Emotikon XD – co oznacza xd?

Emotikony weszły nie tylko do codzienności w Internecie. Także język potoczny i slang młodzieżowy wypełniony jest tymi piktogramami. Co oznacza emotikon XD? Czy różni się czymś od xdd? Sprawdzamy!

Co wśród internautów oznacza xd?

Piktogramy, które w Internecie nazywane są emotikonami, weszły na stałe do naszej codzienności. Część z nich wpisała się również do popkultury. Możemy znaleźć maskotki z emotikonami, a także gadżety takie jak długopisy, czy zabawki. 

Internauci dzięki emotikonom wyrażają emocje. Co to znaczy słowo xd, 🙂 lub :o? Emotikony mogą wyrażać smutek, radość, ale także złość, zdziwienie, czy poczucie bezradności. Czasem zdarza się, że osoby, które często rozmawiają ze sobą często przez komunikatory, doskonale wiedzą, co wśród internautów oznacza xd. Posługują się tą emotikoną nawet w trakcie rozmów. 

Jeśli zastanawiamy się, z czego składają się te ikony, pamiętajmy o kilku zasadach. Emotikona ma przedstawiać uproszczoną twarz obróconą o 90 stopni. Pierwszy znak oznacza oczy. Mogą to być symbole takie jak :, ;, x, 8. Drugi symbol to usta. Mogą być uśmiechnięte, smutne, zdziwione, złe… to one wyrażają emocje. Tak powstaje na przykład xD emotikon. Rzadziej spotykamy emotikony, które posiadają nos w postaci myślnika. Wtedy buźka składa się z 3 symboli. 

Wiedząc, co wśród internautów oznacza xd, możemy dobrze rozszyfrować ich intencje w czasie rozmów. Tylko taka wiedza pozwoli nam w pełni móc porozumiewać się przez komunikatory.

Co to znaczy słowo xd?

Co to znaczy słowo xD? W języku używanym przez internautów w komuniatorach istnieje wiele emotikon. Najbardziej znanymi są:

  • 🙂
  • 🙁
  • ;(
  • :*
  • xD
  • lol.

Jednak to nie jedyne reakcje, jakie możemy przekazać piktogramami. Radość, smutek, zaskoczenie, czy nawet czynności takie jak jazda rowerem, jazda konna, czy kajakarstwo. Wszystko to możemy wyrazić małym, kolorowym obrazkiem, który wyślemy w wiadomości przez Internet.

Co to znaczy słowo xd? Jakie uczucie można nim wyrazić? Czy jest to smutek? Może rozczarowanie? Czy xD to emocja, czy może jednak jakieś konkretne zachowanie, czynność? Kiedy powinniśmy używać tej emotikony xD? Czy emotikon xD może kogoś obrazić? 

Co to znaczy xd – Wikipedia

Co to znaczy xD? Wikipedia bardzo dokładnie i rzetelnie odpowiada na pytania o emotikony. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, że samo słowo emotikon powstało z połączenia dwóch anglojęzycznych słów: emotion i icon. Co w łatwy sposób nam pokazuje, że emotikona ma być ikoną, która wyraża nasze emocje. 

Więc co to znaczy xd? Wikipedia mówi, że literka D oznaczać ma bardzo szeroki uśmiech. Zaś literka X oznacza nic innego jak zamknięte oczy. Emotikona xD oznacza więc szeroki uśmiech z zamkniętymi oczami. 

Czy emotikon xD może nas obrażać? Jest to jedynie niewinna grafika, która ma wyrażać nasz śmiech. Jest to coś więcej niż uśmiech zapisany dwukropkiem i nawiasem – :). Jeżeli jednak ktoś śmieje się z nas, a nie do nas czy z sytuacji wspólnie przeżytej, to jak najbardziej emotikon xD może być obraźliwy. Wszystko zależy od kontekstu rozmowy. 

Kiedy powinniśmy używać emotikonki xD? Dokładnie wiemy, co to znaczy xD. Wikipedia mówi wprost, że jest to ikona śmiechu. Dlatego możemy ją wysłać zawsze wtedy, gdy coś nas bawi, śmiejemy się z czegoś lub mamy naprawdę dobry, wręcz szalenie szczęśliwy dzień. 

Co to znaczy xDD? 

Wiemy już, co wśród internautów oznacza xD. Jednak czasem pojawiają się emotikonki takie jak xDD. Co to znaczy xDD? Czy jest to zaprzeczenie xD? A może wręcz przeciwnie? Jeśli zastanawialiśmy się kiedyś, co to znaczy xDD, nie musimy więcej zaprzątać sobie tym głowy! Tak, jak podwójny nawias przy uśmiechu lub smutku sprawia, że emocja ta staje się jeszcze większa, głębsza, tak dodatkowa literka D przy emotikonie xDD ma nam mówić, że śmiech jest jeszcze większy. Jest to nic innego jak bardzo szeroki uśmiech. 

Emotikony weszły na stałe w naszą popkulturę i świadomość. Używane są nie tylko w korespondencji, ale także w reklamach, nieoficjalnych pismach, na odzieży i gadżetach. Mało kto zastanawia się nad ich znaczeniem i nie wszyscy nadążamy za modą ich stosowania. To, jakiego emotikona użyjemy w danej sytuacji, w dużej mierze zależy od tego, jakie emocje chcemy przekazać odbiorcom. Gdy jedynie uśmiechamy się na myśl o wiadomości od nich, użyjemy najpopularniejszej, używanej od 1982 roku emotikony :). Jeśli jednak wybuchnęliśmy śmiechem, możemy to przekazać poprzez emotikon xD. 

Znaczenie emotikonu xD może nieco dziwić. Jeśli jednak wiemy, że x oznacza zamknięte oczy, a D to szeroki uśmiech, możemy sobie z łatwością wyobrazić w ten sposób śmiejącego się naszego rozmówcę.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły