Mieszkania w Polsce są bardzo drogie, a zakup nieruchomości to decyzja na całe życie. Warto ją dokładnie przemyśleć i dowiedzieć się więcej na temat tego, jak funkcjonuje rynek. Dotyczy to szczególnie mieszkań wystawionych na rynku wtórnym, które często kryją różne pułapki na kupujących. Jak można ich uniknąć?
Kredyt hipoteczny a mieszkanie na rynku wtórnym
Zakup mieszkania na rynku wtórnym w ramach kredytu hipotecznego jest ogromnym wyzwaniem. Popyt na nieruchomości jest na tyle duży, że większość z nich sprzedaje się za gotówkę. Sprzedający wolą uniknąć dodatkowych formalności i chcą jak najszybciej otrzymać pieniądze na konto, dlatego najchętniej wybierają klientów gotówkowych. Oczywiście nie należy się poddawać i warto spróbować się dogadać. Przykładowo na blogu Aleo zostały opisane warunki działania programu „bezpieczny kredyt 2%”, który obejmuje również mieszkania z rynku wtórnego.
Świadectwo charakterystyki energetycznej a zakup mieszkania
Od końca kwietnia 2023 roku właściciel mieszkania musi posiadać tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej: https://aleo.com/pl/blog/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-2023-wazne-zmiany/. To specjalny dokument, który określa szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Po wystawieniu jest ważny przez 10 lat, dzięki czemu nie trzeba go ciągle przedłużać.
Koszt sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej to ok. 1000-1500 zł, ale nie warto na nim oszczędzać – za brak dokumentu można otrzymać grzywnę w wysokości co najmniej 5000 zł. Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego należy upewnić się, że posiada ono świadectwo charakterystyki energetycznej. Co więcej, warto zajrzeć do dokumentu i sprawdzić, jakie jest prognozowane zużycie energii elektrycznej – ułatwia to oszacowanie wysokości rachunków za prąd.
Czy zakup mieszkania na rynku wtórnym jest opodatkowany?
Zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2% ceny zakupu. Teoretycznie nie jest to wiele, ale w praktyce kwota podatku potrafi być wysoka – to kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym obowiązku, aby odpowiednio wcześnie przygotować wymaganą sumę. Więcej informacji na temat podatku od czynności cywilnoprawnych można znaleźć np. na: https://aleo.com/pl/.
Prowizja agencji nieruchomości – ile wynosi?
Agencje nieruchomości pośredniczą w większości transakcji na rynku wtórnym. Bezpośrednia sprzedaż mieszkań pomiędzy osobami prywatnymi zdarza się raczej rzadko, nawet jeśli jest to tańsze rozwiązanie. Agencje pobierają prowizję od kupujących. Standardowa stawka to 2% ceny zakupu, choć w przypadku niektórych mieszkań może ona być nieco wyższa.
Skorzystanie z usług agencji nieruchomości jest obowiązkowe, jeśli sprzedający podpisał z nią umowę na wyłączność. Takie rozwiązanie ułatwia dopięcie transakcji od strony prawnej (dobry agent nieruchomości pomaga w załatwianiu formalności u notariusza), ale prowizja za usługę jest mimo wszystko wysoka. Niestety nie zawsze da się jej uniknąć!
Artykuł sponsorowany.