Możliwe, że zdarzyło ci się zobaczyć słówko bump pod wpisem sprzed kilku dni lub pytaniem, które zostało bez odpowiedzi. Nic przed nim. Nic po nim. Samo bump. Co to znaczy? Zapewne nie jesteś jedyną osobą, która zadaje sobie to pytanie i drapie się po głowie, myśląc, co tym razem młodzież ma na myśli. Do czego używa się bump?
Zobacz: Co to znaczy Slay – jak używać w slangu?
Co znaczy bump w języku angielskim?
Słowo bump pochodzi z języka angielskiego. Oznacza ono „uderzyć o coś” lub „potrącić coś”. Słowo to również oddaje sytuację, w której jadąc na motorze czy rowerze, podskakuje się na wyboistej drodze. Pojawia się ono również w bardziej fachowo-żargonowym kontekście. Mianowicie osoby pracujące w dziale zarządzania zasobami ludzkimi (HR) używają słowa bump, gdy dochodzi do przeniesienia pracownika na inne stanowisko.
Samo słowo oczywiście jest starsze. Wskazuje się, że jego pochodzenie jest najprawdopodobniej północnogermańskie. W 1560 roku bump oznaczało wyrzucać coś, z kolei w 1610 roku już odnosiło się do mocnego uderzenia, wynikającego z gwałtownego kontaktu z czymś. W tekstach z 1886 można również znaleźć określenia to bump into, co oznaczało wpaść na kogoś przez przypadek. Z kolei takie słówka jak bumped, bumpsy było potocznym określeniem kogoś pijanego. Jednak co współcześnie oznacza bump? Co to znaczy slangu?
Okazuje się, że w zależności od kontekstu potocznie może odnosić się do różnych sytuacji. Po angielsku można tak powiedzieć o piosence, która tak się nam podoba, że aż chcemy do niej tańczyć. Bump również określa się czynność wciągania małej ilości narkotyków przez nos. Najczęściej tak zwanej “kreski”. Z kolei w Polsce angielskie bump przeszło w jeszcze innym znaczeniu. Co to znaczy u nas?
Zobacz: Get the London look co to znaczy – reklama
Jak używa się Bump w slangu?
Być może zdarzyło ci się już widzieć słowo bump na jakimś forum internetowym, w komentarzach pod memem albo w dyskusji pod jakimś postem i zastanawiałeś się wtedy: “Bump? Co to znaczy?”. Wbrew swojemu pierwotnemu znaczeniu slangowe bump nijak ma się do oryginalnego, angielskiego słowa. Okazuje się, że jest to akronim, który rozwija się na Bring Up My Post, co dosłownie znaczy „unieś mój post”, „przenieś mój post w górę”. Bump używa się, gdy chce się odświeżyć swój nieaktualny lub słabo odwiedzany wpis. Stosujemy go również, jeżeli chcemy wyróżnić, jakiś istniejący już temat, bez konieczności tworzenia nowego wątku na forum. Niektórzy używają bump również na komunikatorach internetowych, gdy ktoś długo im nie odpowiada na zadane pytanie lub rozpoczęty przez nich wątek został pominięty.
Poza słowem bump zamiennie używa się słówka refresh (odśwież) albo symbolu “^”. Stosowanie takich zabiegów jest popularne w zasadzie wszędzie tam, gdzie toczone są jakieś dyskusje, pisze się komentarze lub po prostu publikuje coś, do czego chce się przykuć uwagę innych. Oczywiście w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy takie platformy jak Facebook, Instagram czy TikTok, jednak takie praktyki również możemy spotkać na portalach sprzedażowych czy forach internetowych z fachową pomocą. Użycie tego sugeruje, że dany post zasługuje na uwagę, chce się uzyskać odpowiedź na jakiś dawno zaczęty temat lub po prostu warto, by jakaś sprawa została ponownie poruszona. Dzięki temu posunięciu “zbumpowany” przez nas komentarz pojawi się na samej górze i ma szansę zostać zauważony przez inne osoby.
Skoro wiemy już, że bump znaczy podbicie wrzuconego już wcześniej posta, warto podać kilka przykładów użycia. Oto one:
“Bump. Moja oferta jest nadal aktualna. Zainteresowanym jestem skłonny obniżyć cenę.”
“Bump. Nadal mam wolne miejsce w swojej grupie na korepetycje z języka francuskiego. Przypominam, że im większa grupa, tym mniejsza cena.”
“^ dzisiejsze wiadomości potwierdzają te przewidywania.”
“^ zbiórka nadal trwa. Każde wsparcie jest na wagę złota.”
“Bump. Mam ten sam problem. Zna ktoś rozwiązanie?”
“^ nadal czekam na odpowiedź.”
Skoro wiesz już jak stosować bring up my post (bump), co to znaczy i jakie są jego inne warianty, to śmiało możesz samemu w ten sposób odświeżać ważne dla ciebie wątki na forach lub wyróżniać interesujące cię treści, na które warto, by też inni zwrócili uwagę.