Offroad dla początkujących – 3 wskazówki, jak się do niego odpowiednio przygotować

Offroad to niewyczerpane źródło wrażeń, których nie można zastąpić żadną inną aktywnością. Jazda po bezdrożach wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, ponieważ błędy popełnione na wczesnym etapie planowania mogą słono kosztować w późniejszym czasie. Oto 3 wskazówki, dzięki którym nic nie zaskoczy Cię podczas pokonywania kolejnych kilometrów nieutwardzonych dróg!

Przygotuj samochód do jazdy offroadowej

Kluczową rolę w powodzeniu całego przedsięwzięcia odgrywa stan techniczny samochodu z napędem 4×4. Przed rozpoczęciem swojej przygody i wyjazdem na pierwszą wycieczkę należy wykonać dokładny przegląd pojazdu, aby sprawdzić stan alternatora czy rozrusznika oraz poziomy olejów i luzy na łączeniach elementów zawieszenia. Sam wybór modelu na offroad wiąże się z koniecznością przestrzegania konkretnych wartości, ponieważ samochody z niskimi prześwitami oraz małą wysokością progu i kątem rampowym z reguły wykluczają możliwość jazdy terenowej.

Ważnym elementem są także odpowiednie opony, które powinny być dedykowane do offroadu. Bieżnik takich opon posiada duże i szeroko rozstawione klocki, co pozwala uzyskać znacznie lepszą przyczepność do podłoża, w porównaniu do opon szosowych. Bez odpowiednio przygotowanego samochodu z oponami terenowymi wyjazd offroadowy może zatem szybko zamienić się w mało przyjemne doświadczenie, które będzie skutkowało koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Zadbaj o dodatkowe elementy wyposażenia

Udana wycieczka po bezdrożach jest też w dużej mierze zależna od wyposażenia dodatkowego. Lina holownicza stanowi ogromne wsparcie w kryzysowych sytuacjach, na przykład podczas przeprawiania się przez grząskie tereny, wyciągarki samochodowe umożliwiają wyjazd z błota, wody lub pokonanie nierówności, która przekroczy możliwości napędu samochodu. Auto terenowe powinno również zostać wyposażone w trapy piaskowe oraz osłonę silnika, która stanowi zabezpieczenie kluczowego elementu składowego samochodu od spodu. Należy także zadbać o kwestie bezpieczeństwa, do których zalicza się posiadanie apteczki – offroad nie bez powodu zaliczany jest do sportów ekstremalnych, dlatego podstawowy zestaw opatrunków, środków odkażających oraz chust trójkątnych powinien znajdować się w każdym samochodzie wyruszającym na podbój bezdroży.

zadbaj-o-dodatkowe-elementy-wyposazenia.jpg

Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa podczas offroadu

Przygotowanie do offroadu obejmuje również konieczność zapoznania się z podstawowymi zasadami uprawiania tej dyscypliny motoryzacyjnej. Zapięte pasy i założony na głowę kask pełnią funkcje chroniącą w trakcie jazdy, natomiast rękawice mają za zadanie zminimalizować ryzyko skaleczeń w sytuacjach, w których przedostanie się przez konkretny teren wymaga dodatkowych działań. Nie ma zatem znaczenia, czy w danym przypadku używane są wyciągarki elektryczne, czy też trapy piaskowe – zasady podstawowej ochrony dłoni obowiązują w każdym momencie wyprawy.

Z kolei przejazdy przez błota powinny zostać wykonywane z wykorzystaniem dużego rozpędu samochodu, a każdorazowe przeprawianie się przez cieki wodne musi być poprzedzone sprawdzeniem głębokości zanurzenia pojazdu. Szczególną ostrożność należy zachować natomiast w trakcie pokonywania trawersów, a przejazd przez rowy powinien odbywać się po skosie – wówczas ryzyko utknięcia znacząco maleje. Offroad dostarcza niezapomnianych emocji, lecz jedna kwestia pozostaje niezmienna – zdrowy rozsądek to podstawa każdego wyjazdu, która gwarantuje bezpieczny powrót do domu!

Artykuł zewnętrzny.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły