wyzwanie, buty trekkingowe mogą stanowić rozwiązanie naszych problemów.

Co warto wiedzieć o butach trekkingowych?

Obuwie trekkingowe męskie znacząco różni się od modelów przeznaczonych dla kobiet, choć niektóre mogą być do siebie bardzo podobne. Warto więc zwrócić uwagę na to, komu dedykowana jest konkretna para. Ponadto buty trekkingowe przeznaczone do górskich wędrówek możemy podzielić na letnie oraz zimowe. Te pierwsze są oczywiście o wiele lżejsze, wykonane z przewiewnego, elastycznego materiału. Wszystko po to, aby założenie pełnego obuwia nie było zbyt uciążliwe nawet w duży upał. Tymczasem buty zimowe wyposażone są w odpowiednie ocieplenie, zapewniając wymianę powietrza, a jednocześnie dobrze zabezpieczając przed chłodem. Co istotne, obuwie trekkingowe zimowe nie są toporne. Wręcz przeciwnie – ich waga nie jest duża, dzięki czemu znacznie łatwiej się w nich poruszać. Wysokiej jakości modele znajdziemy w sklepie CCC. Zakupów możemy dokonywać zarówno stacjonarnie, jak i online, odbierając paczkę w domu. Wysoka jakość idzie tu w parze z atrakcyjną ceną. Pamiętajmy, że buty trekkingowe powinny być o około pół rozmiaru, a nawet o rozmiar za duże. Wszystko dlatego, że zwykle zakładamy do nich grubsze skarpety, a dodatkowo w czasie górskich wędrówek noga zwyczajnie puchnie. Chcąc zapewnić sobie komfort, lepiej wybrać nieco za duże buty, które podczas próbnej przechadzki po sklepie będą sprawiały wrażenie „wypadających”. Wyjątek stanowi sytuacja, w której buty trekkingowe kupujemy do codziennego chodzenia, a nie na górskie wyprawy.

Artykuł promocyjny.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły