Niektóre osoby określają swoją płeć, która nie kwalifikuje się do ani do płci męskiej, ani do żeńskiej, czyli genderqueer. Co to znaczy genderqueer? Po polsku oznacza nielinearność, jest to ogólne określenie na wszystkie tożsamości płciowe, które wychodzą poza podstawowy podział płci. Współczesna seksuologia, czyli dziedzina nauki, która zajmuje się ogólnie seksualnością człowieka, coraz częściej apeluje, żeby genderqueer uznawać jako trzecią płeć. Co to znaczy genderqueer, jaka jest definicja, co to za flaga genderqueer? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykulę, zachęcam do przeczytania 🙂
Sprawdź: Ralph Kamiński – orientacja, życie prywatne, gej, rodzice, wzrost
Co to znaczy genderqueer? Definicja
Co to genderqueer? Definicja genderqueer mówi nam, że jest to osoba niebinarna, czyli osoba, która nie identyfikuje się jednoznacznie z płcią męską lub żeńską. Genderqueer jest to ogólne określenie tożsamości płciowej, które znajdują się pomiędzy płcią żeńską a płcią męską. Definicja genderqueer wyróżnia następujące tożsamości płciowe:
- agender – czyli osoba, która nie czuje się ani mężczyzną, ani kobietą.
- bigender – osobą, która czuje się jednocześnie kobietą i mężczyzną.
- genderfluid – czyli zmienna tożsamość płciowa, oznacza, że w różnych okresach życia ich płeć jest elastyczna (raz czuje się mężczyzną, raz kobietą).
- demigender – czyli osoba, która z jedną płcią identyfikuje się częściowo lub w większości i jednocześnie z inną płcią w mniejszym stopniu. Wymienia się kilka podkategorii demigender. Na przykład osoby demi-kobieta identyfikują się częściowo lub w większości z płcią żeńską, nie uwzględniając płci, do której ta osoba została zakwalifikowana po urodzeniu. Jednocześnie ich tożsamość płciowa może być przypisana również innym rodzajom.
- pangender – osoba, która identyfikuje się z nieskończoną liczbą płci.
- transeksualizm – osoba, która nie czuje się dobrze ze swoją biologiczną płcią i identyfikują się z płcią przeciwną. Taka osoba dąży do zmiany płci, aby czuć się zgodnie z płcią psychologiczną oraz z płcią morfologiczną.
- interpłciowość – osoba, która posiada niejednoznaczne cechy fizyczne, czyli częściowo żeńskie, częściowo męskie lub te cechy są za słabo wykształcone, aby móc jednoznacznie przypisać daną płeć.
Termin “genderqueer” zaczęto używać w połowie lat 90, natomiast w 2019 roku termin “niebinarność” zostało wyróżnione jako “słowo roku” przez słownik Collinsa.
Genderqueer nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem osobowościowym, czy seksualnym. Coraz częściej tożsamość płciowa genderqueer jest stawiana na równi z płcią żeńską i płcią męską.
Sprawdź: Robert Bąkiewicz – Wikipedia, życiorys, wykształcenie, pochodzenie, żona, rodzina
Osoby niebinarne, często spotykają się z niezrozumieniem, odrzuceniem, a nawet agresją w ich stronę. Osoby genderqueer dalej w niektórych środowiskach, nawet w ochronie zdrowia, są uznawane za osoby chore, przez co nierzadko doświadczają dyskryminacji i wykluczeń. Niestety osoby niebinarne często spotykają się z przemocą i nienawiścią. Badanie z roku 2019-2020, przeprowadzone za pomocą ankiety online wśród osób LGBTA w Polsce, wykazuje, że z powodu doświadczenia dyskryminacji, aż 12% osób planowało wyjazd w najbliższych miesiącach z kraju. W porównaniu do 2017 roku, w roku 2021 wzrósł o 8 punktów procentowych (2017: 14%, 2021: 22%) odsetek osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Natomiast około 18% społeczności LGBTA potwierdziło, że członkowie rodziny źle zareagowali na informacje o tożsamości płciowej, a ponad 20% poprzez ujawnienie swojej tożsamości płciowej straciło relację z bliską im osobą.
Genderqueer – flaga
Istnieje wiele symboli społeczności genderqueer. Jednym z najważniejszych jest flaga. Najpopularniejsza flaga genderqueer składa się z koloru lawendowego, białego i zielonego.

Kolor lawendowy, czyli mieszanka koloru różowego i niebieskiego, ma symbolizować odpowiednio kobiecość i męskość. Natomiast kolor fioletowy (lawendowy) symbolizuje ogólną społeczność LGBTQ. Kolor biały oznacza neutralność płciową, natomiast kolor zielony symbolizuje osoby, które nie identyfikują się z żadną z płci. Inna flaga genderqueer została utworzona przez Kye Rowana w 2014 roku. Flaga ma kolor żółty, biały, fioletowy oraz czarny. Poszczególny kolor flagi oznacza inny typ tożsamości płciowej, określa się następująco:
- kolor żółty – osoby binarne,
- kolor biały – osoby pangenderowe,
- kolor fioletowy – osoby bigender,
- kolor czarny – osoby agenderowe.
Natomiast tęczowa flaga została zaprojektowana przez Gilberta Bakera w 1978 roku na cześć parady równości, która odbyła się w San Francisco. Flaga genderqueer ma reprezentować środowisko LGBTQ+. W 2013 roku została również zaprojektowana flaga symbolizująca osoby interpłciowe przez organizację Intersex Human Rights.
Podsumowując, termin genderqueer odnosi się do różnych tożsamości płciowych. Komunikuje światu, że dana osoba nie identyfikuje się jednoznacznie ani z płcią męską, ani z płcią żeńską.