Co zrobić, aby uniknąć kontuzji podczas wędrówek po górach?

Wędrówki w górach dostarczają niezapomnianych wrażeń, pozwalają się wyciszyć, zrelaksować, poobcować z naturą, stanowiąc jednocześnie wyzwanie kondycyjne. Aby wyprawa nie zakończyła się kontuzją, warto się do niej odpowiednio przygotować. Poza przygotowaniem kondycyjnym trzeba zaopatrzyć się również w niezbędny sprzęt. Co powinien zawierać ekwipunek turysty wybierającego się w góry, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo trekkingu?

Buty trekkingowe lub podejściowe – podstawa bezpieczeństwa na szlaku

Nie sposób wyobrazić sobie bezpiecznej wyprawy w góry bez odpowiedniego obuwia. Chociaż turyści często opowiadają sobie anegdoty o paniach w japonkach wybierających się na Orlą Perć, to jednak wiadomo, że bez odpowiedniego zabezpieczenia stóp wycieczki w skalistym, trudnym terenie skończyć mogą się poważną kontuzją. Zadaniem butów trekkingowych i podejściowych jest z jednej strony amortyzacja wstrząsów podczas wędrówki i ochrona kostek przed skręceniem, z drugiej zaś zabezpieczenie stóp przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Dobrej jakości buty górskie, takie jak te dostępne w ofercie La Sportiva, Jack Wolfskin czy Black Diamond, wykonane są z materiałów zapewniających właściwą cyrkulację powietrza niezależnie od temperatury otoczenia. W takich butach stopa się nie poci, nie obciera, a jednocześnie jest skutecznie amortyzowana. W wygodnych butach trekkingowych lub podejściowych można wybrać się w kilkugodzinną wędrówkę, nie ryzykując skręceniem kostki czy poobijanymi palcami.

Kije trekkingowe – większa stabilność podczas wędrówki

Poza odpowiednio dobranymi butami górskimi z nowoczesnych, oddychających materiałów warto zaopatrzyć się również w kije trekkingowe. Do ich stosowania przekonało się już wielu turystów – zarówno tych wybierających górskie ścieżki, jak i preferujących spokojny nordic walking w mniej wymagającym terenie. Kije zdecydowanie poprawiają jakość marszu – łatwiej jest zachować równowagę i stabilną postawę, odciążyć kręgosłup, zmniejszyć ryzyko potknięcia.

Kijki dostępne są w wielu rodzajach, wykonane z różnych materiałów: od tradycyjnych aluminiowych po nowoczesne, wytrzymałe, ale niezwykle lekkie kije z włókna węglowego lub specjalnej pianki. Dzięki nim pokonanie nawet bardziej wymagających odcinków trasy staje się prostsze. Pewniejszy krok i bardziej stabilna postawa pozwalają zmniejszyć ryzyko kontuzji. Dodatkową ich zaletą jest możliwość łatwego przymocowania do plecaka. Do najczęściej wybieranych należą kije takich producentów jak Black Diamond, Pinguin czy Fjord Nansen.

Akcesoria zwiększające bezpieczeństwo w górach

Do elementów ekwipunku, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo górskich wycieczek, należą również takie akcesoria jak sportowe okulary przeciwsłoneczne, ułatwiające wędrówkę nawet pod słońce oraz niezawodne czołówki, bez których lepiej nie schodzić do jaskiń. Na wycieczkę warto zabrać również termos turystyczny, dzięki któremu napój przez wiele godzin zachowa właściwą temperaturę.

Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia trzeba oczywiście spakować do wygodnego, odpowiednio pakownego plecaka. Pojemność plecaka należy dobrać do rodzaju uprawianej turystyki oraz pory roku. Zimą zabieramy ze sobą więcej sprzętu – konieczne jest wówczas zaopatrzenie się również bardziej pakowny plecak, z materiałów zabezpieczających zawartość przed przemoknięciem.

Artykuł sponsorowany

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły