Czy biol-chem jest trudny?

Zakończenie nauki w Szkole Podstawowej zamyka pewien etap w życiu człowieka. Przed młodym człowiekiem otwierają się nowe możliwości, ale także dylematy, jaką ścieżkę w życiu obrać, aby ta dawała zadowolenie, ale także pozwalała na znalezienie w przyszłości satysfakcjonującego zatrudnienia. Wybór szkoły średniej to nie tylko decyzja czy zdecydować się na kształcenie w szkołach technicznych, czy też w liceum, ale przede wszystkim konieczność doboru takiego kierunku, który nie sprawi nam trudności, a jednocześnie będzie od nas wymagał zaangażowania. Wśród profili liceów, zawsze znajdziemy te o podłożu humanistycznym, jak i ścisłym, zarówno oparte na matematyce czy fizyce jak i biologii, czy chemii.

Nie da się ukryć, że to właśnie biol-chem, jest jednym z kierunków, nad którego wyborem wiele osób się waha. Z jednej strony perspektywy, jakie otwiera przed młodym człowiekiem ukończenie biol-chemu zachęcają do podjęcia decyzji o kształceniu w tym kierunku, z drugiej zaś, obawy młodzieży przed trudnościami, jakie spotkać mogą ich w związku z wyborem dość trudnego kierunku, nie ułatwiają podjęcia jednoznacznego wyboru. Co prawda, wiele szkół daje możliwość zmiany kierunku, w trakcie roku szkolnego, jednak warto przemyśleć swój wybór, aby uniknąć dodatkowego stresu związanego ze zmianą klas. 

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania:

  • Czy biol-chem jest trudny?
  • Czy warto wybrać profil biol-chem?
  • Kto nadaje się na biol-chem?

Czy biol-chem jest trudny? To zależy

Profile kierunkowe kształcenia w szkołach ponadpodstawowych, znacznie zwiększają szanse dostania się na wymarzone studia. Dają możliwość nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym, co z kolei pozwala na wybór ich na egzaminie maturalnym bez konieczności korzystania z prywatnych lekcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyboru przedmiotów ścisłych, których samodzielna nauka jest znacznie bardziej utrudniona niż w przypadku kierunków humanistycznych. Jednym z kierunków, który rodzi wiele wątpliwości wśród młodych ludzi jest biol-chem.

Chęć studiowania medycyny, pielęgniarstwa, czy kierunków związanych z ochroną środowiska, wymusza jednak poniekąd podjęcie takiej, a nie innej decyzji na absolwentach szkół podstawowych. Jeśli zastanawiasz się, kto nadaje się na biol-chem, ten artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Ale zacznijmy od początku. Profil biologiczno – chemiczny nie należy do najprostszych kierunków w liceum, a wręcz jest on jednym z bardziej wymagających, dlatego nie należy ulegać presji otoczenia, w tym rodziców czy dziadków, którzy to bardzo często mają ambicję, aby ich pociecha w przyszłości została lekarzem. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie bój się dokonać innego wyboru. Jednak jeśli i Tobie w duszy gra rozpoczęcie kształcenia na kierunku biol-chem, warto przyłożyć się do nauki już od pierwszego dnia. Wiele opinii, szczególnie tych krytycznych wynika z braku systematyczności uczniów.

Biol-chem, jak każdy inny profil przynieść może wiele satysfakcji, jednak należy nie zapominać o nauce na bieżąco. Spiętrzenie materiału, jaki należy przyswoić do sprawdzianu czy klasówki, spowodować może, że z trudnością go opanujemy, a dodatkowo, będziemy zmuszeni poświęcić nie jeden dzień na przygotowania. Warto również pamiętać, że nie każdy z nas jest umysłem ścisłym, przez co nauka wzorów chemicznych czy reakcji dla niektórych może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak w szkole podstawowej, interesowały Cię zajęcia z chemii czy biologii, nie ma się nad czym zastanawiać. Profil biol-chem oprócz kształcenia w kierunku przedmiotów rozszerzonych, realizuje także treści w zakresie podstawowym zgodnie z podstawą programową, dzięki czemu, wybierając ten kierunek, będziesz mieć możliwości nauki pozostałych przedmiotów, a w razie potrzeby wyboru ich na maturze.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły