Wybór internetu to jedna z tych rzeczy, którą warto zrobić w pierwszej kolejności po wprowadzeniu się w nowe miejsce. Ciężko dziś wyobrazić sobie życie bez podpięcia do sieci. Jest niezbędna do pracy, rozrywki czy po prostu bycia na bieżąco z najważniejszymi informacjami. Jak wybrać internet do domu? Oto najważniejsze informacje, które należy wziąć pod uwagę przed podpisaniem nowej umowy.
Spis Treści:
- Sprawdź ofertę operatora na internet stacjonarny.
- Warunki umowy.
- Jaka prędkość internetu jest Ci potrzebna?
- Miejsce zamieszkania, a podpięcie do sieci.
- Jakie połączenie wybrać?
Sprawdź ofertę operatora na internet stacjonarny
Zanim rozpocznie się uważne poszukiwania, warto zainteresować się tym, jak wygląda oferta internetu u operatora obsługującego telefon. Często warto skorzystać z oferty łączonej. Klienci decydujący się na internet w Play, mogą liczyć na specjalne oferty z niższą ceną, jeśli już wcześniej korzystali z usług operatora.
Dodatkowo mają szansę połączyć usługi i zaoszczędzić, decydując się na superszybki światłowód i telewizję u swojego operatora. Dostępne w ofercie łącze osiąga prędkość nawet do 5 Gb/s, a szeroki dostęp do sieci 5G pozwala na korzystanie z internetu bezprzewodowego w niemal każdym miejscu w kraju.
Co więcej, aby zapewnić jak najwyższą jakość usługi, w domu montowany jest router Play BOX NET. Urządzenie pozwala na przesył szybkiego i płynnego internetu, nawet jeśli używanych jest kilka urządzeń jednocześnie. Dodatkowo jest w stanie obsłużyć przewodowo 4 urządzenia, dzięki gigabitowym portom Ethernet.
Warunki umowy
Przed podjęciem decyzji o wyborze internetu warto zapoznać się także z warunkami umowy. Zawarte w niej informacje dotyczące możliwości wypowiedzenia, długości obowiązywania czy zmian wysokości opłat mogą znacząco wpłynąć na ostateczny wybór.
Dodatkowo różne oferty mogą przewidywać różne udogodnienia, np. inne routery (od ich jakości będzie zależeć płynność internetu w domu), dodatkowe benefity, dostęp do infolinii w momencie awarii itp.
Jaka prędkość internetu jest Ci potrzebna?
Przed zmianą dostawcy internetu warto sprawdzić, za pomocą speed testu, jak dotychczas wyglądała jakość połączenia z internetem domowym. Będzie to wyznacznik tego, czy na następnej umowie potrzeba więcej, czy mniej. Jeśli speed test pokazał np. 300 Mb/s, ale internet często się zacinał i korzystało z niego dużo osób na raz, warto rozważyć umowę z wyższym limitem i światłowodem.
Jeśli w domu jest mniej osób, a internet nie sprawiał dotychczas problemów, można pokusić się o niższy przesył. Będzie się to wiązać z obniżeniem kosztów za wybrany abonament.
Niekiedy operatorzy oferują testowe korzystanie z ich sieci, dzięki czemu można przekonać się, jak sprawdzi się oferta, którą jest się zainteresowanym.
Miejsce zamieszkania, a podpięcie do sieci
Zazwyczaj osoby mieszkające w mieście, szczególnie w blokach lub kamienicach nie powinny mieć problemu z podpięciem się do konkretnego operatora, ze względu na już istniejącą infrastrukturę. Sytuacja ma się jednak inaczej w domach jednorodzinnych i na wsi.
Tam instalacja jest zakładana od początku. Jeśli budynek znajduje się daleko od najbliższego podpięcia, może się okazać, że operator nie zdecyduje się na poszerzanie swojego zasięgu w danym momencie. Co wtedy zrobić? Jeśli nie ma szans na dostęp do internetu światłowodowego, można zdecydować się na inną formę dostarczenia internetu do domu.
Jedną z nich jest internet kablowy, który jest dostarczany do domostw za pomocą miedzianych kabli telefonicznych. Łącze kablowe umożliwia korzystanie z internetu z prędkością pobierania około 100 Mb/s. Jest on wystarczający do codziennego użytkowania, a przez sposób przekazu jest odporny na zakłócenia wynikające ze zmian pogodowych.
Niektórzy decydują się na internet satelitarny. Jest to dobra opcja, gdy w okolicy brak infrastruktury kablowej i światłowodowej. Prędkość pobierania może osiągnąć nawet 500 Mb/s.
Na ten moment jest to dość kosztowne rozwiązanie, które przede wszystkim sprawdzi się do przeglądania internetu czy obsługi poczty. Wideokonferencje, granie w sieci czy streamowanie może być zbyt obciążające dla połączenia. Dodatkowo łącze satelitarne objęte jest limitem transferu danych, co nie jest zalecane, jeśli z sieci regularnie korzysta kilka osób.
Jakie połączenie wybrać?
Światłowód to najpopularniejsze rozwiązanie, które gwarantuje wysoką prędkość przy stabilnym połączeniu. Wiąże się to z jego ceną, jednak nie jest ona wygórowana za otrzymywaną jakość. Większość operatorów posiada je w swojej ofercie, a klienci chętnie z niego korzystają. Zazwyczaj oferta światłowodowa występuje w następujących przedziałach:
- pobieranie z maksymalną prędkością do 300 mb/s, wysyłanie do 50 mb/s;
- pobieranie z maksymalną prędkością do 600 mb/s, wysyłanie do 100 mb/s;
- pobieranie z maksymalną prędkością do 1000 mb/s, wysyłanie do 300 mb/s.
Alternatywą do podpięcia światłowodu może być także łącze radiowe. Ma ono jednak niskie prędkości przesyłania (do kilkudziesięciu Mb/s). Najlepiej sprawdzi się w niedużej odległości od odbiorników, ale i tak jest podatny na zakłócenia, np. przez wysokie drzewa, budynki, inne urządzenia elektroniczne działające na tych samych falach.
Jest on jednocześnie dostępny praktycznie wszędzie, nielimitowany, łatwy w montażu i nie generuje dużych kosztów.
Wiele osób poza światłowodem decyduje się na internet mobilny. Na ten moment jest to rozwiązanie optymalne pod wieloma względami. Do ponad 90% miejscowości w Polsce dociera sieć mobilna w technologii LTE 4G, a standard 5G zaczyna być dostępny także poza obszarami dużych miast.
Maksymalna prędkość może osiągać nawet 600 Mb/s, jednak jest to wynik zależny od wielu czynników zewnętrznych. Z internetu da się korzystać na wszystkich urządzeniach mobilnych (po włożeniu karty SIM operatora do telefonu, modemu lub routera i konfiguracji APN). Ma on limit na transfer, jednak umowy przewidują przesył nawet 500 czy 1000 GB w miesiącu.
Artykuł sponsorowany.