Ile zarabia górnik? Zarobki na kopalni szokują

Ceny węgla nieubłaganie rosną. Jednak coraz częściej sytuacja związana z brakami węgla w sklepach i składach sprawia, że społeczeństwo zaczyna interesować się zarówno samym procesem jego wydobycia, jak i osobami, które pracują w kopalni. O górnikach nie mówi się dużo, zazwyczaj wzmianki o ich pracy słyszymy w dzień ich święta, czyli w barbórkę, ale także wtedy gdy dojdzie do wypadku w jednej z kopalń czy też kiedy górnicy decydują się na organizację strajku. Ostatnia ze wspomnianych sytuacji powoduje, że częściej sprawdzamy, ile zarabiają górnicy. Mimo ciągłych zapewnień rządu o wsparciach dla poszczególnych grup zawodowych, wydaje się, że ich wynagrodzenia nie rosną zbyt szybko, a oczekiwania, jakie przekazują podczas strajku, mało kiedy są spełniane. Czy górnicy rzeczywiście mają prawo do narzekania na swoje wynagrodzenie? 

Sprawdźmy:

  • Jakie są zarobki na kopalni?
  • Ile zarabiają górnicy?
  • Ile zarabia górnik w 2022 roku?

Ile zarabia górnik w 2022? 

Szybująca inflacja, która po części spowodowana jest rosnącymi cenami surowców, w tym węgla skłania ludzi do sprawdzania informacji o wynagrodzeniach poszczególnych grup zawodowych. Czy wysokie ceny węgla wynikają z podwyżek ich pensji? Nie do końca. Mimo iż co prawda górnicy wychodzą na stołeczne ulice, aby zademonstrować jak ciężka i niebezpieczna jest ich praca oraz jak bardzo nie przekłada się to na ich zarobki, wypłaty górników wcale nie są tak wysokie, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Oczywiście, stawki, jakie obowiązują w górnictwie, uzależnione są od stażu pracy, ilości nadgodzin czy stanowiska, jednak przeglądając w Internecie dostępne oferty, stawki dla początkujących w branży wahają się między 4000, a 4500 zł brutto. Górnicy mogą jednak liczyć na premie czy 13 i 14 pensję oraz deputaty, aktualnie wynoszące 8 ton węgla. Według mediany zarobków w górnictwie średnie zarobki plasują się na poziomie około 7000 zł brutto. 

Ile zarabia górnik w państwowych spółkach vs prywatnych?

Decydując się na pracę w górnictwie, do wyboru mamy kopalnie należące do spółek państwowych, jak i prywatnych. Chociaż wydawać by się mogło, że lepsze zarobki czekają na górników, którzy pracują w sektorze prywatnym, biorąc pod uwagę wszelkie dodatki, jakie otrzymują górnicy w państwowych spółkach, rzeczywistość jest nieco odmienna. Średnie zarobki górników wydobywających węgiel dla prywatnych kopalń, są średnio o 19% niższe w skali roku. Oznacza to co prawda, że górnicy posiadają wyższą podstawę wynagrodzenia, nie mogą jednak liczyć na takie przywileje jak ich koledzy z branży pracujący w spółkach państwowych. 

Ile zarabiają górnicy za granicą?

Chcąc pracować w kopalni, nie musimy decydować się na pracę w Polsce. Warto spojrzeć, jak kształtują się zarobki w tej branży poza granicami kraju. Tu warto wspomnieć o naszych zachodnich sąsiadach, jakimi są Niemcy. Tam, średnie zarobki górnika wynoszą około 3500 EURO, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 16 000. Różnice są więc ogromne. Jeśli chodzi o Czechy, zarobki są nieco wyższe niż w Polsce, bowiem oscylują wokół 1600 EURO, a więc 7500 złotych. Warto zauważyć, że wysokość zarobków uzależniona jest mocno od zajmowanego stanowiska, a na najwyższe wypłaty liczyć może kadra zarządzająca. 

Podejmując się pracy w kopalni węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii, możemy zarobić w granicach 4000 EURO, co plasuje ją na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę Europę. Na całkiem atrakcyjne wypłaty liczyć mogą również górnicy w Hiszpanii, tam średnia wypłata wynosi ponad 2600 EURO. Ciekawa sytuacja ma miejsce również w Rosji, gdzie co prawda zarobki górników w przeliczeniu na złotówki plasują się na podobnym poziomie jak w Polsce i wynoszą około 5000 złotych, jednak w porównaniu do średniego miesięcznego wynagrodzenia, są one niemal dwukrotnie wyższe. 

Zarobki na kopalni – podsumowanie

Decydując się na pracę na kopalni, warto wziąć pod uwagę nie tylko to, ile zarabia górnik, ale także charakterystykę jego pracy. Nie da się ukryć, że to ciężka, fizyczna praca, w której nie każdy sobie poradzi. Jeśli jednak jesteśmy świadomi tego, jak wygląda praca na kopalni, warto wybrać taką spółkę, która zapewni nam godziwe wynagrodzenie. W przypadku polskich kopalń znacznie więcej przywilejów, a co za tym idzie, wyższe zarobki dostępne są w spółkach państwowych. Mieszkając jednak w niedalekiej odległości od granicy, czy to czeskiej, czy też niemieckiej, warto rozważyć zatrudnienie za granicą. Szczególnie w drugim przypadku, jest to znacznie bardziej opłacalne, aniżeli praca na kopalni w Polsce. Istotny jest również fakt, że zarobki wzrastają nie tylko wraz z doświadczeniem i stażem pracy, ale również z wykształceniem. Zarobki kadry menadżerskiej, kierowniczej czy zarządzającej są imponujące zarówno za granicą, jak i w Polsce.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły