Marzysz o funkcjonalnym, małym domu z garażem? Sprawdź te inspirujące projekty!

Kiedy planujesz budowę własnego domu, kluczowe jest znalezienie projektu, który spełni marzenia o estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni dla całej rodziny. Wybór odpowiedniego projektu zależy od wielu czynników, takich jak ustalenia zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy oraz indywidualnych oczekiwań przyszłych mieszkańców pod względem wielkości domu, układu funkcjonalnego, czy stylistyki wykończenia. Małe domy optymalnie dostosowane do potrzeb użytkowników, cieszą się popularnością wśród Inwestorów. Kompaktowe bryły umożliwiają łatwe wkomponowanie w mniejsze lub nieregularne działki, jednocześnie ich budowa jest bardziej ekonomiczna. Szczególną uwagę warto zwrócić na małe domy z garażem, oferującym dodatkową funkcjonalność. W tym artykule przedstawiamy trzy interesujące propozycje takich projektów, które mogą stać się inspiracją do realizacji marzeń.

Projekty domów z garażem to dla wielu Inwestorów idealny wybór. Garaż zapewnia mieszkańcom bezpieczne miejsce do parkowania, a odpowiednie, wygodne połączenie garażu z częścią mieszkalną jest szczególnie doceniane podczas deszczowych, czy śnieżnych dni. W przypadku małych domów garaż może pełnić dodatkową funkcję przestrzeni gospodarczej, przydatnej do przechowywania sezonowych rzeczy. Przy wyborze projektu domu z garażem, wielkość i kształt działki mają kluczowe znaczenie. Na małych lub wąskich działkach najlepszym rozwiązaniem jest wkomponowanie garażu w bryłę budynku. Popularne są również projekty, gdzie garaż jest częściowo lub całkowicie wysunięty poza główną bryłę domu, jednak takie rozwiązanie wymaga już odpowiednio większej działki.

Zobacz projekty małych domów z garażem od ARCHON+

Dom w cieszyniankach 16 (G) OZE – energooszczędny dom z garażem i odnawialnymi źródłami energii

cieszynianki_16g_oze_1200_800

To nowoczesny dom parterowy z garażem i czterospadowym dachem, wyróżniający się eleganckim wykończeniem elewacji. Biały tynk został wzbogacony o antracytowe akcenty w strefie ogrodowej oraz drewnianą okładzinę, co nadaje budynkowi stylowego charakteru. Właściwie rozmieszczone przeszklenia wprowadzają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła, tworząc przyjemną atmosferę. Główne wejście, umieszczone w podcieniu, prowadzi do funkcjonalnego wiatrołapu, który zapewnia łatwy dostęp do wnętrza domu, a także zintegrowanego z bryłą budynku jednostanowiskowego garażu, skąd można dalej przejść do kotłowni. Z holu rozciąga się widok na słoneczną strefę dzienną, w której zaprojektowano komfortowy salon z kominkiem i miejscem na dużą, narożną kanapę. Przedłużeniem części wypoczynkowej jest taras w podcieniu, idealny do letniego relaksu. Jadalnia znajduje się w pobliżu kuchni, której program obejmuje praktyczną wyspę, wysoką zabudowę i obszerne blaty do pracy. Strefa nocna składa się z sypialni rodziców z wyjściem do ogrodu, dwóch pokoi dziecięcych oraz w pełni wyposażonej łazienki. Dodatkowo w domu przewidziano zastosowanie energooszczędnych instalacji takich jak: pompa ciepła oraz wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Dom w lucernie 10kompaktowy dom z poddaszem użytkowym i garażem na małe działki

dom_lucernie_10.jpg

Planując budowę małego domu z użytkowym poddaszem i garażem wkomponowanym w bryłę budynku, warto zwrócić uwagę na projekt „Dom w lucernie 10” z kolekcji Pracowni ARCHON+. Jest to prosty budynek z dwuspadowym dachem, co sprzyja ekonomicznej realizacji inwestycji. Projekt ten świetnie sprawdzi się na małych działkach. Elewacja domu ozdobiona jest naturalną okładziną, która idealnie współgra z jasnym tynkiem, nadając budynkowi nowoczesny charakter. Poddasze wyróżnia się ciemniejszym kolorem tynku, co dodaje wyrazistości. Wejście do domu zaprojektowano w podcieniu, a nad tarasem umieszczono drewnianą pergolę. W części dziennej znajduje się salon, jadalnia i kuchnia, które tworzą otwartą przestrzeń o dużych możliwościach aranżacyjnych. Kuchnia została zaprojektowana jako funkcjonalna przestrzeń, wyposażona w spiżarnię i barek śniadaniowy. Na parterze znajduje się również toaleta, a przez wiatrołap można przejść do jednostanowiskowego garażu, z którego dalej dostępna jest kotłownia. Poddasze oferuje komfortowe warunki do wypoczynku dzięki trzem dobrze doświetlonym sypialniom. Znajduje się tam również łazienka oraz pralnia, zwiększająca wygodę codziennego użytkowania.

lipienniki_3g_1200_800

Dom w lipiennikach 3 (G) – mała parterówka z garażem idealna na płytką działkę

To interesująca mała parterówka, która łączy nowoczesność z funkcjonalnością, stanowiąc świetny wybór dla rodzin z dziećmi. Charakteryzuje się prostymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, co pozwala na optymalizację kosztów budowy. Atutem projektu jest garaż zaprojektowany przy bocznej elewacji, dostępny z części mieszkalnej przez kotłownię, co zwiększa wygodę użytkowania i funkcjonalność domu. Elewacja łączy jasny tynk z drewnianą okładziną, która nadaje ciepły i przytulny wygląd oraz harmonizuje z naturalnym otoczeniem. Dom przyciąga uwagę funkcjonalnym podcieniem wejściowym, a wnętrze oferuje klarowny podział na strefę dzienną i nocną. W części dziennej mieszkańcy mają do dyspozycji przytulny salon z narożną kanapą, a przesuwne przeszklenie szeroko otwiera wnętrze na ogród, wprowadzając mnóstwo naturalnego światła. Jadalnia z dużym stołem sąsiaduje z kuchnią, wyposażoną w półwysep kuchenny i spiżarnię, co zwiększa funkcjonalność. Strefa nocna obejmuje główną sypialnię z garderobą i wyjściem na taras, dwa pokoje dziecięce oraz nowoczesną łazienkę z wanną, prysznicem i zestawem umywalek. Wszystkie te elementy tworzą spójną, harmonijną przestrzeń, idealną do codziennego życia i odpoczynku.

Szczegółowe informacje o projektach znajdziesz na archon.pl

Materiał sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły