Czy łapacz snów przynosi pecha, czy jest zły?

Łapacze snów znane są od setek lat. Ich pochodzenie wywodzi się z indiańskich plemion. Na przestrzeni lat, łapacze snów coraz bardziej jednak przedostawały się do naszej kultury i dziś ich obecność już nikogo nie dziwi. Co więcej, łapacze snów, ze względu na swój rustykalny wygląd, chętnie wykorzystywany jest nie tylko jako dekoracja sypialni czy pokoju dziecka, ale także coraz częściej towarzyszy różnego rodzaju imprezom, jak wieczory panieńskie, urodziny, baby shower czy wesele.

Kolorowe, koronkowe, niejednokrotnie ozdobione pieczołowicie wykonanymi szydełkowymi wyrobami, koralikami, kamyczkami czy piórkami. Takie właśnie są łapacze snów. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością, a dzięki swojej delikatności świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny niejednego przyjęcia. Mimo że to oryginalna ozdoba, wiele osób obawia się, czy aby na pewno jet ona bezpieczna. Szczególnie często, obawy dotyczą pecha, a także znaczenia poszczególnej kolorystyki łapaczy. Jak jest w rzeczywistości? Czy łapacz snów przynosi pecha? Czy łapacz snów jest zły? Do czego służy łapacz snów?

Do czego służy łapacz snów? Jakie ma znaczenie?

Łapacze snów to dość popularna ozdoba, która bardzo często umieszczana jest na tarasach czy w sypialniach. Chociaż wiele osób, zupełnie nie przykłada wagi co do samego ich pochodzenia, warto wiedzieć, do czego służy łapacz snów. Ozdoba ta bowiem znana jest od lat, kiedy to służyła jako indiański talizman.

Plemiona Indian uważali, że łapacz snów pozwala zagwarantować sobie spokojne i pomyślne sny, odstraszając wszelkie koszmary. Co więcej, uważano, że każdy sen musi przejść przez owy amulet i to właśnie dzięki łapaczom snów możliwe jest spełnienie się sennych marzeń. Wiara w pozytywne działanie łapaczy snów sprawiała, że stał się on niezbędnym talizmanem w każdym indiańskim domostwie. Niektórzy decydowali się na umieszczenie go nad łóżkiem, inni – nad drzwiami domu. Dzisiejsze posiadanie łapaczy snów nie ma nic wspólnego z indiańskimi wierzeniami. Do czego służy łapacz snów dzisiaj? Przede wszystkim do ozdoby. Mało kto, wieszając łapacz snów nad dziecięcym łóżeczkiem czy w innym miejscu w domu robi to po to, aby zapewnić sobie i domownikom spokojny sen.

Czy łapacz snów przynosi pecha?

O tym, czy łapacz snów przynosi pecha, dyskutuje wiele osób. Z jednej strony jest to bardzo oryginalna ozdoba, która zdobi niejedno mieszkanie, z drugiej zaś posiadanie indiańskiego talizmanu budzi u niektórych osób wątpliwości. Biorąc pod uwagę pierwotne wykorzystanie łapacza snów, nawet Indianie wierzyli, że łapacz snów zapewniać ma raczej pomyślność i chronić przed koszmarami.

Co więcej, w przeszłości łapacz snów wykorzystywany był również jako amulet mający chronić przed złymi energiami. Skąd więc nurtująca myśl, czy łapacz snów przynosi pecha? Najprawdopodobniej w krążących w sieci informacjach o znaczeniu czarnego łapacza snów. Mowa tu o symbolice kolorów wykorzystanych podczas tworzenia owej ozdoby. Zgodnie z nim czarny łapacz snów ma znaczenie symbolizujące samozniszczenie, co wśród ludzi budzi obawy i powoduje, że boją się umieścić łapacz snów w swoim domu.

Czy łapacz snów jest zły?

Obawy przed zakupem czy stworzeniem łapacza snów nie są czymś negatywnym. Nie da się ukryć, że wiele osób zastanawia się, czy łapacz snów jest zły. Warto w takiej sytuacji odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie, chcemy zdecydować się na ową dekorację. Czy to chęć stworzenia dekoracji wnętrza w stylu boho, czy też rzeczywista wiara w moc jego działania?

Jeśli nasza decyzja o ozdobieniu domu łapaczem snów wynika tylko i wyłącznie z preferencji czy też chęci stworzenia wnętrz w stylu boho, nie powinniśmy obawiać się ściągnięcia na swój dom pecha czy jakichkolwiek negatywnych energii. Zupełnie z odmienną sytuacją mamy do czynienia wtedy, jeśli rzeczywiście wierzymy w magiczną moc łapacza snów. Warto pamiętać, że kiedy decydujemy się na zakup rekwizytów do magii bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, okazać może się, że ten, nie zadowoli w pełni naszych oczekiwań, a wręcz może przynieść odmienne od założonych cele. Czy łapacz snów jest zły? Nie, jednak należy go traktować tylko i wyłącznie jako ozdobę domu.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły