Ogród Żywiołów w Krynicy-Zdroju. Co oferuje nowa atrakcja uzdrowiska?

Krynica-Zdrój to nie tylko najpopularniejsze uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim, ale także jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całym regionie. Do wizyty w miasteczku zachęcają nie tylko piękne widoki, czyste, rześkie powietrze oraz możliwość skosztowania wody o dobroczynnych właściwościach, lecz także mnogość atrakcji turystycznych przygotowanych specjalnie z myślą o przyjezdnych. Jedną z najnowszych spośród nich jest Ogród Żywiołów – nowe miejsce na mapie turystycznych atrakcji Krynicy-Zdroju, oddane do użytkowania w 2022 r.

Krynica-Zdrój i jej walory turystyczne. Co dobrego oferuje swoim gościom?

Krynica-Zdrój to jedna z najbardziej znanych i docenianych przez turystów miejscowości w malowniczym Beskidzie Sądeckim. To nie tylko popularny cel podróży dużych i małych turystów, lecz także znane i cenione od lat górskie uzdrowisko. Ze względu na fakt, że w Krynicy-Zdroju goszczą turyści w każdym wieku i o zróżnicowanych potrzebach w zakresie spędzania wolnego czasu, miasto to obecnie dysponuje bogatą i zróżnicowaną infrastrukturą turystyczną.

Na gości czekają tu m. in. pokoje i kwatery prywatne Krynica Zdrój oferuje także zakwaterowanie w apartamentach i domkach letniskowych oraz wielu innych obiektach zlokalizowanych zarówno w samym miasteczku, jak i poza nim. W mieście funkcjonują także liczne restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie i pozostałe punkty gastronomiczne. Nie brakuje tu także lokali, w których regularnie odbywają się wieczorki zapoznawcze, koncerty z muzyką na żywo, a także potańcówki.

Krynica-Zdrój to jedno z tych miejsc w polskich Beskidach, w którym zdecydowanie nie sposób się nudzić. Na turystów czekają tu bowiem liczne atrakcje, które pozwalają spędzić wolny czas w ciekawy i urozmaicony sposób. Jedną z nich jest Ogród Żywiołów – miejsce, które bawi, uczy oraz wzbudza ciekawość.

Ogród Żywiołów. Co ciekawego ma do zaoferowania swoim gościom?

Ogród Żywiołów to nowa atrakcja turystyczna Krynicy-Zdroju. Została oddana do użytkowania w 2022 r. i od samego początku swojego istnienia przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Ogród Żywiołów powstał dzięki dofinansowaniu UE a łączny koszt jego stworzenia wyniósł blisko 5 mln zł. Atrakcja jest dogodnie zlokalizowana, gdyż znajduje się na południowym zboczu Góry Parkowej, dokąd można dostać się pieszo z centrum miasta. Zajmuje łączną powierzchnię 5 ha, na których rozlokowane są rozmaite atrakcje, pokazujące działanie sił natury i czterech głównych żywiołów – ognia, wody, ziemi i powietrza.

Celem projektu było zarówno stworzenie ciekawej i nowoczesnej atrakcji turystycznej, jak i wartościowe zagospodarowanie terenu, który do tej pory pozostawał pusty. Na terenie Ogrodu Żywiołów znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i Beskidu Sądeckiego, liczne alejki spacerowe, łączące ze sobą poszczególne atrakcje, ławeczki i leżaki, na których można odpocząć i nacieszyć się piękną pogodą, a także siłownia pod chmurką.

Tym, czym Ogród Żywiołów najbardziej przyciąga do siebie gości, są jednak specjalistyczne urządzenia przeznaczone do przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów fizycznych. To właśnie dzięki nim można zrozumieć podstawowe prawa fizyki oraz działanie czterech żywiołów. W skład instalacji dostępnych na terenie Ogrodu Żywiołów wchodzą m. in. rezonator akustyczny, wahadło macha, lustrzany sześcian, półkule magdeburskie, „winda do nieba”, kuźnia i koń, nurek Kartezjusza i wodny wir. To jednak jeszcze nie wszystko, co znajduje się na terenie kompleksu na Górze Parkowej!

Oprócz urządzeń do przeprowadzania eksperymentów, na terenie Ogrodu Żywiołów swoje miejsce znalazły także miniatury najbardziej charakterystycznych zabytków Beskidu Sądeckiego. Nie są to jednak klasyczne miniatury wykonane z tektury, styropianu czy drewna, lecz mini budowle odlane w brązie. W takiej niezwykłej formie można podziwiać m. in. Patrię – krynickie sanatorium, Stary Dom Zdrojowy z 1889 r. i wiele innych obiektów architektonicznych z całego regionu. Dodatkowego uroku Ogrodowi Żywiołów dodaje bujna, efektowna roślinność, o której zasadzenie zadbały władze miasta.

Artykuł partnera.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły