Idealny sposób na oświetlenie małego przedpokoju – co wybrać?

Domowe wnętrza wymagają zastosowania rozmaitych produktów oświetleniowych, dzięki którym można bezpiecznie przemieszczać się i wykonywać wszystkie konieczne czynności. Nawet w ekstremalnie ciasnych przestrzeniach, jak choćby niejeden przedpokój, trzeba zainstalować dobrze dobrane punkty świetlne – to one staną się praktycznym wyposażeniem i piękną dekoracją.

Jakie lampy wprowadzić do naprawdę małego przedpokoju? Czym powinny się wyróżniać? O tym napiszemy w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Mały przedpokój – do czego przydają się lampy?

Każda domowa przestrzeń powinna być dobrze oświetlona – również ciasny przedpokój. W tego typu miejscach powinno się pojawić przynajmniej kilka punktów świetlnych. To dzięki nim możemy się swobodnie przemieszczać oraz wykonywać mniej lub bardziej precyzyjne czynności. W przedpokojach przecież przechowujemy garderobę, zakładamy lub zdejmujemy ubrania (okrycia wierzchnie, obuwie). To tam przygotowujemy się do wyjścia z domu, dobierając wszystkie elementy stroju. W końcu to właśnie w przedpokojach witamy gości lub rozstajemy się z osobami odwiedzającymi nasz dom. Warto zatem zatroszczyć się o to, by do każdego z tych zadań mieć odpowiednie warunki oświetleniowe.

Z drugiej strony światło w przedpokoju buduje klimat i dekoruje wnętrze. Bywa to szczególnie ważne wtedy, gdy nie dysponujemy wielkim metrażem. Wówczas to właśnie na ciekawych lampach i emitowanym przez nie świetle często spoczywa kluczowa rola w budowaniu charakteru danej aranżacji.

Najważniejsze cechy lamp do przedpokoju

Co zrobić, jeśli nie ma się zbyt wiele miejsca w przedpokoju? Trzeba zdecydować się na odpowiednie oprawy oświetleniowe. Najczęściej stawia się na oprawy proste i niewielkie, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dobrze sprawdzają się modele minimalistyczne i nowoczesne – bez wielu angażujących uwagę dekoracji. To dzięki nim przedpokój nabiera klimatu, a przy tym nie wydaje się przytłaczający. Dla odpowiedniego efektu wizualnego warto stawiać na lampy w jasnych odcieniach, wykonane z materiałów odbijających światło. Idealnie sprawdza się chromowany i wypolerowany metal oraz szkło. Można do tego wykorzystać na przykład lampy nowoczesne od: AZzardo.com.pl. Optycznie powiększają wnętrze i wprowadzają do niego więcej światła.

Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Gdy szuka się sposobu na to, by zaoszczędzić przestrzeń, raczej unika się rozbudowanych i okazałych lamp stojących (podłogowych i stołowych). Zajmują bowiem sporo miejsca, co może utrudniać korzystanie z pomieszczenia.

Jako oświetlenie główne chętnie montuje się plafony, oczka wpustowe i reflektory na sufitach. Ułatwiają doświetlenie całego wnętrza, a przy tym nie zajmują cennej przestrzeni. Wiele możliwości dają zwłaszcza modele montowane na szynoprzewodach (tuby, spoty lub reflektory), które łatwo da się ustawić w preferowanym miejscu.

Oprócz oświetlenia ogólnego w przedpokojach przydaje się także mocniejsze doświetlenie strefy lustra, w którym przeglądamy się przed wyjściem z domu, poprawiając elementy stylizacji. W tej roli można zastosować reflektory (najlepiej z regulacją kąta padania światła) lub kinkiety ścienne. Innym pomysłem na światło przed lustrem są zwierciadła ze zintegrowanym oświetleniem LED – co pozwala jeszcze lepiej zaoszczędzić cenne miejsce.

Czasami w ramach dekoracji montuje się oczka wpustowe (oświetlenie punktowe) i taśmy LED (oświetlenie liniowe) na ścianach, podłogach lub krawędziach mebli. Tworzy to ciekawy efekt, dodaje przytulności i dopełnia niejedną modną aranżację nowoczesną. Sporo pomysłów na ciekawe zaplanowanie i doświetlenie przedpokoju można znaleźć na stronie: https://dommajster.pl.

Idealne oświetlenie w ciasnej przestrzeni – podsumowanie

Nawet bardzo mały przedpokój może być dobrze oświetlony. Wymaga to dobrania opraw utrzymanych w odpowiednim stylu, prostych i geometrycznych, najlepiej z jasnych materiałów odbijających światło. Warto zadbać o wszystkie detale – dzięki temu przedpokój stanie się nie tylko wygodniejszy, ale też zdecydowanie piękniejszy.

Artykuł sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły