Inteligentny dom – o czym musisz wiedzieć?

Budując nowy lub stary dom, warto rozważyć instalację nowoczesnych systemów automatyki domowej określanych mianem Smart Home – inteligentny dom. Rozwiązanie to zyskuje na popularności, i nic dziwnego, ma bowiem wiele zalet, przede wszystkim z zakresie wygody, bezpieczeństwa i generowania oszczędności.

Inteligentny dom – określany też angielską nazwą Smart Home – to nic innego, jak zbiór skonfigurowanych systemów sterujących oraz urządzeń do automatyki domowej. Można powiedzieć, że inteligentny dom to taki, w którym użytkownicy programują funkcje poszczególnych instalacji domowych i wydają im różnego rodzaju polecenia. Zyskują dzięki temu większy komfort życia, mogą lepiej zadać o bezpieczeństwo swoje i miejsca zamieszkania, a na dłuższą metę wygenerować spore oszczędności. Przyjrzyjmy się, jak funkcjonuje inteligentny dom na zamel.com.

Inteligentny dom – przykładowe możliwości

Dzięki systemowi inteligentnego domu można bezprzewodowo sterować domowymi instalacjami i urządzeniami, kontrolując to, co dzieje się w budynku i wokół niego. Przykładowo, można zarządzać oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi tak, jak chcemy. Wystarcza jedno kliknięcie, by wyłączyć światło pozostawione w pustym pomieszczeniu. Można zaprogramować odpowiednie funkcje, by automatycznie sterować oświetleniem. Dzięki temu o określonej porze włączy się lampa w sypialni, natomiast rolety zewnętrzne się opuszczą, z kolei podczas spotkania w ogrodzie po zapadnięciu zmroku uruchomią się nastrojowe światełka. Mieszkając w inteligentnym domu, można otworzyć bramę wjazdową na posesję lub do garażu poprzez aplikację na smartfonie; pozwala ona również wpuścić gości, gdy nie ma nas jeszcze w domu, bądź jednym kliknięciem otworzyć furtę. Do tego dochodzi zarządzanie ciepłem w taki sposób, żeby zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort i zdrowie, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i co za tym idzie, rachunki.

Wszystko to dzięki temu, że system inteligentnego domu umożliwia definiowanie pojedynczych zdarzeń, sekwencji raz scen, których realizacja może być warunkowana spełnieniem określonych przez użytkownika warunków logicznych. Tymi najczęściej są wartości parametrów podawanych przez czujniki pracujące w ramach systemu, ewentualnie naciśnięcie wybranego nadajnika. Czynności te mogą mieć charakter jedno lub wielokrotny, w zależności od daty, godziny czy dnia tygodnia.

Inteligentne oświetlenie LED

Jedną z największych zalet Smart Home jest inteligentne oświetlenie LED na zamel.com. Już samo to, że bazuje ono na żarówkach LED, oznacza niską wartość napięcia zasilającego i niewielki pobór prądu, co pozwala zaoszczędzić energię i odnieść widoczne korzyści finansowe. Tego typu oświetlenie nie wykorzystuje też substancji niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak rtęć, nie emituje również promieniowania IR ani UV.

Inteligentny dom pozwala w pełni docenić wszystkie te zalety. Wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu oprawy LED umożliwiają samoczynne włączanie instalacji, kiedy wykryją ruch. Doskonale oświetlają więc ciągi komunikacyjne, korytarze czy schody wtedy, gdy jest to potrzebne. Z kolei wyłącznik zmierzchowy z kolei uzależnia zapalanie lub gaszenie żarówek w zależności od natężenia światła. Co ważne, wbudowany w oprawy LED odbiornik radiowy umożliwia sterowanie oświetleniem bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania.

Ekologia? Jak najbardziej! Inteligentne oświetlenie może bezproblemowo współpracować z ogniwami fotowoltaicznymi PV, które przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. System może więc być zasilany bez generowania zanieczyszczeń.

Sterowanie bezprzewodowe

Doskonałe funkcjonowanie systemem inteligentnego domu zapewnia sterowanie bezprzewodowe na zamel.com. Zaliczają się do niego: nadajniki, zestawy sterowania bezprzewodowego, akcesoria, czujniki, odbiorniki, gniazda zdalnie sterowane, radiowe wyłączniki sieciowe, sterowniki GSM i LAN. Dzięki nim wygodnie i sprawnie obsłużymy wszelkie instalacje w naszym Smart Home.

Artykuł gościnny.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły