Koszt wylania asfaltu. Ile zapłacimy za m2

Choć branża budowlana w ostatnim czasie nieco zwolniła z uwagi na globalny kryzys, na kolejnych terenach, dotychczas rolniczych, wyrastają domy. Gmina nie ma obowiązku doprowadzić drogi asfaltowej do każdej zabudowanej działki. Jeśli wspólnie z sąsiadami dzielicie drogę jako współwłasność, będziecie musieli samodzielnie zadbać o jej utwardzenie. Inaczej przy każdym większym deszczu i w czasie wiosennych roztopów będziecie tonąć w błocie. Sprawdź, jaki jest koszt położenia asfaltu (a właściwie, ile kosztuje metr asfaltu) i czy opłaca się to robić. Asfalt cena za m2 2022 poszła mocno w górę, ale to nadal najsolidniejsze podłoże na drogę. Popyt na asfalt nie maleje, więc koszt budowy 100 m drogi asfaltowej będzie rosnąć. Dowiedzmy się, jak bardzo – ile kosztuje metr asfaltu i ile kosztuje wylanie asfaltu przeczytasz poniżej. 

Asfalt – cena za m2 w 2022 mocno podrożała

Już w kwietniu bieżącego roku, specjaliści od budowlanki alarmowali, że ceny asfaltu wzrosły o minimum 30%. W dużej mierze było to efektem inflacji, która nie hamuje. Obecnie m2 asfaltu to koszt około 120 zł. Jeszcze więcej, bo około 200 zł za m2, trzeba będzie zapłacić za asfalt dwuwarstwowy. Takie podłoże będzie bardziej trwałe i lepiej wyrównane niż w przypadku jednej warstwy podłoża asfaltowego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę to, że droga nie będzie użytkowana przez wielu kierowców, nie musisz kłaść dwóch warstw asfaltu.

Cena w Katowicach to 120 m2, natomiast tutaj zakres cenowy nie jest zbyt duży.

Wylanie 1 m2 drogi asfaltowej

Samo wylanie asfaltu na drodze to jedno. Najpierw podłoże musi być solidnie przygotowane i wyrównane. W innym wypadku, asfalt zacznie pękać i szybko pojawią się w nim dziury. Jeśli droga, na której planujesz położyć asfalt jest jedynie drogą dojazdową do kilku posesji, nie trzeba jej przygotowywać tak, jak drogi publicznej, ale koszt położenia asfaltu i tak nie będzie niski. Będziesz musiał zapłacić przynajmniej 120 zł za każdy m2. Cena będzie uzależniona też od tego, jakiego rodzaju asfalt wybierzesz. 

Biorąc pod uwagę to, że droga dojazdowa musi mieć przynajmniej 5 metrów szerokości, by dwa samochody mogły się swobodnie minąć, potrzebujesz 5m2 asfaltu na każdy metr bieżący drogi. 

Jeśli producent asfaltu podaje koszt metra kwadratowego, czy bieżącego, nie musisz sprawdzać, ile kosztuje tona asfaltu. Dla ciebie istotne będzie to, ile kosztuje m2 asfaltu. Grubość ustal bezpośrednio z firmą, która będzie zajmowała się położeniem drogi. Zwykle do wyboru są dwie grubości: 3 cm lub 5 cm. Do tego musisz doliczyć podłoże z kamienia. 

Jako koszt budowy 100 m drogi asfaltowej?

Aby obliczyć koszt budowy 100 m drogi asfaltowej, musimy przyjąć pewne założenia. Droga dojazdowa powinna mieć 5 metrów szerokości, zatem potrzebujesz 500 m2 asfaltu. W przypadku tańszej opcji, a więc podłoża o grubości 3 cm, mamy koszt 60 tys. zł za sam asfalt. 

Do tego musisz doliczyć koszty przygotowania drogi, a więc:

  • oczyszczenie i wyrównanie drogi,
  • uwzględnienie studzienek kanalizacji, których nie można zalać – podniesienie ich do poziomu asfaltu,
  • wywiezienie warstwy wierzchniej (zwykle ziemi wraz z kamieniami),
  • zakup i transport tłucznia pod drogę asfaltową,
  • koszt koparki oraz walca (wraz z operatorami)

Jeśli chcesz liczyć tylko koszt położenia asfaltu, możesz się mocno zdziwić – samo przygotowanie drogi to przynajmniej ten sam, o ile nie wyższy, koszt. Asfalt cena za m2 2022 to jedno, drugie co musisz wziąć pod uwagę to rosnące koszty usług (wypożyczenie maszyn budowlanych, transport) oraz koszt podłoża pod asfalt. Nie szukaj jedynie tego, ile kosztuje m2 asfaltu, bo to jeden z czynników, który składa się na koszt budowy 100 m drogi asfaltowej. 

Część prac możesz wykonać samodzielnie, ale sprzęt budowlany sporo ułatwi i przyspieszy. W każdym razie to, co zrobisz sam nieco obniży koszt budowy 100 m drogi asfaltowej. 

Ile kosztuje tona asfaltu? Ile to m2? Cennik 

Niektórzy producenci udostępniają cennik swoich produktów w internecie. To, ile kosztuje tona asfaltu zależy od jego parametrów. Musisz liczyć się z kosztem od 2700 do 4000 zł za tonę asfaltu w zależności od jego grubości. Do tego zawsze musisz doliczyć koszt transportu. Częściej jednak spotkasz się z informacją: asfalt cena za m2 2022, niż cena za tonę. Wynika to z tego, że jako końcowy użytkownik nie musisz wiedzieć, ile ton asfaltu potrzeba na drogę o określonej powierzchni. Znasz liczbę metrów kwadratowych i szukasz informacji na temat tego, ile kosztuje m2 asfaltu. 

Asfalt drogowy będzie tańszy od modyfikowanego, który jest trwalszy i lepszy na drodze, po której porusza się wiele aut. Na drogę dojazdową najpewniej wybierzesz standardowe podłoże drogowe, które nie jest niczym wzbogacane. 

Przyjmuje się średnio, że 1 m2 to około 100 kg asfaltu przy grubości 3 cm. Zatem z jednej tony możemy położyć około 10 m2 asfaltu. Na dokładność tych obliczeń wpływ będzie mieć rodzaj wybranego podłoża oraz grubość warstwy asfaltowej, którą zamierzasz położyć. 

Najlepiej pytać, ile kosztuje metr asfaltu, wtedy będziesz mógł najłatwiej obliczyć, ile zapłacisz. Dzwoniąc do firm wykonujących roboty drogowe, sprawdź też, ile kosztuje wylanie asfaltu, ale zwykle koszt położenia asfaltu zawarty jest już w cenie za sam asfalt. 

Wiesz już, ile kosztuje wylanie asfaltu. Czy masz jakąkolwiek alternatywę? Sporo zależy od tego, na jakim terenie mieszkasz. Jeśli wody gruntowe są dość wysoko, to przy każdym większym deszczu droga będzie podtopiona. Przy bardziej obfitych opadach śniegu i dodatniej temperaturze też możesz mieć problem z wyjechaniem na drogę publiczną. Możesz wysypać na drogę kamień, ubić go i mieć spokój na sezon lub dwa. Najtrwalszy będzie jednak asfalt. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły