Jednym z popularnych maszyn wykorzystywanych w różnych dziedzinach inżynierii, a zwłaszcza budownictwie są koparki. Ze względu na zastosowanie do różnych rodzajów robót ziemnych, dostępnych jest kilka rodzajów koparek. Zasadniczo wykorzystuje się je w tym samym celu, ale mogą się one różnić od siebie rozmiarem, kształtem lub funkcjonalnością. Urządzenia te służą do wykonywania prac ziemnych związanych z wydobywaniem ziemi, jej przenoszeniem oraz składowaniem.
Koparki gąsienicowe
Najczęściej wykorzystywane na placach budowy są koparki gąsienicowe. Są one odpowiednie w wyjątkowo trudnych warunkach, gdzie wykorzystanie koparek kołowych jest niemożliwe. Świetnie sprawdzają się w nieutwardzonych, grząskich powierzchniach. Dostępne są zarówno ciężkie i duże koparki, ale także małe lekkie minikoparki gąsienicowe. Ich największą zaletą jest możliwość sprawnej pracy w każdych warunkach. Dzięki zastosowanemu układowi zbieżnemu sprawnie przemieszczają się po błocie, piasku i gruzie. Wykorzystuje się je do tworzenia zagłębień, transportu materiału oraz wyrównywania terenu. Często są stosowane w pracach związanych z przygotowaniem dołów pod zbiorniki wodne lub przygotowaniu terenu pod fundamenty.
Koparki kołowe
Koparki kołowe poruszają się na zwykłych kołach (a nie gąsienicach). Dzięki zastosowaniu kół mogą się przemieszczać szybciej oraz są bardziej wszechstronne (poruszają się także po drogach). Przy pomocy koparek kołowych można wykonywać prace przeładunkowe lub specjalistyczne. Często stosowane są w budowie dróg oraz wykopów pod sieci wodno-kanalizacyjne w miastach i poza nimi. Przy ich pomocy można także przeładowywać materiał lub wykonywać inne prace na składowiskach odpadów.
Dostępne na rynku wielofunkcyjne koparki kołowe mogą być wyposażone w wiele różnorodnych osprzętów, np. młoty, chwytaki, wiertnice, łyżki do prac ziemnych. Niektóre modele mogą także pracować z chwytakami do złomu lub magnesami.
Koparki przeładunkowe
Szczególnym rodzajem koparki są maszyny przeładunkowe. Służą one do przeładunku towarów masowych np. kruszywa, złomu, węgla, drewna lub koksu. Często za ich pomocą rozładowuje się statki. Budowa koparek przeładunkowych umożliwia precyzyjne wykonywanie ciężkich prac. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie różnych elementów. Koparki przeładunkowe mają funkcje koparek kołowych lub gąsienicowych, ale z ich pomocą można wykonać więcej prac. Główną częścią maszyny jest wieżyczka sternicza na wysięgniku (właśnie to odróżnia ją od zwykłej koparki). Prace wykonuje się operując ramieniem, do którego możliwe jest przyczepianie różnych osprzętów, np. chwytaków lub magnesów.
Kto może zostać operatorem koparki?
Zostanie operatorem koparki nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga przejścia specjalnego kursu oraz zdania egzaminu. Ponadto potencjalny kandydat musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B lub C (w zależności od rodzaju urządzenia na jakie chce uzyskać kwalifikacje).Istotną kwestią jest także aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań do wykonywania tego zawodu.
Artykuł sponsorowany