Najpiękniejsze szczyty polskich gór – gdzie warto się wybrać?

Zdobywanie szczytów gór daje nie tylko ogromną satysfakcję, lecz również umożliwia podziwianie niesamowitych widoków. Miłośnicy gór doskonale wiedzą, że każdy szczyt ma do zaoferowania coś zupełnie innego, wręcz niezwykłego. Oto kilka, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Giewont, czyli śpiący rycerz

Jednym z najpopularniejszych polskich szczytów jest oczywiście Giewont. Dlaczego warto się na niego wybrać? Poza pięknymi widokami możemy dodatkowo podziwiać charakterystyczny, widoczny z samego Zakopanego krzyż, którego historia liczy ponad 100 lat. Giewont bywa nazywany śpiącym rycerzem, gdyż zarys gór przypomina właśnie kształt wojownika, który w każdej chwili gotów jest powstać, aby bronić granic kraju.

giewont-czyli-spiacy-rycerz.jpg

Tarnica – dla pragnących kontaktu z naturą

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, położony w zakątku, który według wielu jest w najmniejszym stopniu skażony cywilizacją, jeśli chodzi o nasz kraj. To właśnie tutaj coś dla siebie znajdą miłośnicy kontaktu z naturą, którzy pragną odciąć się na chwilę od wielkomiejskiego zgiełku. Miejsce to uchodzi za magiczne, gdyż pozwala nabrać energii do działania, a także osiągnąć tak zwany reset, oddając się myśleniu o swoim życiu, planach czy marzeniach. Zanim jednak wybierzemy się na szczyt, będziemy musieli się dobrze przygotować. Doskonałym rozwiązaniem jest bluza męska Alpha Industries, która latem może stanowić odzież wierzchnią, zimą natomiast jedną z warstw ubioru na cebulkę.

Śnieżka – doskonały wybór na lato

Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów, który w bardzo ciekawy sposób łączy ze sobą skrajności. Nie jest on zbyt wysoki, osiągając jedynie ok. 1600 metrów n.p.m. Z drugiej strony, panuje tutaj iście wysokogórski klimat, podobny do tego, który charakteryzuje koło podbiegunowe. To właśnie sprawia, że Śnieżka wydaje się idealnym wyborem na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień. Zimą natomiast budzi niemały respekt, a jeśli mimo wszystko chcemy spróbować ją zdobyć, przyda się nam odpowiednie wyposażenie, w tym między innymi buty taktyczne.

Ze szczytu Śnieżki roztacza się piękna panorama, a przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 100 km, co wynagradza trud zdobywania szczytu. Jest on często odwiedzany przez turystów, a ci, którzy chcieliby zatrzymać się w okolicy na dłużej, mają do dyspozycji wiele ciekawych obiektów położonych w Karpaczu, który znajduje się w pobliżu Śnieżki.

Trzy Korony na weekend w Pieninach

Trzy Korony to centralna część Pienin. Będąc na szczycie, można podziwiać malowniczy przełom Dunajca, który zachęca do odbycia spływu. Stanowi on jedną z głównych atrakcji turystycznych. Choć wydaje się, że to zwykły spływ, umożliwia on zgadywanie, po której stronie rzeki znajdują się Trzy Korony. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, gdyż w jednej chwili mamy wrażenie, że jesteśmy po prawej stronie pasma, a w kolejnej – po lewej. Do spływu, podobnie jak do wędrówki po górach, należy się przygotować, wybierając odpowiednią odzież. Bluza Pitbull męska będzie idealnym wyborem na każdą porę roku, zapewniając komfort termiczny.

Spędzając weekend w Pieninach, nasze potrzeby estetyczne z pewnością zostaną zaspokojone. Piękne widoki dostępne są na wyciągnięcie ręki, a Trzy Korony będą doskonałym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy mają już nieco większe doświadczenie w przemierzaniu pasm górskich.

Artykuł promocyjny.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły