Trudno sobie wyobrazić, jak działałby przemysł, gdyby pozbawiono go elektroniki. Elektronika jest obecna dosłownie w każdym obszarze produkcji. To dzięki niej zarządza się kluczowymi procesami, dokonuje się odczytów pomiarów, steruje się urządzeniami i zasila je, żeby mogły działać prawidłowo. Podstawowymi podzespołami elektronicznym są płytki PCB, czyli układy z szeregiem komponentów, które montuje się, wykorzystując metodę THT lub SMT.
Płytki PCB nazywane inaczej obwodami drukowanymi używane są do budowy wszystkich urządzeń elektronicznych. To kluczowe elementy, bez których maszyny produkcyjne, roboty, urządzenia zasilające, smartfony, mikrofalówki ani laptopy nie mogłyby pełnić swoich funkcji.
Płytki PCB wykorzystuje m.in.:
– elektronika w branży medycznej – np. do budowy nowoczesnych urządzeń używanych w chirurgii laparoskopowej, do obrazowania, do analizy próbek;
– elektronika w motoryzacji – np. do tworzenia systemów elektronicznych, czujników;
– elektronika użytkowa – np. do produkcji smartfonów, smartwatchy, laptopów, słuchawek;
– elektronika w informatyce i telekomunikacji – np. do budowy serwerów, urządzeń radiowych, światłowodowych;
– elektronika przemysłowa – np. do produkcji automatów przemysłowych, robotów, systemów pomiarowych, urządzeń zasilających.
Branża przemysłowa jako jedna z niewielu używa zarówno obwodów wytworzonych z użyciem montażu przewlekanego THT, jak i powierzchniowego SMT. Czym różnią się te metody?
Montaż THT w elektronice przemysłowej
Montaż przewlekany nazywany inaczej THT (ang. Through-Hole Technology) to klasyczna ręczna lub półautomatyczna metoda. Polega na przełożeniu nóżek komponentów elektronicznych takich jak rezystory, oporniki, diody czy kondensatory przez nawiercone wcześniej otwory w płytkach PCB. Nóżki następnie lutowane są do ścieżek po przeciwnych stronach płytki i, jeśli to konieczne, przycinane.
Producenci elektroniki stosują ten rodzaj montażu wtedy, gdy klienci nie potrzebują miniaturowych obwodów drukowanych, ale zależy im na uzyskaniu silnych połączeń, które będą odporne na ekstremalne warunki temperaturowe. Montaż THT używany jest również do produkcji podzespołów wykorzystywanych w urządzeniach wymagających wysokiej mocy.
Montaż powierzchniowy SMT
A co z montażem powierzchniowym? Montaż SMT (ang. Surface Mount Technology) jest w pełni zautomatyzowany. Maszyny nakładają pastę lutowniczą na płytkę PCB zgodnie z szablonem, a później na paście rozkładają komponenty o niewielkich rozmiarach. Mogą to robić z bardzo dużą prędkością – nawet 40 tysięcy komponentów na godzinę. Tak przygotowana płytka trafia do pieca lutowniczego, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury tworzą się trwałe połączenia elektroniczne.
Produkcja elektroniki z użyciem metody powierzchniowej jest powtarzalna i szybka. Pozwala na wytworzenie miniaturowych płytek PCB, które mają znaczną odporność mechaniczną i wytrzymałość na wstrząsy oraz na wibracje.
Szukasz firmy, która zajmuje się produkcją płytek PCB? Producent elektroniki oferujący oba opisane rodzaje montażu to m.in. firma Printor: https://printor.pl/branze/
Artykuł promocyjny.