Nowoczesna altana ogrodowa – jak ją zaaranżować dla całej rodziny?

Właściwie pomyślana przestrzeń altany do wypoczynku na świeżym powietrzu w ogrodzie musi być wygodna i piękna, zapewniając warunki do rekreacji dla wszystkich członków rodziny i ich gości. Warto wprowadzić do niej rozmaite udogodnienia, dzięki którym spędzanie czasu na zewnątrz stanie się nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze.

Jak powinna być urządzona ogrodowa altana? Jakie wyposażenie w niej umieścić? O jakich dodatkach nie wolno zapomnieć? Kilka wskazówek przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Ogrodowa altana – miejsce dopasowane do rytmu życia domowników

Przydomowa altana powinna być urządzona tak, by odpowiadała potrzebom domowników. Inaczej tworzy się romantyczny kącik dla młodej pary niż dla wielopokoleniowej rodziny z dziećmi, która uwielbia urządzać spotkania towarzyskie. Inne są wymagania dla przestrzeni rekreacyjnej dla osób preferujących spokój i odpoczynek na świeżym powietrzu niż dla zwolenników biesiadowania przy grillu czy ognisku.

Dobra altana musi być zatem zaprojektowana tak, by odpowiadała wszystkim oczekiwaniom użytkowników, a także wpisywać się w teren pod względem wizualnym. Zadbajmy o to, by sama konstrukcja i wyposażenie pasowały do okolicznych zabudowań i pomysłu na ogród. Sporo praktycznych rozwiązań, które mogą się przydać, oferuje na przykład sklep z meblami ogrodowymi: Bazkar.pl.

Podstawowe wyposażenie nowoczesnej altany w ogrodzie

Jakie meble mogą się przydać w altanie? Podstawą jest oczywiście wyposażenie rekreacyjne. Zaliczają się do niego:

  • krzesła i leżaki,
  • fotele,
  • sofy i narożniki,
  • stoliki ogrodowe.

Wybór konkretnych produktów zależy od preferowanej formy wypoczynku. Do wielogodzinnego swobodnego relaksowania się idealnie sprawdzają się głębokie fotele i sofy z niskimi stolikami. Jeżeli zamierza się regularnie spożywać posiłki w ogrodzie, lepiej zdecydować się na krzesła i wyższy stół.

Oprócz nich warto ustawić w altanie skrzynię lub szafę ogrodową. Zmieszczą się w niej wszystkie akcesoria i dodatki, w tym koce, sprzęty do grillowania, a także dziecięce zabawki.

Meble powinny być wykonane z trwałych materiałów. Dobrym pomysłem są tworzywa sztuczne – odporne na uszkodzenia mechaniczne i kaprysy pogodowe. Produkty z drewna i rattanu da się także umieścić w zadaszonych altanach – trzeba jednak regularnie przeprowadzać zabiegi impregnacyjne oraz zimować krzesła i stoliki w suchym miejscu.

Wygląd wszystkich elementów (forma i kolorystyka) należy dopasować do altany i jej otoczenia. Proste, syntetyczne rozwiązania sprawdzają się w minimalistycznych przestrzeniach. Bardziej dekoracyjny design przydaje się w natomiast tradycyjnych altanach.

Oświetlenie praktyczne i ozdobne – co może się przydać?

Jeżeli zamierza się spędzać czas w altanie także wieczorową porą, nie można zapomnieć o zainstalowaniu w niej źródeł światła. Mogą to być produkty systemowe, podłączone do domowej sieci energetycznej, ale też lampy solarne i lampiony z zasilaczami. Wybór jest naprawdę szeroki.

Praktyczną opcją są oprawy umieszczane na ścianach altany i lampy sufitowe, które montuje się nad zestawem mebli wypoczynkowych. Dużą popularnością cieszą się girlandy lampek LED na balustradach i zadaszeniu. Wiele osób chętnie rozmieszcza punkty świetlne wokół altany – właśnie w tej roli idealnie sprawdzają się słupki solarne, które ograniczają zużycie energii elektrycznej i wysokość rachunków za oświetlenie ogrodu.

Jak jeszcze ozdobić altanę? Koncepcji jest naprawdę dużo. Można sięgnąć po tekstylia, w tym zwłaszcza wielobarwne poduszki, dywaniki i zasłony – podnoszą komfort korzystania z przestrzeni i stają się jej ważną dekoracją. Oprócz nich nie zapominajmy o roślinach – mogą to być kwiaty lub okazy zielone w donicach, pnącza oplatające ściany konstrukcji lub nasadzenia wokół altanki. Dzięki nim przestrzeń do wypoczynku integruje się z naturą w przydomowym terenie. Sporo inspiracji na ciekawe urządzenie altany można znaleźć także na stronie: https://domkreator.pl.

Idealnie urządzone ogrodowe altany

Wygodna altana potrafi stać się przestrzenią, w której z radością będziemy spędzać czas z całą rodziną. Trzeba tylko dobrze ją zaplanować i wyposażyć w rozmaite drobiazgi. Wówczas zyskamy dodatkowe miejsce do relaksu dla wszystkich bliskich.

Artykuł sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły