Najczęstsze błędy przy wystawianiu przedmiotów na Allegro i jak ich unikać

.

Allegro od lat zajmuje pozycję najpopularniejszego portalu typu marketplace w Polsce. Nic dziwnego, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w roli sprzedawcy Allegro. Może to także odpowiednie zajęcie dla Ciebie? Jeśli chcesz się przebranżowić lub szukasz sposobu na dorobienie do domowego budżetu, sprzedaż w serwisie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak zaczniesz, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wystawić przedmiot na Allegro, żeby uniknąć najczęstszych błędów.

Co można sprzedawać na Allegro?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, co w ogóle można sprzedawać na Allegro. Choć portal funkcjonuje od 25 lat, wciąż się rozwija. Codziennie pojawiają się na nim nowe przedmioty – także te mniej oczywiste. Wielu osobom zakupy w internecie kojarzą się jedynie z książkami i ubraniami. Jednakże czasy, gdy rzeczywiście kupowanie w sieci ograniczało się do produktów tego typu, już dawno minęły.

Obecnie zamówisz online także artykuły należące do segmentu FMCG (tzw. dóbr szybko zbywalnych), a więc produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości itp. Dotyczy to także Allegro. Tym samym, możesz sprzedawać na portalu, co tylko zechcesz. Istnieje ogromna szansa, że wzbudzisz zainteresowanie którejś z ponad 15 milionów osób regularnie robiących zakupy na portalu.

Czy wystawianie przedmiotów na Allegro jest trudne?

Wystawianie przedmiotów to podstawowy obowiązek sprzedawcy na Allegro. Na szczęście, wcale nie jest trudny. Portal pozwala na hurtowe wystawianie ofert za pomocą zewnętrznych programów, jak i daje możliwość ręcznego dodawania produktów poprzez specjalny formularz. Większość początkujących sprzedawców wybiera tę drugą opcję.

Formularz do wystawiania przedmiotów na Allegro możesz uzupełnić samodzielnie lub automatycznie. Specjaliści od narzędzi dla sprzedawców Allegro, AlleSpark, rekomendują jednak tę pierwszą opcję. Daje ona bowiem większą kontrolę nad treścią aukcji i sprawia, że bardziej wyróżnia się na tle konkurencji.

Nie bój się, że Cię to przerośnie. Formularz wymaga uzupełnienia tylko kilku elementów: tytułu, kategorii, parametrów (podstawowych cech produktu), grafik, opisu i formalnych cech aukcji (m.in. czasu jej trwania, sposobów dostawy itd.). Serwis pozwala na załączenie nawet 15 zdjęć produktowych, w tym miniaturki, czyli grafiki widocznej z poziomu listingu.

Najczęstsze błędy podczas wystawiania przedmiotów na Allegro

Skoro już wiesz, jak wystawić przedmiot na Allegro, czas przejść do najczęściej popełnianych błędów. Ta wiedza pozwoli Ci ich unikać i, tym samym, zwiększy Twoją szansę na podbój serwisu.

  • Niewłaściwy tytuł – Tytuł oferty powinien dokładnie opisywać produkt. Zawrzyj w nim frazy kluczowe (słowa, za pomocą których użytkownicy szukają produktów), aby zwiększyć szansę na sprzedaż. Staraj się wykorzystać dostępny limit znaków (75). Nie łam przy tym regulaminu! Allegro nie pozwala na umieszczanie w tytule takich wyrazów jak „Okazja”, „Najlepszy” itp.
  • Miniaturka niezgodna z regulaminem – łamanie regulaminu portalu może negatywnie wpłynąć na Twoją sprzedaż. W niektórych przypadkach kończy się nawet zablokowaniem konta. Stąd tak ważna jest jego znajomość! Miniaturka jako zdjęcie widoczne na listingu znajduje się pod szczególną kontrolą serwisu. Pamiętaj, że musi przedstawiać produkt na jasnym (najlepiej białym) tle oraz nie powinna zawierać cieni ani żadnych napisów.
  • Brak parametrów – niektórzy kupujący szukają produktów za pomocą parametrów. Jeśli ich nie uzupełnisz lub zrobisz to niestarannie, ograniczysz swoją szansę na sprzedaż.
  • Niechlujny opis produktu – ludzie kupujący na Allegro, mają do dyspozycji tylko te informacje, które im przedstawisz. Aby ułatwić im podjęcie korzystnej dla Ciebie decyzji zakupowej i zminimalizować ryzyko zwrotu, rzetelnie opisz swój produkt. Warto przy tym przedstawić jego zalety oraz przykładowe zastosowanie. Ważne jednak, aby nie naginać rzeczywistości!
  • Nieestetyczne zdjęcia produktowe – użytkownicy Allegro kupują oczami. Zadbaj o prezentację swoich produktów, a z pewnością zauważysz poprawę konwersji. Pamiętaj, że nadmierna kreatywność nie jest mile widziana. Regulamin Allegro jest bardzo restrykcyjny również w tym aspekcie. Jeśli nie chcesz narazić się serwisowi, nie umieszczaj na swoich zdjęciach produktowych napisów (tyczy się to również tabel z rozmiarami!).

Artykuł sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły