Wapnowanie gleby — kiedy? Wapno budowlane, pomidory, wiosna

Wapnowanie gleby jest bardzo ważnym elementem dbania o nasz ogród. Jak to robić prawidłowo? W jakim czasie najlepiej wapnować? Jakie wapno stosować? Czy można przeprowadzić wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wapnowania!

Wapnowanie gleby kiedy je stosować?

Wapnowanie gleby jest jak karmienie warzyw i owoców. Dzięki temu zabiegowi jest stworzenie odpowiedniego, czyli zasadowego pH gleby, które odpowiada większości roślin. Niestety, gdy gleba jest kwaśna, rośliny mają uniemożliwione pobieranie z niej substancji odżywczych. 

Wapnowanie gleby kiedy najlepiej zacząć? 

Kiedy wapnować glebę, by uzyskać podwyższony odczyn gleby? Najlepiej zacząć zaraz po zbiorach. Oznacza to, że czas na wapnowanie będzie w okolicach sierpnia-września. Na ten zabieg najlepiej wybrać dzień suchy. 

Po rozsypaniu wapna, a raczej nawozu wapnowego, musimy przekopać delikatnie ogródek. Już przekopanie na głębokość 15-20 cm wystarczy.

wapnowanie pomidorów wiosną

Wapnowanie gleby kiedy? Jak często? 

Jak często wapnować glebę? Kiedy najlepiej stosować nawozy wapnowe? To zależy od gleby, jaką mamy w naszym ogrodzie. Przyjęło się, że wapnowanie powinniśmy przeprowadzić raz na 2 lata, jeżeli nasza gleba jest lekka. Kiedy wapnować glebę, gdy gleba w ogrodzie jest ciężka? W tym przypadku wystarczy raz na 4 lata. 

Jeśli jednak nie mamy pewności, czy gleba ma wystarczająco zasadowy odczyn, możemy sprawdzić to odpowiednim testem. Po sprawdzeniu odczynu będziemy dokładnie wiedzieli, kiedy wapnować glebę. 

Czy można przeprowadzić wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym?

Niektórzy ogrodnicy przeprowadzają wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym. Nie jest to błąd. Wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym można przeprowadzić, gdy musimy bardzo mocno odkwasić glebę.

Wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym ma bardzo szybkie działanie, jednak nie należy go stosować chwilę przed planowanym siewem. Wapno, które stosowane jest w budownictwie, jest żrące i mogłoby uszkodzić młode rośliny. 

Wapnowanie ogrodu wapnem budowlanym możemy też zastosować, jeżeli nasza gleba jest bardzo ciężka.

W innych przypadkach lepiej wybrać kredę nawozową, czyli wapno węglanowe. Jeżeli chcemy wapnować trawnik, najlepszym wyborem będzie wapno dolomitowe. Ma ono najwolniejsze działanie, a odczyn naszej gleby na trawniku może się po jego zastosowaniu zmienić dopiero po kilku latach. 

W niektórych przypadkach więc możemy wapnować ogród wapnem budowlanym. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jego zastosowanie będzie dawało bardzo szybkie działanie, ale też bardzo silne. Dlatego zaleca się wapnować ogród wapnem budowlanym jesienią. 

Wapnowanie pod pomidory – czy warto?

Wapnowanie gleby jest warunkiem koniecznym, jeżeli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami. Przez to, że usuwamy ze swoich ogrodów resztki organiczne takie jak liście, sprawiamy, że gleba ubożeje. Z każdym rokiem zmienia się jej odczyn. Dlatego też wapnowanie pod warzywa na wiosnę powinno być dla nas bardzo ważne. Raz na kilka lat warto przemyśleć wapnowanie. Zwłaszcza gdy sadzimy w ogrodzie na przykład pomidory. Czy wapnowanie pod pomidory ma sens? 

Pomidor gruntowy ma swoje wymagania żywieniowe! Oprócz tego, że powinniśmy pamiętać o tym, by zasiać przedplon, warto także rozważyć wapnowanie pod pomidory. Lubią one glebę bogatą w substancje odżywcze. Dlatego ważne jest, by prócz wapnowania, pod pomidory rozrzucić także inny nawóz lub na przykład obornik.

Kiedy wapno pod pomidory?

Kiedy wapnowanie pomidorów? Powinno odbyć się ono jeszcze przed zasianiem przedplonu. Mimo że pomidory tego potrzebują, nie lubią one świeżo wapnowanej gleby. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli mówimy o pomidorach gruntowych, to należy dobrze zastanowić się, by dobrze wiedzieć, kiedy wapno pod pomidory. Jeżeli odczyn gleby jest niższy niż 5,0 pH, należy zastosować wapnowanie. Jednak, gdy zastanawiamy się, kiedy wapno pod pomidory, to odpowiedź nie jest oczywista. Nie możemy zastosować bardzo dużej dawki nawozu, a samo wapnowanie najlepiej rozłożyć na najbliższe lata. 

Wapnowanie gleby wapnem budowlanym

Wapnowanie gleby wapnem budowlanym lepiej przeprowadzać zaraz po zbiorach. Jest ono bardzo silne. Odczyn gleby zmienia się szybko. Wapnowanie gleby wapnem budowlanym jest przy tym niebezpieczne dla młodych roślin. 

To dlatego, że wapno budowlane jest środkiem żrącym. Młode rośliny po wapnowaniu gleby wapnem budowlanym mogą być po prostu popalone. Dlatego też zaleca się stosowanie tego środka w odpowiednim odstępie czasu. 

Wapno pod warzywa na wiosnę

Wapno pod warzywa na wiosnę powinno być stosowane z głową. Jeżeli zapomnieliśmy o wapnowaniu gleby po zbiorach, czyli na przełomie lata i jesieni, musimy zastanowić się, czy naprawdę gleba potrzebuje wapnia? 

Oczywiście możemy zastosować wapno pod warzywa na wiosnę. Jednak warto użyć w tym celu delikatniejszego środka, który nie popali naszych sadzonek. Pamiętajmy, że nawozy wapniowe, które mają delikatniejsze i bezpieczniejsze dla roślin działanie, są przy tym środkami, na których działanie musimy czekać dłużej. Niemniej, wielu ogrodników stosuje wapno pod warzywa na wiosnę. Dostosowują w ten sposób pH gleby pod konkretne rośliny. 

Wapnowanie gleby to niedoceniony zabieg. Po jego zastosowaniu rośliny są lepiej odżywione, a co za tym idzie, przynoszą lepszy plon.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły