Czechy – nasz południowy sąsiad, na co dzień nie kojarzy się nam z krajem o charakterze turystycznym, brak dostępu do morza, brak wysokich gór, po co tam jechać!? Jak to najczęściej bywa, diabeł tkwi w szczegółach, bo choć faktycznie Czechy nie dysponują monumentalnymi atrakcjami przyrodniczymi, to jest to kraina, która może zaoferować wiele ciekawych miejsc.
Wyjazd na weekend do Czech to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu poza granicami naszego kraju, Praga, czeska Szwajcaria, skalne miasto, to tylko niektóre miejsca, które z pewnością warto odwiedzieć. W poniższym artykule postaramy się przedstawić kilka propozycji, które mamy nadzieję, zachęcą do odwiedzania Czech.
Samochodem przez Czechy
Zanim zaczniemy naszą podróż przez czeskie atrakcje turystyczne, chcemy przedstawić kilka informacji związanych z podróżowaniem samochodem przez Czechy. Wybierając się samochodem w podróż po Czechach warto wcześniej zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu, winiety, dokumenty oraz zapoznać się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego.
Winiety Czechy
W Czechach drogi płatne opłaca się za pomocą winiet. Winiety w Czechach od 2021 roku mają postać elektroniczną, oznacza to, że nie ma już potrzeby przyklejania naklejek na szybę samochodu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, warto jednak wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi winiet, aby uniknąć problemów po drodze.
Winiety w Czechach dostępne są dla samochodów do 3,5 t., w 3 różnych typach, jeżeli chodzi o ich ważność:
- winieta do Czech na 10 dni,
- winieta do Czech na 30 dni,
- winieta do Czech na 365 dni.
Motocykle nie muszą płacić za przejazd drogami płatnymi.
Winiety można kupić przez oficjalną stronę czeskiego systemu poboru opłat lub przez polskie systemy pośredniczące w sprzedaży winiet, więcej informacji na temat winiet czeskich oraz możliwość zakupu, można uzyskać TUTAJ
Wyposażenie samochodu i dokumenty
Wymagane wyposażenie samochodu w Czechach jest nieco inne niż w Polsce, jednak spełnienie tych wymagań nie powinno stanowić problemu dla nikogo. Czeskie prawy wymaga, aby samochód wyposażony był w:
- trójkąt ostrzegawczy,
- gaśnicę,
- apteczkę,
- kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera umieszczone w kabinie,
- zapasowe żarówki i bezpieczniki,
- narzędzia do zmiany koła.
Dokumenty, które należy mieć przy sobie podczas podróży przez Czechy nie różnią się od tych wymaganych w Polsce, zakładając, że w Polsce należy mieć ze sobą prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.
Pomysły na wycieczkę do Czech
Praga
Praga na weekend to oczywisty wybór i pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, kiedy myslimy o wycieczce do Czech. Piękne miasto, zlokalizowane nad rzeką Wełtawą z licznymi mostami, pieknymi zabytkami, terenami zielonymi i smacznym, lokalnym napojem z piankną.
Praga to świetny pomysł na 2 – 3 dni, miasto jest duże i z pewnością warto zarezerwować trochę sił, aby zwiedzić jego centrum piechotą. Polace najczęściej wybierają tę destynację na weekend majowy, dlatego ten termin, to niemal pewne tłumy i kolejki – sugerujemy raczej omijać weekend majowy i zorganizować wypad w innym czasie.
Najczęściej odwiedzanymi zabytkami są Stare Miasto i jego ratusz, Nowe Miasto, Most Karola, Josefova, Mała Strana i Hradczany. Zabytki to jednak nie wszystko, ponieważ poruszanie się urokliwymi uliczkami Pragi i znajdowanie własnych, ciekawych miejsc to chyba najlepsza zabawa podczas odwiedzania miast. Polecamy przede wszystkim tereny wokół atrakcji jaką jest Metronom, znajdujący się w dużym i pięknym parku – Letenské sady. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama na całe miasto, rzekę i mosty, można tędy również dojść do zamku na Hradczanach.
Czeska Szwajcaria
Jednym z najpiekniejszych przyrodniczo miejsc w Czechach jest Park Narodowy Czeska Szwajcaria, znajdujący się Wyżynie Dieczyńskiej, na obszarze Gór Połabskich. Rozciąga się od miejscowości Hrensko (na zachodzie, zaraz przy granicy z Niemcami) oraz miejscowością Chřibská na wschodzie. Park znajduje sie 30 km w linii prostej od Polskiej granicy. Do głownych atrakcji tego rejonu należą Brama Pravcicka, Wąwóz Edmunda oraz Wąwóz Dziki.
Cały rejon to przepiękna natura, wąwozy, wodne przeprawy, ściany skalne oraz fantastyczna roślinność. Przemierzając szlaki nie sposób nie odniesć wrażenia, że przebywa się w baśniowej scenerii. Pewnie z tego powodu twórcy “Opowieści z Narnii” postanowili właśnie tutaj nakręcić wiele scen dla tej produkcji.
Aby zwiedzić Czeską Szwajcarię wystarczy dobrze zaplanowany weekend, noclegi można zaplanować w miejscowościach Hrensko mniejszym przysiółku Mezní Louka, jeżeli ze względu na ilość turystów byłby problem z rezerwacją miejsca, można rozważyć nocleg w miejscowości Decin, który jest centrum turystycznym regionu.
Skalne miasto
Czeskie skalne miasto, to kolejne miejsce na mapie, które znajduje się blisko granicy z Polską i jest świetnym pomysłem na udany weekend poza granicami naszego Państwa. Skalne Miasto to wyjątkowy rejon w Górach Stołowych i w zasadzie składa się z kilku “miast”. Przez Adrszpaskie Skalne miasto oraz Teplickie Skalne miasto prowadzi kilka szlaków turystycznych. Rejon ten to przede wszystkim wąskie, skalne wąwozy stworzone przez formacje skalne. Warte odwiedzenia są również wodospady, z Wielkim Wodospadem Metui na czele.
Czas przejścia przez Teplickie skalne miasto to ok 2 – 3 godziny. Mowa tu o bardzo powolnym spacerze, podczas którego mamy dużo czasu na zatrzymanie się, podziwianie natury lub robienie zdjęć. Z tego miejsca można wygodnie wrócić do Adršpach pociągiam a czas przejazdu wynosi zaledwie 10 min. Zachęcamy do odwiedzania nie tylko głównych szlaków, ale także tych mniej popularnych, np. szlak żółty do resztek zamku Adršpach.
Noclegi w okolicy skalnego miasta w sezonie turystycznym mogą stanowić wyzwanie gdyż w bliskiej okolicy nie ma wiekszych ośrodków miejskich, warto zatem przyjechać tu samochodem, aby wygodnie przejechać do pełnego zabytków Nachodzie lub w mieście Trutnov.
Karlowe Wary
W zachodnich Czechach leży miasto, które obok Pragi, jest obowiązkowym punktem turystycznym i swietnym pomysłem na spędzenie ciekawego weekendu w Czechach. Karlowe Wary to kolorowa, urokliwa, ale przede wszystkim, uzdrowiskowa miejscowość znajdująca się nad rzeką Ohrza oraz usytuowana pośród wielu malowniczych wzgórzy.
Karlowe Wary są światowej sławy uzdrowiskiem. Znajduje się tu aż 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych powstająca w granitowych skałach macierzystych na głębokości ok. 2 km pod ziemią. Temperatura tych wód waha się między 41 a 73˚C. 13 z tych źródeł znajduje się w centrum miasta i jest ujęte w specjalnie wybudowanych kolumnadach.
To co rzuca się w oczy, to piekna architektura, wyjątkowe budynki ze strojnymi zdobieniami, zadbane deptaki oraz monumentalne domy, które zdają się podkreslać wagę i rangę tego miejsca. Wszystko wkomponowane w pagórkowaty teren, jedną z atrakcji związanych z ukształtowaniem terenu jest kolejka o długości 453 m., która zabierze nas na jeden ze szczytów, oferując tym samym piękną panoramę na miasto.
Artykuł sponsorowany