Dlaczego warto zdecydować się na lampę wiszącą w salonie?

Dobre oświetlenie ogólne w salonie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania wszystkich domowników. Warto zatem zastosować odpowiednie oprawy, które wpiszą się w całą przestrzeń. Coraz chętniej sięga się po znów modne żyrandole – to one są w stanie odmienić całą aranżację.

Jakie żyrandole najlepiej umieścić w salonie? Gdzie powinny zawisnąć i jak dobrać je do pomieszczenia i aranżacji? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części tekstu.

Żyrandol w salonie – do czego bywa przydatny?

Oprawy oświetleniowe pełnią w pokoju dziennym mocno zróżnicowane funkcje. Do czego stosuje się efektowne żyrandole? To najczęściej stylowe oświetlenie główne lub strefowe, które staje się ważnym elementem systemu w pomieszczeniach o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym. Nie da się bowiem ukryć, że tego typu lampy od razu przyciągają spojrzenia, a fakt zastosowania większej liczby źródeł światła pozwala uzyskać lepsze natężenie światła, by w efekcie skuteczniej doświetlić nawet dużą przestrzeń.

Lampy wiszące, jak te, które oferuje sklep z oświetleniem: https://LightPlus.pl, zapewniają wystarczającą dozę światła, by bez problemu przemieszczać się we wnętrzu lub wykonywać czynności nie wymagające mocnego strumienia świetlnego (oświetlenia zadaniowego). W końcu sama oprawa żyrandola to najczęściej rozbudowana konstrukcja o dużych walorach estetycznych, wpisujących się w wiele popularnych trendów.

Modne lampy wiszące – jakie rozwiązania wybrać do pokoju dziennego?

Czym wyróżniają się modne żyrandole? To produkty dekoracyjne i praktyczne zarazem, które chętnie montuje się w wielu przestrzeniach, utrzymanych w rozmaitych nurtach. Do najpopularniejszych zaliczają się od lat żyrandole klasyczne – metalowe (chrom, mosiądz, miedź), z licznymi kryształkami, które odbijają światło. Tego typu produkty o dużych walorach wizualnych chętnie montuje się w pomieszczeniach tradycyjnych i retro, ale też art deco i glamour, którym ewidentnie dodają blasku i efektu luksusowości.

Zupełnie inaczej wyglądają nowoczesne żyrandole minimalistyczne. To geometryczne produkty o dość uproszczonych kształtach. Czasami jest to konstrukcja z prostymi ramionami (metal, tworzywo, drewno), na których osadza się źródła światła pod szklanymi kloszami lub tekstylnymi abażurami. Innym razem wymienne żarówki zastępuje się taśmami LED, by uzyskać jeszcze bardziej designerską formę lampy. Takie produkty stosuje się w salonach hi-tech, nowoczesnych lub skandynawskich. Kolejnym pomysłem na oświetlenie strefowe lub główne w nowoczesnym pokoju dziennym są niezmiernie modne lampy pająki – znak rozpoznawczy nie tylko wnętrz industrialnych. To długie przewody, podwieszane do sufitu, zakończone pojedynczymi źródłami światła LED (często edisonowskie żarówki ozdobne).

Gdzie zamontować lampę wiszącą w salonie?

Efektowne żyrandole idealnie sprawdzają się w dużych pokojach reprezentacyjnych, gdzie stają się dekoracją, a przy tym nie utrudniają swobodnego przemieszczania się. Szczególnie duże modele da się umieścić w centrum wnętrza, by równomiernie doświetlały całą przestrzeń. Innym rozwiązaniem jest zawieszenie oprawy nad zestawem mebli wypoczynkowych (np. nad stolikiem kawowym i fotelami w kąciku do rekreacji). Jeżeli pokój dzienny pełni równocześnie funkcję jadalni, zdarza się, że lampa wisząca trafia także nad stół do rodzinnych posiłków.

Wysokość zawieszenia bywa różna. Mniejsze modele mogą znaleźć się niżej, większe zdecydowanie wyżej – dla wygody korzystania z przestrzeni. W przypadku stołów najlepiej zadbać o to, by oprawy znalazły się na wysokości ok. 75-80 cm (liczone między dolną krawędzią klosza a powierzchnią blatu).

Źródła światła do żyrandola – co się sprawdza?

Gdy wybiera się lampy wiszące do salonu, warto zastanowić się także nad doborem źródeł światła. Produkty LED bywają szczególnie przydatne – zmniejszają zużycie energii elektrycznej, odznaczają się większą żywotnością, a przy tym występują w wielu wariantach. Oprócz klasycznych rozwiązań można zastanowić się nad opcjami ozdobnymi – świetnie spisują się w lampach bez kloszy lub z osłonami z przezroczystych materiałów. Sporo inspiracji i pomysłów oświetleniowych da się znaleźć także na stronie: 4budowlani.com.pl.

Najczęściej dba się o to, by emitowane światło było jak najbardziej zbliżone do naturalnego oświetlenia dziennego. Jeśli jednak lampa ma być wykorzystywana przede wszystkim w przestrzeni do wypoczynku, można postawić na nieco cieplejsze tony – sprzyjają wyciszeniu i relaksacji.

Nowoczesne żyrandole do salonu – podsumowanie

Żyrandole to jedne z najbardziej okazałych typów opraw oświetleniowych, które od lat cieszą się wielką popularnością wśród prywatnych użytkowników i dekoratorów wnętrz. Trudno się dziwić – łączą bowiem najwyższą funkcjonalność oraz wzornictwo, obok którego naprawdę nie da się przejść obojętnie.

Artykuł sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły