Strona głównaInneCzy biol-chem jest trudny?

Czy biol-chem jest trudny?

Zakończenie nauki w Szkole Podstawowej zamyka pewien etap w życiu człowieka. Przed młodym człowiekiem otwierają się nowe możliwości, ale także dylematy, jaką ścieżkę w życiu obrać, aby ta dawała zadowolenie, ale także pozwalała na znalezienie w przyszłości satysfakcjonującego zatrudnienia. Wybór szkoły średniej to nie tylko decyzja czy zdecydować się na kształcenie w szkołach technicznych, czy też w liceum, ale przede wszystkim konieczność doboru takiego kierunku, który nie sprawi nam trudności, a jednocześnie będzie od nas wymagał zaangażowania. Wśród profili liceów, zawsze znajdziemy te o podłożu humanistycznym, jak i ścisłym, zarówno oparte na matematyce czy fizyce jak i biologii, czy chemii.

Nie da się ukryć, że to właśnie biol-chem, jest jednym z kierunków, nad którego wyborem wiele osób się waha. Z jednej strony perspektywy, jakie otwiera przed młodym człowiekiem ukończenie biol-chemu zachęcają do podjęcia decyzji o kształceniu w tym kierunku, z drugiej zaś, obawy młodzieży przed trudnościami, jakie spotkać mogą ich w związku z wyborem dość trudnego kierunku, nie ułatwiają podjęcia jednoznacznego wyboru. Co prawda, wiele szkół daje możliwość zmiany kierunku, w trakcie roku szkolnego, jednak warto przemyśleć swój wybór, aby uniknąć dodatkowego stresu związanego ze zmianą klas. 

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania:

  • Czy biol-chem jest trudny?
  • Czy warto wybrać profil biol-chem?
  • Kto nadaje się na biol-chem?

Czy biol-chem jest trudny? To zależy

Profile kierunkowe kształcenia w szkołach ponadpodstawowych, znacznie zwiększają szanse dostania się na wymarzone studia. Dają możliwość nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym, co z kolei pozwala na wybór ich na egzaminie maturalnym bez konieczności korzystania z prywatnych lekcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyboru przedmiotów ścisłych, których samodzielna nauka jest znacznie bardziej utrudniona niż w przypadku kierunków humanistycznych. Jednym z kierunków, który rodzi wiele wątpliwości wśród młodych ludzi jest biol-chem.

Chęć studiowania medycyny, pielęgniarstwa, czy kierunków związanych z ochroną środowiska, wymusza jednak poniekąd podjęcie takiej, a nie innej decyzji na absolwentach szkół podstawowych. Jeśli zastanawiasz się, kto nadaje się na biol-chem, ten artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Ale zacznijmy od początku. Profil biologiczno – chemiczny nie należy do najprostszych kierunków w liceum, a wręcz jest on jednym z bardziej wymagających, dlatego nie należy ulegać presji otoczenia, w tym rodziców czy dziadków, którzy to bardzo często mają ambicję, aby ich pociecha w przyszłości została lekarzem. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie bój się dokonać innego wyboru. Jednak jeśli i Tobie w duszy gra rozpoczęcie kształcenia na kierunku biol-chem, warto przyłożyć się do nauki już od pierwszego dnia. Wiele opinii, szczególnie tych krytycznych wynika z braku systematyczności uczniów.

Biol-chem, jak każdy inny profil przynieść może wiele satysfakcji, jednak należy nie zapominać o nauce na bieżąco. Spiętrzenie materiału, jaki należy przyswoić do sprawdzianu czy klasówki, spowodować może, że z trudnością go opanujemy, a dodatkowo, będziemy zmuszeni poświęcić nie jeden dzień na przygotowania. Warto również pamiętać, że nie każdy z nas jest umysłem ścisłym, przez co nauka wzorów chemicznych czy reakcji dla niektórych może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak w szkole podstawowej, interesowały Cię zajęcia z chemii czy biologii, nie ma się nad czym zastanawiać. Profil biol-chem oprócz kształcenia w kierunku przedmiotów rozszerzonych, realizuje także treści w zakresie podstawowym zgodnie z podstawą programową, dzięki czemu, wybierając ten kierunek, będziesz mieć możliwości nauki pozostałych przedmiotów, a w razie potrzeby wyboru ich na maturze.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Zobacz też

Co napisać dziewczynie na dobranoc? Nasze propozycje

Jeśli  zastanawiasz się nad tym, co napisać dziewczynie na dobranoc, by sprawić jej przyjemność,...

Daddy Issues – co to znaczy? Objawy, symptomy, na czym polega

Daddy issues w dosłownym tłumaczeniu po polsku oznacza kompleks tatusia (funkcjonuje też tłumaczenie kompleks...

Jak zginął pan Krab?

Pan Krab (Eugeniusz Krab, w oryginale Eugene Harold Krabs) to jeden z głównych bohaterów...

Jak złamać rękę, palec, nadgarstek?

Drogi Czytelniku! Nie wiem, czy szukając informacji na temat tego, jak złamać swoją kończynę,...

Od ilu lat można mieszkać samemu? Sprawdzamy Polskę i USA

Choć badania wskazują, że młodzi ludzie raczej nie spieszą się z wyprowadzką od rodziców,...

Laleczka Voodoo – jak zrobić? Co to? Czy jest bezpieczna?

Rzucanie czarów, uroków czy złorzeczenie innym obecne jest w świecie od zarania dziejów. W...

Podobne

Życzenia na rocznice ślubu – oryginalne, krótkie, najpiękniejsze, wzruszające, religijne

Co, zapomniało się? Doskonale wiemy, że nie kliknąłeś w ten artykuł, żeby umilić sobie...

Beko błąd e01, e02, e03 – jak usunąć błąd? Kody błędów, kasowanie błędów

Jest sobota, późne popołudnie, posprzątany cały dom, pranie się pierze w pralce. Zostało Ci...

Veldman – opinie. Co to za firma, gdzie produkcja. Opinie o producencie

Remonty – kto ich nie lubi? A raczej, kto nie lubi zapachu nowości i...