Co to znaczy Slay – jak używać w slangu?

Język, jak to język: przekształca się, ewoluuje, ciągle się zmienia. Zdawać by się mogło, ku przerażeniu starszych, a często również i tych mniej leciwych, że z roku na rok coraz szybciej. Ci, którzy chcą być na bieżąco z nowymi językowymi modami, nie tylko muszą czuć ducha czasu, znać angielski, ale też sprawnie poruszać się w social mediach. Całe szczęście doroczne wybory Młodzieżowego Słowa Roku nieco ułatwiają nam przyswojenie słownika młodych. Jakie słowa tym razem wygrały konkurs na MSR? Co to znaczy slay, a co essa?

Zobacz: Get the London look co to znaczy – reklama

Młodzieżowe Słowo Roku – Slay

Już od 2016 roku Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Od pierwszego zwycięskiego słowa “sztos” minęło już kilka lat i z zaciekawieniem, a czasem nawet zdziwieniem, śledzimy kolejne nominacje. Sam konkurs ma na celu wyłonienie najpopularniejszych wyrażeń, słów, określeń używanych przez młodzież w danym roku. Spośród zgłoszonych propozycji, ostatecznych zwycięzców wyłania jury. Punktowana jest kreatywność, oryginalność, pomysłowość, ale też poprawność językowa i zgodność z regulaminem. Słowa, które zostaną uznane za obraźliwe lub wulgarne zostają wyeliminowane.

W 2022 roku Młodzieżowym Słowem Roku została “essa”. Z kolei drugie miejsce zdobyły słowa “łymyn” oraz “slay”. “Essa” to wyraz radości i zwycięstwa. Mówimy “mam essę”, gdy przychodzi nam coś łatwo. Angielskie słowo woman, spolszczone do “łymyn”, odnosi się do niedorzecznie zachowujących się kobiet. Dawniej byś powiedział: “ach te baby”, dziś po prostu “łymyn”. Z tej trójki zostaje nam jeszcze “slay”. Co to znaczy slay? Kiedy używamy tego słowa?

Co oznacza Slay w slangu?

Angielskie słowo slay dosłownie oznacza zabić kogoś lub coś, zaszlachtować, zniszczyć. Z kolei przenośnie może wyrażać rozśmieszenie kogoś, współżycie z kimś albo zrobienie czegoś wyjątkowo dobrze, zwłaszcza, gdy odnosi się to do mody lub występów artystycznych. Samo słówko slay było już obecne w tekstach staroangielskich. Towarzyszyło ono opisom bitew, pokonywania wrogów czy zabijania mitycznych bestii. Co ciekawe jego współczesne przejście do slangu wcale nie jest nowością. W latach 20. XX wieku mówiło się to slay someone, co oznaczało rozśmieszyć kogoś do rozpuku. W latach 70. i 80. występowało w queerowych środowiskach osób czarnych, pochodzenia latynoskiego oraz podczas bali voguingowych, gdzie wyrażało oszałamianie innych swoim strojem, fryzurą, makijażem, ogólną prezencją czy ruchami tanecznymi. Z czasem słowo to rozprzestrzeniało się coraz bardziej, a ugruntowało się w 2009 roku, po tym jak za sprawą show RuPaul’s Drag Race, kultura drag zagościła w naszych domach. 

Źródło: facebook.com/ i-D

Obecnie na TikToku czy Instagramie bardzo często możemy spotkać się z tym słowem. Co to znaczy slay współcześnie? W gruncie rzeczy jego slangowe użycie nie zmieniło się tak bardzo od ubiegłego wieku. Można go używać, gdy dana osoba wygląda na pewną siebie, gdy osiąga coś spektakularnego lub śmiało podejmuje samodzielne działania, szczególnie w obliczu trudnego wyzwania. Często wtedy slay jest wykrzyknieniem lub zachętą.

Zobacz: Stare ale jare co to znaczy i jak używać?

Co oznacza Slay Girl?

Za jeszcze większy doping może robić hasło slay girl. Co to znaczy slay girl w mediach społecznościowych lub w rozmowach? Tak, jak zostało wspomniane taki okrzyk, może oznaczać doping do działania, zamiennie do: you go girl! (“Dajesz dziewczyno!”) albo pochwałę za świetnie wykonane zadanie. Zdarza się, że zamiast girl (dziewczyna) możemy spotkać słówko queen (królowa), co dodatkowo podkreśla wyjątkowość danej osoby.   

Jak używać Slay?

Skoro wiemy już skąd pochodzi oraz co to oznacza slay, to możemy się zastanowić kiedy i jak używać tego slangu. Najwięcej przykładów dostarcza nam oczywiście popkultura oraz media społecznościowe. Zwrot I slay słyszymy chociażby w utworze Beyonce pod tytułem “Formation”, gdzie w ten sposób artystka wyraża swoją dominację, sukces, to, jak dobrze jej idzie. Widzimy to słowo również jako komentarz przy podjęciu jakiegoś wyzwania, któremu z powodzeniem się podołało, ale też, gdy uda nam się zrobić idealną kreskę eyelinerem, gdy dobrze wypadniemy na rozmowie kwalifikacyjnej, czy gdy pokonamy wszystkich przeciwników w ulubionej grze. Prosta sprawa. To teraz twoja kolej, aby zrobić coś tak dobrego, że tylko szczęki z ziemi zbierać i krzyknąć slay!

Zobacz: Bajo jajo co to znaczy – skąd ten mem?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły