Nowoczesne badania rynku: wywiad internetowy CAWI wspomagany komputerowo

CAWI to skrót od terminu „Computer Assisted Web Interviewing”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza komputerowo wspomagany  wywiad przy pomocy stron www. To metoda zbierania danych, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie wywiadu za pomocą Internetu. Wywiad odbywa się poprzez przesyłanie ankiet do respondentów przez Internet. To bardzo wygodna, elastyczna i szybka metoda zbierania danych, która zyskuje ogromną popularność. Czym dokładnie jest badanie CAWI? O tym będzie nasz artykuł.

Czym dokładnie jest badanie CAWI?

Wywiad komputerowy to doskonała metoda i procedura badawcza. Jak wiadomo, dostęp do Internetu posiada nawet 90% Polaków, co sprawia, że można bez problemu przeprowadzić badanie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie interesujących danych. Ankiety w formie online można tworzyć na wiele różnych tematów, kierując je do konkretnych grup ludzi. Badania CAWI na szeroką skalę wykorzystując wywiad online, kierują przez jeden kanał ankietę, która zostaje wypełniona przez respondenta. Na stronie https://panelariadna.pl/wiedza/badania-cawi można znaleźć jeszcze więcej szczegółowych danych na temat tego, jak działa wywiad internetowy wspomagany komputerowo.

Jakie są zalety nowoczesnych badań rynku CAWI?

Główną zaletą wywiadu internetowego CAWI jest łatwość i szybkość zbierania danych. Ankiety online są bardzo łatwe do wypełnienia, a wyniki automatycznie zapisują się w bazie danych. Co istotne, metoda ta może być stosowana wśród wielu respondentów, którzy mieszkają w różnych obszarach. Pozwala to na uzyskanie różnorodnych opinii od wielu grup ludzi.  Dodatkowo badania CAWI pozwalają na maksymalne ograniczenie kosztów. Jak wiadomo, druk ankiet oraz ich dostarczenie do respondentów wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Wpływa też negatywnie na środowisko. W dzisiejszych czasach konieczne jest nie tylko ograniczenie kosztów, ale również papierologi, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Metoda badania CAWI znaczenie to ułatwia, stąd jej ogromna popularność wśród firm i wielu instytucji. Oczywiście taki wywiad internetowy ma również pewne ograniczenia. Przede wszystkim, nie jest dostępny dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu. Ponadto, niektórzy respondenci podejrzliwie podchodzi do uczestnictwa w badaniu online, co może znacznie ograniczyć wyniki i powodzenie próby badania konsumentów. Pomimo tych ograniczeń, wywiad internetowy jest coraz chętniej przeprowadzany w badaniach społecznych i marketingowych, a wszystko przez wzgląd na swoją wygodę i efektywność w zbieraniu danych.

Jakie są inne zalety tego rozwiązania?

Badania online to nic innego jak ankiety internetowe, dzięki którym można w szybki sposób zyskać wiele informacji w czasie rzeczywistym. Ankiety online podczas wypełniania przez respondentów dostarczają danych, które można analizować na bieżąco. To szybki czas realizacji badania, niski koszt, możliwość dopasowania pytań i ich treści do potrzeb uczestników badania, a także szansa na bardzo szybkie przeprowadzenie badania u sporej liczby osób. Badania CAWI prowadzone za pomocą ankiety elektronicznej są uniwersalne, a wszystko przez fakt, iż sprawdzą się w przypadku badania klienta, pracownika, rynku i wielu innych aspektów.

Artykuł partnera.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły