Ten kierunek studiów od lat przyciąga wielu chętnych. Mimo to, na rynku pracy wciąż widać zapotrzebowanie na psychologów. Taki stan ma wiele przyczyn związanych np. ze wzrostem świadomości społeczeństwa, a także wykorzystywaniem zasad psychologii w biznesie. Zobacz, czy wiesz, gdzie można znaleźć pracę po psychologii!
W ostatnim czasie widać, że na krajowym rynku pracy brakuje psychologów. Pacjenci muszą długo oczekiwać na wizytę u takiego specjalisty. Jednak psychologia to nie tylko praca z pacjentem – absolwent tego kierunku może znaleźć etat nawet w branżach, które wydają się dość odległe od opieki zdrowotnej. Czy psycholog może dziś liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki zatrudnienia?
Psycholog w opiece zdrowotnej
Wielu absolwentów psychologii decyduje się na otwarcie własnego gabinetu. Również szpitale i inne placówki związane z opieką zdrowotną mogą zatrudnić psychologa – praca z pacjentem jest w takich miejscach bardzo potrzebna. Psycholog powinien wchodzić w skład zespołu terapeutycznego i wspomagać pacjenta w procesie leczenia. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie terapii wymaga zdobycia dodatkowych kwalifikacji.
Jakie studia trzeba skończyć, aby zostać psychologiem?
Ta droga zawodowa jest jasno określona. Aby pracować jako psycholog, konieczne jest ukończenie jednolitych, 5-letnich studiów magisterskich. Mogą to być również studia realizowane w trybie RealTime online. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. W zależności od wykonywanego zawodu wymagane może być także skończenie studiów podyplomowych lub szkoły psychoterapii.
Psychologia w biznesie
Absolwenci psychologii coraz częściej szukają zatrudnienia także w innych branżach. Popularne stało się zatrudnianie psychologa w działach HR. Dzięki swoim kwalifikacjom może on zajmować się zarządzaniem zasobami ludzkimi, rekrutacją, organizacją szkoleń i wieloma innymi zadaniami.
Psychologowie w biznesie mogą także podejmować pracę w charakterze coacha, który przeprowadza zajęcia poprawiające motywację i zaangażowanie pracowników. Wiele firm interesuje się takimi usługami, ponieważ chce w ten sposób poprawić atmosferę w pracy, a tym samym usprawnić działanie całej organizacji.
Praca w sądzie
Psycholog może również znaleźć zatrudnienie w sądzie. Takie kwalifikacje można zdobyć, kończąc studia podyplomowe z zakresu psychologii sądowej. Praca w charakterze biegłego sądowego może być ciekawym pomysłem na ścieżkę kariery dla absolwentów tego kierunku. Takie wykształcenie daje także możliwość zatrudnienia jako konsultant sądowy oraz pracę w zakładzie karnym.
Psycholog w sporcie
Atrakcyjną posadą może być także psycholog sportowy. To ciekawa propozycja, nie tylko dla osób interesujących się daną dyscypliną. W profesjonalnym sporcie wsparcie psychologa jest niezbędne. Dzięki niemu zawodnicy są nie tylko bardziej zmotywowani, ale również lepiej radzą sobie ze stresem i ewentualnymi porażkami. Psychologów zatrudniają np. kluby sportowe oraz inne organizacje związane ze sportem.
Artykuł sponsorowany