Kontuzje, chociaż chcielibyśmy im zapobiec, mogą zdarzyć się każdemu. Czy to stoku narciarskim, na łyżwach, w innych sportach, czy nawet w domu – wystarczy czasem chwila nieuwagi, śliska podłoga, czy potknięcie się na schodach, i kontuzja gotowa. Warto więc wiedzieć, jak postępować przy najpopularniejszych urazach i co warto mieć w domu lub w plecaku, aby móc udzielić szybkiej pomocy.
Najczęstsze kontuzje – kilka słów o najpopularniejszych urazach
Różnego rodzaju urazy można podzielić na te błahe, związane tylko z otarciem skóry lub siniakiem, jak i na poważniejsze, wymagające pomocy specjalistycznej.
Wśród najczęstszych kontuzji wyróżnia się:
- stłuczenia – np. przez potknięcie się i uderzenie kolanem o posadzkę – związane zwykle z otarciem naskórka i wystąpieniem siniaka (przy otarciu naskórka ważne jest zdezynfekowanie zadrapania i założenie plastra z opatrunkiem),
- naciągnięcia więzadeł – objawiające się bólem podczas niektórych ruchów,
- skręcenia – np. popularne skręcenia kostki, gdy na nierówności terenu ustawi się stopę na bocznym brzegu i obciąży – występuje wtedy ból stawu, obrzęk i krwiak, a uraz, w zależności od stopnia skręcenia, może wymagać unieruchomienia opatrunkiem gipsowym lub ortezą,
- zwichnięcia – poważne uszkodzenia stawowe – objawy to również obrzęk, ból i krwiak, ale też możliwe jest zniekształcenie obrysów stawu,
- złamania – wymagające unieruchomienia, objawiające się bólem, obrzękiem i krwiakiem.
Gdy w wyniku urazu wystąpi obrzęk, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą.
Pierwsza pomoc w kontuzjach – zasada PRICE
Pierwsza pomoc w przypadku stłuczeń lub skręceń stawów opiera się o metodę PRICE:
P (protection) – ochrona przed dalszym uszkodzeniem kończyny lub stawu, np. stosując kule, żeby nie obciążać kostki po urazie lub przez ułożenie ręki kontuzjowanej na temblaku,
R (rest) – odpoczynek – odciążenie kontuzjowanej kończyny,
I (ice) – chłodzenie miejsca objętego urazem (np. sprayem chłodzącym lub kompresem żelowym typu cold pack),
E (elevation) – uniesienie kontuzjowanej kończyny z dobrym podparciem (np. gdy uraz obejmuje staw skokowy, przy leżeniu warto ułożyć nogę wyżej, na podkładce z poduszek).
W przypadku nasilonych objawów konieczne może być wykonanie zdjęcia RTG lub założenie unieruchomienia, dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą.
Popularne kontuzje – co warto mieć w domu?
Drobne urazy, takie jak niewielkie skaleczenia, naciągnięcia mięśni, przeciążenia stawów czy otarcia zdarzają się nawet mimo ostrożności.
Na wypadek drobnych urazów, które są częste podczas prac domowych czy ogrodowych, warto mieć w domu:
- wodę utlenioną,
- plaster z opatrunkiem,
- bandaż gazowy,
- bandaż elastyczny,
- spray chłodzący na stawy,
- żelowy kompres chłodzący,
- maść na bolące nogi (po przeciążeniach związanych z pracami domowymi),
- chustę trójkątną.
Takie akcesoria warto też mieć przy sobie na wyjeździe, np. na wakacje czy ferie zimowe.
Z dobrym przygotowaniem, takim jak wiedza dotycząca postępowania w najczęstszych kontuzjach i akcesoriami, które pomogą opatrzyć otarcie lub nadwyrężony staw można szybciej udzielić potrzebnej pomocy kontuzjowanej osobie. Dobrze jest mieć to na uwadze, poszerzać wiedzę o zasadach pierwszej pomocy i nie zwlekać z konsultacją u specjalisty w przypadku poważniejszych urazów.
Materiał promocyjny.