Zadania i wyzwania na urodziny. Dla dorosłych, dzieci, śmieszne i ciekawe

Celebrowanie urodzin to piękny zwyczaj. Każdy z nas ma swoją wyjątkową datę – swoje święto. Z tego względu organizujemy przyjęcia i spotkania z najbliższymi. Chcemy by ten dzień był inny od pozostałych. Sporządzona lista zabaw, ciekawych zadań urodzinowych i wyzwań z pewnością pozbawi twoje towarzystwo nudy, a z ciebie zrobi króla organizacji urodzinowych imprez. Porzuć sztampowe rozwiązania i przygotuj coś wyjątkowego. W tym zestawieniu znajdziesz coś dla najmłodszych i świeżo upieczonych dorosłych. Przygotowaliśmy także kilka pomysłów na okrągłe wydarzenia jubilatów: zadania na 30 urodziny oraz zadania do wykonania na 40 urodziny. Wyjmij notes i zapisz najciekawsze pomysły.

Zadania dla dzieci na urodziny

Jesteś rodzicem kilkulatka lub kilkunastolatka? Wiesz jak ważny jest ten dzień dla twojego dziecka. Udane przyjęcie to przede wszystkim obecność przyjaciół i tort, a samo zdmuchiwanie świeczek jest wyjątkową chwilą. Jednak nie samym poczęstunkiem żyje solenizant – bez dobrej zabawy się nie obejdzie. W pierwszej kolejności chcemy zaproponować kilka ciekawych zadań dla dzieci na urodziny. Tutaj ważne jest, aby wszystkie gry i zabawy były dostosowane do wieku twojego dziecka i jego gości. Przy okazji niech nie będą to tylko zadania urodzinowe – dzieci można zaciekawić kreatywnymi wyzwaniami, które przy okazji czegoś uczą. Warto brać takie rozwiązania pod uwagę. Odpowiednio, dla najmłodszych można zaproponować: 

 • kolorowanki, 
 • malowanki, 
 • poszukiwanie skarbów, 
 • wyzwanie na odgadywanie smaków, 
 • wspólne pieczenie babeczek. 

Dla starszych można zorganizować przyjęcie karaoke lub urodzinową sesję zdjęciową. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się kolorowa piniata z cukierkami. Zarówno starsze dzieci, jak i młodsze, będą zadowolone z takiej atrakcji. 

Ciekawe zadania dla dzieci na urodziny 

W jaki sposób skupić uwagę twojego dziecka i uczestników przyjęcia? Zaproponuj im ciekawe zadania. Dla dzieci, na urodziny, warto zorganizować mini warsztaty. W takiej formie z łatwością połączysz zabawę z nauką. Wspólne pieczenie babeczek dla najmłodszych może być świetną formą warsztatów kucharskich. W ramach kulinarnej nauki możecie też przyrządzić ciasto na zdrową pizzę. Dzieci kochają tę potrawę, a przyrządzona samodzielnie na pewno będzie na długo zapamiętana. Kilkulatka zaciekawisz także warsztatami plastycznymi. W tym przypadku liczy się twoja kreatywność i pomysłowość. Możesz zaproponować dzieciom narysowanie lub namalowanie czegoś konkretnego. Masz też możliwość wykorzystania plasteliny. Wylepianie pobudza kreatywność dzieci i ćwiczy dłonie, a stworzone figurki mogą być piękną ozdobą w pokoju twojej pociechy. Jeśli twoje dziecko urodziło się jesienią, masz okazję wykorzystać daną porę roku – rysunki z kolorowymi liśćmi lub tworzenie ludzików z kasztanów. 

Nastolatka również możesz zaangażować w ciekawe warsztaty. W zależności od jego zainteresowań możesz wyjść z propozycją tematu przewodniego przyjęcia: 

 • sesja zdjęciowa w ramach warsztatu fotograficznego, 
 • nauka sklejania modeli statków, samolotów, domków z drewna w ramach warsztatów z modelarstwa,
 • warsztaty makijażu lub szycia, 
 • wspólne konstruowanie robotów z klocków w ramach warsztatów z robotyki.
Rozbicie pinaty może być ciekawym pomysłem na zabawe

Zadania na urodziny dla dorosłych

Z powyższych przykładów, które zaproponowaliśmy nastolatkom, i dorośli mieliby świetną zabawę. Trochę dystansu i luzu przyda się każdemu w tym dorosłym życiu. Jeśli tylko masz ochotę zorganizować najlepszy koncert na żywo i włączyć przyjaciół do wspólnego zespołu muzycznego, zorganizuj najlepsze karaoke w twoim mieście. W domowych warunkach również można zainscenizować scenę i mikrofon. Puść wodze fantazji i swojej kreatywności. Kto, choć raz, nie śpiewał do dezodorantu? Przyjęcie karaoke możesz przekształcić w muzyczny teleturniej lub w mini playback show z przebierankami. Utrudniając te zadania urodzinowe, możesz przygotować karteczki z tytułami piosenek lub nazwiskami twórców – losujcie utwory i bawcie się.

Zobacz: Prawda czy wyzwanie – pytania i wyzwania do gry

Co jeszcze możesz przygotować w ramach niesztampowego wyzwania na urodziny? Jeśli to ty zajmujesz się organizacją przyjęcia dla bliskiej ci osoby i zastanawiasz się nad ciekawymi pomysłami – stwórz imprezę niespodziankę! Będzie to wyzwaniem dla ciebie, ale i przyjemnym zaskoczeniem dla solenizanta. W ostatnim czasie rośnie popularność “urodzinowego porwania”. Rodzaj niespodzianki, ale jednak trochę inny. Pamiętaj tylko, aby zachować wszelką ostrożność przy tego typu praktykach. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo porwanego – miejmy pewność czy poziom stresu nie będzie zbyt wysoki dla twojego przyjaciela, przyjaciółki. 

Przygotowanie zadania na urodziny dla dorosłych bywa trudniejsze niż te, skierowane do dzieci. Z wiekiem tracimy tę dziecięcą radość. Ciężej jest się szczerze cieszyć z drobnych rzeczy – tak jak to robią dzieci. Ten wyjątkowy dzień  w roku jest świetną okazją do tego by pozwolić naszemu wewnętrznemu dziecku wypłynąć na powierzchnię i odzyskać choć na chwilę tę beztroskość i radość sprzed lat. Spróbuj z paczką znajomych zaplanować wspólne wyjście do pokoju zagadek lub tego dnia wyskoczyć na paintball. Świetny sposób na odreagowanie i oderwanie się od rzeczywistości. 

Zobacz: Pytania i wyzwania do butelki. Mocne, hardkorowe pomysły

Zadania na 18 urodziny 

Innymi prawami rządzi się wejście w dorosłość. Przed 18 urodzinami wyczekujemy tego dnia. Planujemy przyjęcie z dużym wyprzedzeniem. Cieszymy się, że w końcu osiągniemy pełnoletność. Jeśli jesteś właśnie w tej grupie – rozumiemy, że chcesz by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ten dzień ma być niezapomniany, a impreza udana. Sporządzasz listę “zadania na 18 urodziny” i szukasz inspiracji? Podrzucamy kilka propozycji. Zapisuj. 

Zadbaj o detale. Kolorowe balony, serpentyny, ścianka lub budka na zdjęcia. Może słynne czerwone kubeczki? Jeśli już zaplanowałeś wystrój pomieszczenia – możesz przejść do organizacji atrakcji.

Alkoholowe wyzwania na urodziny: 

 • Beer pong – popularna, amerykańska gra, w której można wykorzystać wspomniane czerwone kubeczki.
 • Flanki – gra zespołowa, popularna wśród studentów, polega na trafieniu czymkolwiek (piłeczką, kamykiem) w pustą puszkę stojącą w równej odległości od dwóch drużyn. Jeśli twoja drużyna trafia w puszkę, drużyna przeciwna pije alkohol, do czasu aż ktoś z twojej drużyny postawi strąconą puszkę. Wygrywa drużyna, która szybciej wypije alkohol, z którym weszła do gry. 
 • Gry planszowe alkoholowe.

Jeśli decydujesz się na party bez alkoholu, nie jest to jakiś problem. Zapisz poniższe propozycje, które możesz wykorzystać. Zadania na 18 urodziny:  

 • Powyższe propozycje możesz wykorzystać, zamieniając alkohol na ulubiony napój.
 • Planszówki zawsze w modzie! Możesz zebrać kilka ciekawych gier lub postawić na całkiem nowe.
 • Możesz zorganizować imprezę z przebraniami. Wybierz temat przewodni i przygotuj całe przyjęcie i wystrój pod daną tematykę. Może motyw z ulubionej książki lub filmu? 

Zadania na 18 urodziny do balonów 

Wcześniej wspomniany wystrój sali, przypomniał nam o ciekawym pomyśle – zadania na 18 urodziny do balonów. Wystarczy umieścić karteczki z wyzwaniami na urodziny w balonach. Pamiętaj, karteczek i balonów powinno być nieco więcej niż uczestników – śmiało można zrobić więcej niż jedną rundę. Niech to będą twoje pomysły, im bardziej spersonalizowane tym lepiej. Możesz umieścić imiona uczestników przyjęcia, których będzie dotyczyć dane zagadnienie. Zadania na 18 urodziny mają być zabawne i oryginalne. Nie przekraczaj jednak dobrego smaku – miej wyczucie odnośnie tego, co może być śmieszne, a co już może urazić drugą osobę. 

Zadania do wykonania na 40 urodziny

Twoje “pierwsze” 18 urodziny za tobą? Niedawno świętowało się podwójną osiemnastkę? Czas na okrągłą czterdziestkę! W tym artykule znajdziesz zadania na urodziny dla dorosłych, a konkretnie kilka rozwiązań dla ludzi w twoim wieku. Okrągły jubileusz to wyjątkowe wydarzenie, dlatego też sprzedajemy pomysły dla nieco młodszych – tych przed swoją drugą osiemnastką. 

Zadania na 30 urodziny: 

 • Niezależnie od wieku, gry planszowe lub karciane mogą być świetnym rozwiązaniem. Możesz dorzucić coś oryginalnego od siebie. Zmiana zasad gry? Dlaczego nie!
 • Kalambury lub familiada: pytania odnoszą się do życia samego solenizanta. Ile tak naprawdę wiedzą o tobie twoi przyjaciele? 
 • Pokaz barmański połączony z warsztatami – nie dość, że spróbujesz kolorowych drinków to jeszcze sam je przygotujesz 

Zadania do wykonania na 40 urodziny: 

 • Możesz samodzielnie przygotować przekąski lub zaangażować gości do wspólnej zabawy przy ich przyrządzaniu (np. wspólne przygotowanie sushi). 
 • A może wycieczka i organizacja tzw. Pub Crawl? Polega to na “zwiedzaniu” pubów po kolei, jak leci. Można wrócić do nastoletnich, studenckich czasów tego wieczoru. 
 • Zadania na 18 urodziny do balonów w tym przypadku również się sprawdzą! Spersonalizuj tylko wyzwania pod siebie i swoich znajomych.
 • Organizujesz przyjęcie swojego przyjaciela? Pomyśl, czy zamiast zwykłej imprezy urodzinowej nie spróbować spełnić jego starego marzenia sprzed lat. Lot balonem? Paralotnia? Z pewnością zapamięta to wydarzenia do końca życia!   

W tym artykule, przedstawiliśmy ciekawe zadania dla dzieci na urodziny oraz dla dorosłych. Pokazaliśmy, że zadania na 18 urodziny do balonów można wykorzystać w każdym wieku. Wystarczy puścić wodzę swojej fantazji i bawić się całą organizacją przyjęcia. Pamiętaj, to ma być przyjemność i dobra zabawa. Czy organizując imprezę urodzinową należy o czymś jeszcze pamiętać? Jeśli masz jakieś uwagi lub chcesz dorzucić swoje pomysły na zadania urodzinowe – śmiało, zapraszamy do sekcji komentarzy.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły