Robert Lewandowski – ciekawostki, wykształcenie, opis, kariera, charakterystyka, skąd pochodzi?

Robert Lewandowski to niekwestionowana gwiazda polskiej piłki nożnej. Co o nim wiemy? Skąd pochodzi Robert Lewandowski? Jakie ma Robert Lewandowski wykształcenie? Kim jest i jak osiągnął tak spektakularny sukces? Robert Lewandowski – wiek, wzrost, waga. Jaki życiorys ma ten idol wszystkich młodych piłkarzy? Sprawdź, czy znasz ciekawostki o Robercie Lewandowskim!

Życiorys Lewandowskiego — kim jest Lewy?

Kim jest Robert Lewandowski? Życiorys Lewandowskiego, czyli najlepszego polskiego piłkarza swoich czasów jest nam bardzo dobrze znany. Urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie, w sportowej rodzinie. Był drugim dzieckiem siatkarki Iwony i judowca Krzysztofa Lewandowskich. Jego starsza siostra Milena należała do narodowej kadry juniorek w siatkówce. Poznajmy jednak historię Roberta Lewandowskiego. 

Od 2008 roku Robert Lewandowski gra w reprezentacji Polski w piłce nożnej. Od 2014 jest jej kapitanem. 

Od 22 czerwca 2013 roku jest żonaty. Jego żona — Anna Lewandowska jest specjalistką do spraw żywienia. Mają razem dwie córki: Klarę i Laurę. Mieszkają w Monachium, jednak nie jest to ich jedyne mieszkanie.

Jest jedynym Polakiem w historii, który został tak utytułowany w świecie Futbolu. Otrzymał między innymi:

  • nagrodę Piłkarza Roku FIFA (dwukrotnie)
  • Europejski Złoty But (dwukrotnie)
  • Piłkarz Roku UEFA
  • nagrodę dla Napastnika Roku w 2021 roku. 

Dotyczącą Roberta Lewandowskiego ciekawostką jest to, że prócz działalności sportowej, Lewy inwestuje w różnorodne branże. Są to między innymi reklama, nieruchomości, biotechnologie i startupy. Życiorys Lewego także w tym miejscu zaskakuje! 

robert lewandowski trofea

Robert Lewandowski ciekawostki, o których warto wiedzieć!

Czy dobrze znamy Roberta Lewandowskiego? Ciekawostki o nim mogą zaskoczyć nawet największych fanów tego piłkarza! Jakich rzeczy z życiorysu Roberta Lewandowskiego jeszcze nie znamy?

Karierę Robert Lewandowski zawdzięcza nieustannemu dążeniu do celu, mimo wszelkich przeciwności i kontuzji.

Robert Lewandowski wykształceniu przywiązuje dużą wagę. Uważa, że należy się ciągle rozwijać. 

Mały Robert nagrywał swoje treningi w ogrodzie, by następnie je analizować. 

Robert Lewandowski posiada charakterystyczną energię na boisku, dzięki której rywale czują się przy nim niepewnie.

Robert Lewandowski wykształcony jest również w kierunku językowym. Biegle włada nie tylko językiem polskim. Językowe wykształcenie Roberta  Lewandowskiego również zaskakuje. Potrafi on płynnie mówić po angielsku, niemiecku i rosyjsku.

Tancerz Rafał Maserak opisał Roberta Lewandowskiego jako świetnego tancerza. 

Nazwisko Roberta w 2015 roku trafiło do księgi rekordów Guinnessa, gdy w ligowym meczu z Wolfsburgiem zdobył pięć goli w dziewięciu minutach meczu. 

Rodzinna historia Roberta Lewandowskiego jest owiana pewną tajemnicą. Lewandowscy bardzo dbają o swoją prywatność. Między innymi nie pokazują fanom twarzy swoich córek. 

Jak opisałby się Robert Lewandowski? Ta skromna osoba z pewnością może przyznać, że nie brakuje mu pracowitości i wtrywałości!

Robert Lewandowski wiek, wzrost, waga

Wielu młodych piłkarzy chce być jak Robert Lewandowski. Charakterystyczna pewność siebie na boisku i umiejętność manewrowania piłką im nie wystarcza. Niejeden z nich próbuje upodobnić się do niego nie tylko pod względem umiejętności piłkarskich, ale także wyglądu. Który młody chłopak nie chciałby usłyszeć, że wygląda jak Lewandowski? Może wtedy aspirować do tego, by mieć podobny życiorys jak Lewandowski.

Jaki ma Robert Lewandowski wiek? Urodzony w 1988 roku kończy w tym roku 34 lata. 

Robert Lewandowski – wzrost, waga

Ten mierzący 185 cm piłkarz waży około 81 kg. Z pewnością nie tylko waga, ale również forma środkowego napastnika są wynikiem odpowiedniej diety i dopasowanych treningów. To dzięki nim zawdzięcza karierę Robert Lewandowski.

uśmiech roberta  lewandowskiego
Robert zawsze z uśmiechem!

Robert Lewandowski wykształcenie na miarę mistrza

Robert wychowywał się w Lesznie. Tam chodził do Zespołu Szkół Publicznych im. Stefana Batorego. Na tym Robert Lewandowski wykształcenie w tym mieście zakończył. Następnie uczęszczał do LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa w Warszawie. Jednak jeszcze w 2005 roku, chcąc poświęcić się treningom w Legii Warszawa, zaczął uczęszczać do szkoły wieczorowej. Wybrał LVIII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie.

Jednak szkolny życiorys Lewandowskiego nie kończy się w wieczorowej szkole. Robert Lewandowski wykształceniu poświęcał bardzo dużą uwagę. Gdy w 2006 roku dołączył do Znicza Pruszków, wrócił do macierzystego liceum i tam w 2007 roku zdał maturę. Wykształcenie Roberta Lewandowskiego jednak jest dużo wyższe. Rok później zaczął studia na Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie. W 2017 roku obronił pracę licencjacką z wyróżnieniem. Po zakończeniu pierwszego etapu studiów na kierunku wychowanie fizyczne o specjalizacji trenersko-menagerskiej, kontynuował naukę. 5 października 2020 roku uzyskał tytuł magistra. Bronił przy tym pracy, która miała na celu analizę składu ciała i wydolności tlenowej studentów WSES. Dyplom to nie wszystko. Robert Lewandowski wykształceniu zawdzięcza również świadome podejście do swojego zdrowia i wydolności jako sportowca.

Skąd pochodzi Robert Lewandowski?

Robert Lewandowski urodził się w Warszawie. Wraz z rodziną wyprowadził się do Leszna, gdzie dorastał. Na czas nauki w liceum wyjechał do Warszawy. Tam też studiował. Mimo, że Robert Lewandowski wykształcenie zdobył na warszawskiej uczelni, magistrem został mieszkając już poza granicami kraju. 

Aktualnie, dzięki kontraktowi z Bayernem Monachium, Robert wraz z rodziną mieszkają niedaleko Ogrodu Angielskiego w Monachium. Jednak ma nadzieję, że władze klubu pozwolą mu na transfer do Barcelony. Niewątpliwie wtedy też przeprowadzi się wraz z Anną i córkami do Hiszpanii. Jednak nie wiadomo na razie, jak potoczy się dalej historia Roberta Lewandowskiego.

Nikt nigdy nie miał złudzeń, skąd pochodzi Robert Lewandowski. Opis tego piłkarza często był zbędny. Jest on bowiem dumny z tego, że jest Polakiem i wielokrotnie to udowadniał. 

Sportowa historia Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski od najmłodszych lat poświęcał czas na sport. Nie tylko piłce nożnej, którą kochał. 

Życiową ciekawostką Roberta Lewandowskiego niech będzie to, że w szkole podstawowej i gimnazjum trenował biegi przełajowe. Był nawet mistrzem województwa mazowieckiego w swojej kategorii wiekowej. Próbował również sił w judo, grał w siatkówkę i tenisa stołowego, a także ćwiczył boks.  

Nikt jednak nigdy nie wątpił, że to piłka nożna jest jego prawdziwą pasją. Robertowi Lewandowskiemu wiek nie przeszkadzał. Mimo, że był zbyt młody, by grać w drużynie w Lesznie, z tatą jeździł na treningi. Piłce nożnej poświęcał każdą wolną chwilę. Właśnie tej pasji zawdzięcza Robert Lewandowski karierę sportowca znanego na całym świecie. Nawet jej podporządkował wykształcenie. 

W styczniu 2005 roku Polak zaczął grać w Delcie Warszawa. Była ona uznawana za zaplecze Legii Warszawa. W tym IV ligowym zespole nie zapuścił korzeni. Gdy strzelił dla nich 4 gole, dzięki czemu zespół dostał się na 4 miejsce w tabeli, Legia zainteresowała się nim na poważnie. Tak zaczęła się prawdziwa sportowa historia Roberta Lewandowskiego. Wtedy też mogliśmy już zauważyć charakterystyczną dla Roberta Lewandowskiego pewność siebie na boisku.

Od 1 lipca 2005 roku Lewy zaczął grać w Legii. Podpisał z klubem umowę na sezon 

2005/2006. Większość sezonu spędził w rezerwie. Udało mu się zdobyć dwie bramki przez cały okres. Pod koniec roku doznał kontuzji mięśnia. Legia spadła do IV ligi i nie przedłużyła z młodym piłkarzem kontraktu. 

Kolejne dwa sezony historia Roberta Lewandowskiego nabrała tempa. Został królem strzelców III ligi w sezonie 2006/2007 i awansował wraz ze Zniczem Pruszków do II ligi. Z kolejnym rokiem również został królem strzelców. W 2008 roku zainteresowali się nim szkoleniowcy Lecha Poznań. Kupili go za 380 tys. euro. Już w czasie swojego pierwszego meczu zdobył dla poznaniaków pierwszą bramkę. Była to również jego pierwsza bramka w Ekstraklasie. Miał to być jednak dopiero początek kariery Roberta Lewandowskiego.

Robert Lewandowski kariera piłkarska

Mimo młodego wieku, Robert Lewandowski już na przełomie lat 2008-2009 Robert Lewandowski został uznany przez sportowy świat za jednego z bardziej obiecujących piłkarzy. Z końcem sezonu 2008/2009 było wiadomo, że Lech z pomocą Lewego zdobędzie Puchar Polski. W 2010 roku sięgnęli po Mistrzostwo Polski. W tym samym roku Robert Lewandowski został królem strzelców Ekstraklasy. Miał na swoim koncie 18 goli. 

Jeszcze w czerwcu 2010 roku Lewy za kwotę 4,5 mln euro trafił do niemieckiego klubu Borussia Dortmund. Pierwszy sezon tam spędził 33 spotkania na murawie. Zdobył przy tym 8 bramek, a 3 razy asystował. 

W sumie grając przez 4 kolejne lata dla Borussi, rozegrał 187 spotkań. W tym czasie udało mu się zdobyć 103 gole oraz 43 asysty. W tych latach w klubie grał razem z dwoma innymi polakami: Łukaszem Piszczkiem i Jakubem Błaszczykowskim.

Gdy w lipcu 2014 roku Robertowi Lewandowskiemu wygasł kontrakt z Borussią, piłkarz ten przeszedł do Bayernu Monachium. Związał się z tym klubem na najbliższe 5 lat. W kwietniu 2015 roku podczas półfinału Pucharu Niemiec doznał kontuzji. Po badaniach okazało się, że ma pękniętą kość twarzy, złamany nos i wstrząśnienie mózgu. Miał również problem z pamięcią. 

Kolejne spotkania w barwach Bayernu grał w specjalnej karbonowej masce ochronnej. We wrześniu tego samego roku trafił 5 bramek w ciągu 9 minut. Tym samym pobił rekord Guinnessa. 

Lewandowski ma na ten moment z Bayernem podpisany kontrakt do 2023 roku. Jednak liczy na to, że władze klubu zgodzą się na jego transfer do Hiszpanii. Jeśli tak będzie, jego klubem przez najbliższe lata będzie FC Barcelona. 

Robert Lewandowski opis i charakterystyka zawodnika

Opis Roberta Lewandowskiego może wydawać się zbędny. Jednak warto wspomnieć o tym, gdzie i na jakiej pozycji gra! Robert Lewandowski jest obecnie piłkarzem Bayernu Monachium. Na boisku występuje na pozycji środkowego napastnika. Jest gwiazdą i kapitanem polskiej reprezentacji. Jedną z jego ważniejszych cech na boisku jest precyzja i skuteczne kończenie akcji. 

Robert Lewandowski ciekawostek dostarcza również na swój sportowy temat. Potrafi znakomicie grać głową i obiema nogami. Mimo że jest prawonożny. Jest mistrzem w rzutach karnych i rzutach wolnych. Jest to z pewnością kompletny napastnik. Uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy swoich czasów. 

Mimo gry na pozycji napastnika potrafi bardzo dobrze bronić. Potrafi zastawić się i utrzymać piłkę, a także rozprowadzić akcję i tworzyć przestrzeń dla innych zawodników na boisku. 

Prócz ponadprzeciętnych umiejętności technicznych, Robert Lewandowski charakteryzuje się siłą fizyczną i dobrym przygotowaniem. Z wiekiem Robert Lewandowski nabiera nie tylko doświadczenia, ale także pewności siebie, którą każdy zauważy na boisku. Jego wiek, wzrost i waga, sprawność i wytrzymałość są na boisku jego atutami.

Robert Lewandowski – biografia krótka

Chwalony za moralność i etykę pracy, Robert Lewandowski jest przykładem dla kolejnych pokoleń młodych piłkarzy. Wiek, wzrost, waga Roberta Lewandowskiego pokazują, że nigdy nie jest się za młodym na sukces, jeśli tylko umiemy wykorzystać swoje atuty. Pokazuje, że dzięki samodyscyplinie i profesjonalnemu podejściu do gry, można wiele osiągnąć. Jest to piłkarz, który dla Reprezentacji Polski zdobył 76 goli, w 71 meczach był kapitanem Polaków i piłkarz, który w barwach Polski wystąpił aż 132 razy. Pozostaje przy tym człowiekiem, który nie przechwala się swoimi sukcesami, a wspiera polskich sportowców. Wie, jak ważne jest odpowiednie wykształcenie i nie zatrzymuje się w rozwoju. Niejeden młody zawodnik chciałby mieć takie wyniki! Życiorys Lewandowskiego jest wyjątkowy dla polskiej piłki nożnej, a kariera Roberta Lewandowskiego motywuje młodych sportowców.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły