Czy kawa Inka jest zdrowa? Szkodliwość, rakotwórczość

Inka to nic innego jak nazwa kawy zbożowej. Do jej produkcji, wykorzystywane są wspomniane już zboża, takie jak: żyto, jęczmień, pszenica lub orkisz. Niekiedy również, wzbogacana jest cykorią lub brązowym cukrem. Mogą ją pić już dzieci ze względu na fakt, braku w jej składzie, kofeiny. Napój ten, polecany jest również wszystkim osobom, które zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. 

Ciekawi Was zatem pewnie, czy Inka jest zdrowa? Jeśli tak, zapraszam niezwłocznie do lektury poniższego artykułu.

Czy kawa Inka jest zdrowa? 

Jak już wspomniałam, brak kofeiny w opisywanym przeze mnie napoju, nie powoduje problemów z ciśnieniem tętniczym. W związku tym mogą go spożywać bez obaw osoby, które zmagają się z tego typu problemami zdrowotnymi. Jaka jest jednak odpowiedź na pytanie, czy kawa Inka jest zdrowa? 

Niewątpliwie, polecana jest również jako doskonała alternatywa dla kobiet na czas ciąży. W stanie błogosławionym zalecane jest bowiem, aby dzienna dawka kofeiny, nie przekraczała 300 miligramów. W przeciwnym wypadku może dojść do poronienia lub rozpoczęcia przedwczesnego porodu. Napój ten, świetnie sprawdzi się również do podawania go osobom starszym. Wrócę jednak do kwestii, czy kawa Inka jest zdrowa? 

Na pewno jest cennym źródłem błonnika pokarmowego. Wspomniałam również o tym, że niekiedy w jej skład wchodzi również cykoria. Roślina ta ma wiele właściwości prozdrowotnych. Picie kawy zbożowej typu Inka jest na pewno mniej szkodliwe niż spożywanie tej z zawartością kofeiny. Nie jest to jednak napój bez wad. 

Kawy zbożowe, są ubogie o zawartość polifenoli, które określane są mianem naturalnych przeciwutleniaczy. Warto wspomnieć, że składniki te, mają mocno dobroczynne działanie na organizm człowieka. Czy Inka jest zdrowa? Na pewno nie powinny spożywać jej osoby, u których stwierdzona została Celiakia. Choroba te jest niczym innym jak nadwrażliwością na gluten. Napój ten, nie jest również rekomendowany dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Czemu tak się dzieje? Ze względu na wysoki indeks glikemiczny tego produktu.

Zatem, czy Inka jest zdrowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to zagadnienie. Określiłabym ją, jako neutralną dla organizmu. 

Kawa Inka – czy jest rakotwórcza? 

Na różnych forach, poświęconym odżywianiu, wiele osób, zastanawia się, czy kawa Inka jest rakotwórcza? Szukając w internecie informacji na ten temat, znalazłam w tej kwestii jednoznaczną odpowiedź. Wszystkie napoje kawowe i im podobne, mogą mieć takie właściwości ze względu na obecność w nich,  akrylamidu. Kawa Inka rakotwórcza może być wtedy, gdy będziemy spożywać jej zbyt dużo. 

Jednak tak jak już wspomniałam, zasada ta, dotyczy wszystkich wyrobów kawowych, nie tylko Inki. Warto zatem pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ilością dziennie spożywanej przez nas kawy. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy.

Kawa Inka – czy jest szkodliwa – podsumowanie 

Warto zastanowić się zatem, czy kawa Inka jest szkodliwa? Jak już wspomniałam w poprzednim akapicie, nie jest to napój dla nas groźny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z dzienną dawką jej spożywania. Dla przypomnienia dodam, że zawarty w niej akrylamid nie jest zbyt korzystny dla naszych organizmów. Przyjęty w zbyt dużych ilościach może mieć działanie rakotwórcze.

Nie musicie na pewno obawiać się o to, czy kawa inka jest szkodliwa. Jak we wszystkich aspektach życia, najważniejsze jest, aby zachować zasadę umiaru. Wspomnę jednak o tym, że nie wszyscy przepadają za jej smakiem. Jest on mocno specyficzny i dominuje w nim, wyczuwalność zbóż, które są zawarte w tym produkcie. 

Kawa Inka to idealny produkt dla wszystkich tych, którym szkodzi klasyczna mała czarna. Ze względu na brak w niej kofeiny, świetnie sprawdzi się dla kobiet w ciąży, jak i osób starszych. Można podawać ją również dzieciom, jako urozmaicenie napojów śniadaniowych lub tych na kolację.

Jeśli natomiast wierzycie w moc probiotyków, powinniście sięgnąć po Inkę z cykorią, która takowe właściwości, wykazuje. Dzieje się tak za sprawą zawartej w niej inuliny. Podsumowując, Inka to napój, który mogą pić niemal wszyscy. Oczywiście z zachowaniem umiaru w jej dziennych ilościach. Warto jednak pamiętać o tym, że w dobie coraz bardziej przetworzonego jedzenia, tyczy się to niemal wszystkich produktów spożywczych.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły