Problemy z koncentracją zdarzają się prawie każdemu i najczęściej nie są objawem żadnego schorzenia. Nadmiar bodźców, stres, nagromadzenie się obowiązków, pośpiech – to wszystko może powodować chwilowe kłopoty ze skupieniem się na pracy czy roztargnienie. Z zaburzeniami koncentracji można sobie poradzić. Podpowiadamy jak!
Skąd biorą się problemy z koncentracją?
Problemy ze skupieniem uwagi najczęściej nie mają jednolitego, konkretnego podłoża, stąd też niezwykle trudne jest ustalenie ich przyczyny. Długotrwała praca przy komputerze, nagromadzenie obowiązków, ale i miłosny zawód mogą powodować, że ciężko jest ci się skupić na konkretnej czynności. W dzisiejszych czasem problemy z koncentracją potęguje również nadmiar bodźców płynących z mediów – szczególnie społecznościowych. Scrollowanie ekranu telefonu, odświeżanie stron z wiadomościami powodują, że trudno jest się zatrzymać i wybrać tylko to, co naprawdę istotne. Co ciekawe, naukowcy zdiagnozowali i opisali związany z tym konkretny syndrom, który nazwali FOMO, czyli fear of missing out (obawa, że coś cię ominie)[1].
Inne przyczyny, które mogą wpływać na problemy z koncentracją to:
- silny albo długotrwały stres,
- brak snu i wypoczynku,
- nagromadzenie obowiązków, nadmiar pracy,
- brak aktywności fizycznej,
- choroby metaboliczne, np. choroby tarczycy, niewydolność nerek, niedobory
- witamin, wirusy,
- stosowanie leków psychotropowych, przeciwdrgawkowych,
- toksyny, np. alkohol, metale ciężkie, pestycydy[2].
Na chwilowe problemy z koncentracją i obniżenie efektywności wykonywania zadań wpływają również zewnętrzne czynniki, takie jak hałas, upał, praca w źle oświetlonym czy niewywietrzonym pomieszczeniu.
Czy problemy z koncentracją mogą być niebezpieczne?
Jeśli zdarza ci się zapomnieć, gdzie położyłeś kluczyki albo czasem nie możesz po prostu zebrać myśli – nie jest to powód do niepokoju. Twoją uwagę powinno zwrócić częste powtarzanie się takich sytuacji, a także problemy z odtworzeniem przebiegu zdarzeń sprzed chwili. Warto wówczas udać się do specjalisty, gdyż mogą to być wczesne objawy demencji albo innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak guzy mózgu czy krwiaki. Czasem zdarza się, że na problemy zwraca ci uwagę otoczenie – rodzina czy współpracownicy. Warto wziąć to pod uwagę i rozważyć wizytę u lekarza, gdyż osoby z zewnątrz często widzą sytuację bardziej obiektywnie.
Jeśli do problemów z zapamiętywaniem czy koncentracją dojdą bóle i zawroty głowy, drgawki, zaburzenia nastroju – niezwłocznie należy umówić się na wizytę[3].
Jak zaradzić problemom z koncentracją?
Sporadyczne problemy z koncentracją dotykają prawie każdego – szczególnie dzisiaj, gdy nagminnie korzysta się ze smartfonów, dużo pracuje i często mało wypoczywa. Co możesz zrobić, by poprawić swoją pamięć i wesprzeć koncentrację?
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu i wypoczynku, a także możliwie stały rytm dnia i relaks przed snem (np. odłożenie telefonu na godzinę przed pójściem spać).
- Zmień dietę na zdrowszą – bogatą w witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe, np. DHA, który wspiera funkcjonowanie mózgu i wzroku. Wprowadź do menu produkty z jego dużą ilością, np. zamień masło na margarynę Optima Neuro. Twoja dieta powinna opierać się na warzywach i owocach oraz węglowodanach złożonych.
- Postaraj się zminimalizować stres. Nie jest to łatwe, szczególnie jeśli stres towarzyszy ci w pracy, natomiast jest to kluczowy czynnik, który odpowiada za pogorszenie zdolności poznawczych. Badania wskazują, że wyższe stężenie kortyzolu ma także związek z mniejszą objętością mózgu[4].
- Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia aerobowe (bieganie, spacery, pływanie, jazda na rowerze) powodują lepsze utlenienie mózgu, a dzięki temu sprawniejsze dostarczenie substancji odżywczych do komórek mózgowych. Badania wskazują także, że pod wpływem 3-miesięcznego treningu tlenowego w mózgu tworzą się nowe neurony i komórki nerwowe[5].
- Trenuj swój mózg. Zadbaj o to, by się „nie rozleniwił”. Rozwiązuj łamigłówki, czytaj książki, ucz się nowych rzeczy, na przykład języka obcego.
Problemy z koncentracją u większości osób nie są objawem żadnych groźnych schorzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kiedy się pojawiają i wprowadzić zmiany do codziennego funkcjonowania, które wpłyną pozytywnie nie tylko na pamięć, ale na ogólne samopoczucie.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/196865,16-polskich-internautow-odczuwa-lek-przed-odlaczeniem-od-internetu
[2] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152374,zaburzenia-pamieci
[3] J.w.
[4] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/aktualnosci/197635,stres-pogarsza-pamiec-i-zmniejsza-mozg
[5] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/sprawne-cialo-rowna-sie-sprawny-umysl-na-dlugo/
Artykuł sponsorowany