Słoń afrykański to największy ssak lądowy, jakiego możemy spotkać na Ziemi. Jednocześnie jest on mięsożercą, dlatego jego dieta to niezwykle ciekawy temat, który interesuje wiele osób. W jaki sposób zwierzę, które osiąga kilka ton wagi może żywić się wyłącznie roślinami? Ile właściwie waży słoń i ile jego gatunków możemy rozpoznać? Sprawdź, gdzie możesz spotkać te zwierzęta.
Zobacz: Co waży tonę w przyrodzie i życiu codziennym?
Gatunki słoni
Obecnie na Ziemi występują dwa gatunki słoni:
- słoń afrykański, który jest największym ssakiem lądowym,
- słoń indyjski, który jest nieco mniejszy, ale również osiąga imponujące rozmiary.
Naukowcy do tej rodziny kwalifikują jeszcze mamuty, które wyginęły tysiące lat temu.
Cechami charakterystycznymi dla słoni są duże uszy, kły oraz długa trąba. Wszystkie te elementy osadzone są na ciele, które może osiągać imponujące rozmiary.
Ile waży słoń afrykański?
Słoń afrykański jest największym obecnie żyjącym ssakiem lądowym. Jego rozmiary potrafią szokować i sprawiają, że człowiek czuje się naprawdę niewielki. Można tutaj zaobserwować znacznie różnice pomiędzy masą samca a samicy.
Standardowo samiec waży ok. 6 ton. W przypadku samic masa ta może być nawet dwukrotnie niższa. Średnio wynosi ona 2,8 tony. Oznacza to, że słonica może być znacznie mniejsza, co można bardzo łatwo zauważyć gołym okiem.
Ile waży słoń indyjski?
Słoń indyjski jest mniejszy od słonia afrykańskiego. Jednak ta różnica nie jest aż tak duża, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, w perspektywie człowieka jest ona znaczna. Samce słonia indyjskiego osiągają średnio masę 5 ton, natomiast samice utrzymują ok. 2 do 3 ton.
Ile waży słoń jak się urodzi?
Ciąża u słoni jest niezwykle długa. Trwa ona od 18 do 22 miesięcy. Oznacza to, że słonica nosi w swoim brzuchu młode od 1,5 do prawie 2 lat. Dla porównania: ciąża u człowieka trwa 40 tygodni.
Młode słoniątko rodzi się zazwyczaj z wagą ok. 110 kg. Już od pierwszych dni życia jest w stanie samodzielnie się poruszać, ale matka zajmuje się nim przez długi czas. Warto tutaj zaznaczyć, że słonice zazwyczaj mają tylko jedno młode na ciążę. Natomiast dojrzałość płciową słonie osiągają w okolicach 11-12 lat. Natomiast przez 2 lata młode jest karmione przez samicę.
Zobacz: Ile waży litr wody?
Ile waży największy słoń na świecie?
Największa waga słonia, jaka została odnotowana na świecie to 10 ton dla samca oraz 4,6 tony dla samicy. Oznacza to, że samiec ważył niemal dwukrotnie więcej niż standardowe zwierzę tej rasy osiągające dojrzałość płciową. Było to bez wątpienia jedno z największych stworzeń, jakie poruszają się po Ziemi.
Co je słoń?
Słonie są roślinożercami. Co więcej, jeśli nie czują się zagrożone, mają raczej łagodne usposobienie. Jednak to nie powinno zmylić nikogo. Warto pamiętać, że zwierzę ważące 6 ton może bez problemu znokautować każdego człowieka i poważnie uszkodzić prawie każdy sprzęt.
Co jedzą słonie? Taka waga wymaga odpowiedniej diety oraz przyswajania wystarczającej ilości kalorii. Szacuje się, że dorosły osobnik o średniej masie potrzebuje ok. 250 kg jedzenia na dobę.
Na wolności słonie żywią się trawami, mniejszymi krzakami oraz gałęziami drzew. Ich dietę stanowią głównie rośliny, które są w stanie znaleźć na zajmowanych terenach. W związku z tym muszą przyjmować mnóstwo pokarmu, dlatego jedzą niemalże przez cały czas, gdy są przytomne.
Jak jest to organizowane w ogrodach zoologicznych? Tutaj opiekunowie starają się urozmaicić dietę słoni, dlatego dostają one liczne owoce, na przykład jabłka lub gruszki. W ich diecie znajdują się również ziarna oraz uzupełniające witaminy, które mają zadbać o jak najlepszą kondycję zwierząt.
Dzięki temu, że jedzenie przyjmowane przez słonie w ogrodach zoologicznych jest nieco bardziej kaloryczne, mogą one jeść objętościowo mniej, co okazuje się dla nich bardzo korzystne.
Warto pamiętać przy tym o niezwykle istotnej kwestii. Samice rodzą młode średnio raz na 4 lata. Pomimo, że są to ogromne zwierzęta, są często ofiarami kłusowników, którzy polują na ich cenne kły. Dlatego gatunek ten jest uznawany za zagrożony na całym świecie.