Jak ubierać się do szkoły? To pytanie bardzo często zadają sobie rodzice, ale także i sami uczniowie. Z jednej strony, wymaga się od ucznia stroju, który nie będzie zbyt wyzywający. Odpadają więc wszelkiego rodzaju koszulki z głębokim dekoltem, czy te, odkrywające pępek. Z drugiej zaś często powtarza się, że strój powinien być wygodny i komfortowy. Inną kwestią jest moda, która nie zawsze idzie w parze zarówno z wygodą, jak i skromnością. Kwestie ubrania wierzchniego, mimo iż są ważne, pomińmy. Zajmijmy się jednak tym, co pod spodem, a więc bielizną. Oczywiście raczej nikt nie decyduje się na pójście do szkoły bez majtek, ale czy chodzenie do szkoły bez stanika jest zakazane? Szczególnie wtedy, kiedy dziewczyna czy nastolatka ma stosunkowo małe piersi, które nie wymagają podtrzymywania przez biustonosz. Kiedy należy zacząć nosić biustonosz i co mówi na ten temat prawo oświatowe oraz czy jest to określone w statutach poszczególnych szkół?
W dzisiejszym artykule przedstawimy:
- Wady chodzenia bez stanika do szkoły;
- Zalety chodzenia bez stanika w szkole;
Bez stanika do szkoły – czy tak można?
Chodzenie bez stanika do szkoły dla wielu osób wydaje się czymś dziwnym, co nie powinno mieć miejsca. Wiele dziewczyn w okresie dojrzewania bardzo dba o zachowanie dyskrecji i prywatności, dlatego, sam pomysł pójścia bez stanika do szkoły wydaje się być im odrealniony. Druga grupa uczennic ma z kolei zupełnie odmienne zdanie, a założenie biustonosza wiąże się z dyskomfortem. Jeśli chodzi o prawa czy obowiązki uczniów, które zebrane są w dokumentach takich jak prawo oświatowe czy statut szkoły, nie ma tam wzmianki o konieczności noszenia biustonosza, a także karach przewidzianych za chodzenie bez stanika w szkole. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom chodzenia bez stanika do szkoły.
- Argumenty będące “za” chodzeniem bez stanika do szkoły
- Wygoda – chociaż dla niektórych noszenia biustonosza nie jest niekomfortowe, a wręcz chodzenie bez niego odczuwalne jest jako dyskomfort, nie sposób się nie zgodzić z tym argumentem szczególnie w przypadku dziewczyn o niewielkim biuście. Odczuwalny brak wygody podczas noszenia biustonosza wynikać może jednak ze złego doboru zarówno miseczek, jak i jak samego obwodu bielizny. Warto w takich sytuacjach zdecydować się na miękkie modele stanika czy te, o kroju sportowym.
- Swoboda poglądów – czasy, w których żyjemy, diametralnie się zmieniły. Mowa tu nie tylko o tym co mogliśmy i wypadało kilkanaście lat temu, ale także akceptacji poglądów innych osób, nawet tych, którzy nie są jeszcze pełnoletni. Chodzenie bez stanika do szkoły może być w pewnym sensie przejawem poglądów czy utożsamianiem się nastolatek z pewną grupą osób. Zdecydowanym argumentem „za” jest możliwość zmiany płci, a co za tym idzie przybranie postaw i zachowań wyróżniających tę – przeciwną.
- Brak zakazu – to chyba najbardziej oczywisty argument. Skoro nie ma żadnego dokumentu, który regulowałby konieczność chodzenia do szkoły w staniku, to dlaczego właściwie tego nie robić. Jeśli mamy taką ochotę, czujemy się z tym dobrze, czy akurat przegraliśmy zakład z koleżanką, czy kolegą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawić się w szkole bez biustonosza.
- Argumenty będące “przeciw” chodzeniu bez stanika do szkoły
- Dyskrecja – zachowanie umiaru w ubiorze do szkoły jest bardzo istotnym elementem. Zdecydowanie powinno się zrezygnować z pomysłu pójścia do szkoły bez stanika, jeśli decydujemy się na założenie cienkiej czy prześwitującej bluzki, a także wtedy kiedy nasz biust jest dość pokaźny. Chodzenie bez stanika do szkoły w takich sytuacjach może nie tylko być źle odebrane przez nauczycieli, czy stać się powodem żartów dla kolegów, ale przede wszystkim będzie miało negatywny wpływ na nasz wygląd.
- Poczucie skrępowania – okres nauki szkolnej bardzo mocno pokrywa się z okresem dojrzewania. Chodzenie bez stanika do szkoły może powodować skrępowanie, szczególnie w sytuacjach, kiedy przyjdzie nam zdjąć koszulkę, a więc przed każdą lekcją wychowania fizycznego. W sytuacjach, kiedy każda nasza koleżanka ma biustonosz, a my nie i nie jest to spowodowane naszymi poglądami, przynależnościami do różnego rodzaju grup czy innymi zależnościami, możemy poczuć się w takiej sytuacji źle i nieswojo.