Zdecydowana większość właścicieli pojazdów w Polsce regularnie zmienia opony letnie na zimowe, co pozytywnie przekłada się na poziom bezpieczeństwa na naszych drogach. Zdemontowane z kół opony letnie należy w odpowiedni sposób przechować, aby móc użyć ich ponownie wiosną. Warto zastosować się przy tym do kilku ważnych wskazówek.
Odpowiednie przechowywanie opon letnich – dlaczego jest ważne?
Choć w codziennej eksploatacji ogumienie poddawane jest ciągłym odkształceniom i przeciążeniom, zdjęte z felg staje się podatne na uszkodzenia. Nieprawidłowo przechowywane opony, zwłaszcza w sezonie zimowym, mogą nie nadawać się do ponownego użytku. Nie ma przy tym znaczenia, czy posiadamy opony fabrycznie nowe, czy są one kilkuletnie. W przypadku potrzeby zakupu nowych opon warto zwrócić uwagę na ofertę https://www.sklepopon.com/opony. Bywa, że jeden sezon nieprawidłowego przechowywania może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Źle przechowywane opony mogą stracić swoje fabryczne parametry z powodu wygenerowanych odkształceń lub utraty elastyczności gumy.
Gdzie najlepiej przechowywać opony?
Warto zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Powinno być to zamknięte pomieszczenie, odizolowane od warunków atmosferycznych. Złym rozwiązaniem są zatem wszelkiego rodzaju wiaty, tarasy czy balkony. Odpowiedni może okazać się garaż, jednak wiele zależy od panujących w nim warunków temperaturowych i wilgotnościowych. Opony letnie najlepiej przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni, ale też niespadającej poniżej 5 stopni. Ważne, by pomieszczenie było suche, pozbawione nadmiernej wilgoci. Opon nie należy składować w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery. Dobrze również, aby nie stały pod oknem, na którym padają bezpośrednio promienie słoneczne (promieniowanie UV może zaszkodzić gumie).
Jeżeli nie posiadamy garażu czy spełniającej powyższe warunki piwnicy, dobrym rozwiązaniem dla nas mogą być przechowalnie, zwane także hotelami dla opon. Warto poszukać takiego miejsca w swojej okolicy lub zapytać o nie w warsztacie, w którym zlecamy wymianę ogumienia.
Podstawowe zasady przechowywania opon – uważaj, by nie popełnić błędów
Wybór odpowiedniego pomieszczenia to jednak jeszcze nie wszystko. Opony trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć i ułożyć. Bardzo dużym błędem jest składowanie opon w pobliżu środków chemicznych (np. olejów silnikowych), których zwykle nie brakuje w garażach. Jeszcze gorszą ideą jest zawieszanie ich na hakach, by zaoszczędzić miejsce. W ten sposób przechowywać można jedynie opony zamontowane na felgi – guma nie może mieć kontaktu z hakiem, więc zawieszamy koła za felgi.
Dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie opon na czas przechowywania w szczelnych workach foliowych, chroniących przed ewentualnym wpływem substancji chemicznych. Uprzednio, już po zdemontowaniu z kół, opony warto wyczyścić z pyłu, piasku oraz innych zabrudzeń, a także wysuszyć. Zamknięcie w worku wilgotnych opon może narobić więcej szkody niż pożytku.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie ułożenie opon. Złym rozwiązaniem jest układanie ich w stosy – jedna na drugiej. Opony znajdujące się na dnie układanki mogą wówczas odkształcić się pod wpływem ciężaru. Najlepszym wariantem ustawiania opon zdemontowanych z felg jest pozycja pionowa. Nie powinny jednak dotykać podłoża, dlatego warto wyposażyć się w specjalny regał. W trakcie przechowywania warto od czasu do czasu obrócić opony o kilkadziesiąt stopni wokół ich osi. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko powstania odkształceń.
Jak przechować opony z felgami?
Zdecydowanie łatwiejsze jest przechowywanie opon zamontowanych na felgi. Jeżeli powietrze w oponach ma odpowiednie ciśnienie, można ułożyć je w stosie – jedno koło na drugim. Perfekcyjną metodą jest zakup stojaka, który pozwala na ułożenie kół w stosie w taki sposób, by nie stykały się one ze sobą. Wówczas nawet ewentualna utrata ciśnienia powietrza w którejś z opon, nie wpłynie na jej odkształcenie. Dobrym rozwiązaniem jest także wspomniane wyżej zawieszenie kół na hakach. W tym przypadku warto jednak uważać, by nie porysować powierzchni felg.
Jeżeli stosujemy się do tych podstawowych zasad, wiosną nasze opony będą nadawały się do ponownego użytku. Bez względu na to, czy przechowujemy je w garażu, piwnicy czy przechowalni opon, odpowiednie przechowywanie jest kluczowe dla zachowania ich właściwości i długowieczności.
Artykuł partnera.