Jak naprawić zamek błyskawiczny w kurtce, pościeli i spodniach?

Zepsuty zamek błyskawiczny wcale nie oznacza, że musisz go wymienić na nowy. Zaraz dowiesz się, jak naprawić zamek błyskawiczny domowymi sposobami. Często naprawa takiego zamka trwa kilka minut i nie wymaga dużych umiejętności. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z cienkim, czy grubym zamkiem. O wiele trwalsze są zamki metalowe, ale i plastikowe można czasem uratować. 

Z naszego tekstu dowiesz się:

  • jak naprawić zamek błyskawiczny w kurtce i jak naprawić suwak w kurtce,
  • jak naprawić plastikowy zamek w pościeli,
  • jak naprawić zamek błyskawiczny w spodniach,
  • jak naprawić końcówkę zamka błyskawicznego.

Zobacz: Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne? Jak je naprawić?

Jak naprawić zamek błyskawiczny w kurtce?  

Jeśli zamek w kurtce rozsuwa się od dołu, do jego naprawy przyda się mydło lub żel do kąpieli. Posmaruj nim zamek, złącz lewą stronę zakończenia z prawą (blaszkę z mechanizmem) i przesuń suwak energicznie w dół. 

Zamiast mydła możesz użyć wazeliny kosmetycznej albo pomadki. Jeśli jednak suwak jest odkryty, możliwe, że plamy z kosmetyków będą na nim widoczne. Mydło lub żel o wiele łatwiej wyczyścić – wystarczy woda. 

Przyczyną zacinającego się zamka może być brud lub kurz. Pod wpływem wilgoci z otoczenia kurz dostaje się pomiędzy ząbki zamka i uniemożliwia jego zapięcie. W tej sytuacji wystarczy wyprać kurtkę. 

W metalowym zamku można też ścisnąć suwak, jeśli nie łączy ząbków. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić zamka. W przypadku zamka plastikowego ta metoda nie zadziała. Zamek w całości trzeba wymienić na nowy. 

Jak naprawić suwak w kurtce, bo wypadł podczas zapinania? Jak naprawić końcówkę zamka błyskawicznego? Zestaw naprawczy kosztuje około 10 zł i można zamówić go przez internet. Przydatne będą też wykorzystać narzędzia, które każdy ma w domu. Piszemy o nich w rozdziale: jak naprawić plastikowy zamek w pościeli, gdy wypadnie z niego suwak. 

A jak naprawić zamek błyskawiczny w spodniach? Metalowy zamek w jeansach można naprawić dość szybko. Jeśli suwak rozchodzi się po zapięciu, trzeba go rozpiąć (można pomóc sobie mydłem, piszemy o tym wyżej) a potem minimalnie ścisnąć suwak kleszczami i ponownie zapiąć zamek. 

Źródło: allegro.pl

Jak naprawić plastikowy zamek w pościeli?

Zamki błyskawiczne wszywane do pościeli są zwykle cienkie i plastikowe. To powoduje, że rzadko udaje się je naprawić. Jak naprawić zamek błyskawiczny, gdy wypadł z niego suwak? W tańszej pościeli zdarzają się niedoróbki krawieckie i zamek nie do końca jest wszyty. Najlepiej od razu poprawić go ręcznie przy pomocy igły i nitki. Zamek może się też niszczyć wtedy, gdy pościel prana jest w zbyt wysokiej temperaturze. Podczas prania korzystaj z zaleceń producenta podanych na metce. Dobre środki piorące poradzą sobie z potem i brudem już w temperaturze 40 stopni. Ogranicz też obroty wirowania. 

Jeśli suwak wypadł z pościeli, przyda się mały widelec albo płaski nieduży śrubokręt. Trzeba nałożyć suwak na końcówkę widelca lub śrubokrętka, przyłożyć całość do zamka i spróbować przesunąć po metalowym narzędziu. Zamek musi być mocno napięty i ściśle przylegać do widelczyka (śrubokręta). 

Zobacz: Czym zmyć wosk i stearynę z pomnika granitowego?

Czy każdy zamek błyskawiczny da się naprawić?

Nie każdy zamek udaje się naprawić. Problem dotyczy szczególnie zamków plastikowych. Jeśli ząbki wyłamały się (to zdarza się głównie w plastikowych zamkach). Wtedy, jeśli rzecz jest tego warta, trzeba wymienić zamek na nowy. 

Najlepiej zrobić to u krawcowej, która wszyje zamek prosto, więc na pewno będzie się dobrze zapinać. Krawcowa będzie też wiedzieć, jak naprawić końcówkę zamka błyskawicznego i jak naprawić suwak w kurtce. Czasem zrobi to na miejscu za symboliczne 10 zł.  Jeśli nie wiesz, jak naprawić zamek błyskawiczny w spodniach i boisz się, że całkiem go zniszczysz, też oddaj sprawę w ręce krawcowej.

Wszycie zamka (i wcześniejsze wyprucie starego) kosztuje około 30-40 zł. W przypadku pościeli, gdzie materiał jest cienki i łatwo wypruwa się stary zamek, koszt może być nieco niższy. 

Zawsze lepiej sprawdzić, jak naprawić suwak w kurtce, czy jak naprawić zamek błyskawiczny w spodniach, niż wyrzucać te rzeczy i kupować nowe. Szczególnie przy droższych ubraniach naprawa suwaka, nawet u krawcowej, będzie się bardziej opłacać niż wizyta w sklepie odzieżowym. 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły