Węgry mają do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych, od Budapesztu zaczynając, a na węgierskiej kuchni i kończąc. Co roku do Węgier przyjeżdża ok 100 tys. Polaków i zajmujemy pod tym względem 3 miejsce spośród wszystkich narodowości. Turyści upodobali sobie przede wszystkim wspomniany Budapeszt oraz jezioro Balaton, ale także miejscowość Debreczyn przy granicy z Rumunią, góry Bukowe oraz Matra, a także popularny wśród smakoszy wina Eger.
Do Węgier najłatwiej dostać się i poruszać po nich samochodem i jest to zdecydowanie najpopularniejszy środek komunikacji. W związku z tym, że samochód jest naturalnym wyborem każdego turysty, warto poświęcić nieco uwagi na to w jaki sposób poruszać się po Węgrzech, aby nie napotkać na problemy. Węgrzy niestety podchodzą bardzo surowo do kwestii opłat na ich drogach i karają mandatami nawet najmniejsze przewinienia, od prędkości, przez parkowanie po winiety. Zapraszamy do przeczytania użytecznego przewodnika po węgierskich zasadach drogowych.
Winiety Węgry
Drogi na Węgrzech opłaca się za pomocą winiet. Winiety na Węgrzech mają postać elektroniczną, oznacza to, że należy wykupić właściwą winietę w systemie, podają numer rejestracyjny, kraj rejestracji pojazdu oraz datę rozpoczęcia ważności winiety. Wcześniej oczywiście należy dopasować odpowiednią winietę do kategorii pojazdu oraz długość jej ważności. Z całą pewnością pomoże tutaj strona https://winiety-online.pl/winiety-wegry gdzie winiety i kategorie są dobrze opisane.
Winiety węgierskie dla samochodów do 3,5 t. dostępne są w dwóch kategoriach D1 i D2 oraz w trzech typach jeżeli chodzi o ich ważność, tj. na 10 dni, na miesiąc oraz na rok (rozumiany jako dany rok, np. 2023, a nie 365 dni).
Podczas wykupu winiet węgierskich należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie winiet do kategorii pojazdu, ze względu na to, że Węgrzy bardzo chętnie wystawiają mandaty za brak winiet. Dodatkowo należności te są od razu sprzedawane zagranicznym firmom windykacyjnym, które bezwzględnie i skutecznie egzekwują wszelkie mandaty. Wraz z mandatem przychodzi instrukcja odwołania oraz podane kwoty do zapłaty. Najczęściej należy opłacić kwotę ok. 400/500 zł na podane dane. Jeżeli nie uiścimy płatności w terminie do 60 dni, kwota wzrasta do ok. 1200 zł o czym zostaniemy poinformowani osobnym listem z firmy windykacyjnej. Aby mandat był ważny musi spełnić 3 warunki:
- dowód wykroczenia (data, zdjęcie, miejsce)
- być w języku kraju w którym samochód zarejestrowano,
- musi być dostarczone przesyłką poleconą.
Parkowanie na Węgrzech
Parkowanie pojazdów na Węgrzech jest płatne, zwłaszcza w miastach. Budapeszt podzielony jest na strefy, gdzie każda z nich ma swoje warunki, godziny, w których można parkować, różne kwoty i inne. Stojąc po jednej stronie ulicy możemy znajdować się w innej strefie parkowania niż przeciwległa strona ulicy. Dla osoby przyjezdnej strefy te wyznaczone są haotycznie i jest ich sporo. Będąc w Budapeszcie lub innym większym mieście najlepiej pobrać aplikację do uiszczania opłat, która jednocześnie pomoże określić w jakiej strefie się znajdujemy odwiedź stronę https://simple.hu/parkolas, aby dowiedzieć się więcej.
Kontrola zaparkowanych pojazdów odbywa się w taki sposób, że służby pojazdem wyposażonym w specjalne kamery, przejeżdżają wzdłuż parkongów i skanują numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów, sprawdzając w systemie czy dany numer widnieje na liście opłaconych pojazdów. Jeżeli nie ma tego pojazdu, albo popełniono literówkę w numerze rejestracyjnym, otrzymamy mandat, umieszczony tak jak w Polsce, czyli za wycieraczkę.
Przepisy drogowe
Wyposażenie samochodu
Na Węgrzech wymagane wyposażenie samochodu nie jest bardziej restrykcyjne niż w Polsce, choć należy mieć ze sobą kamizelki odblaskowe, umieszczone w kabinie kierowcy. Wymaganym wyposażniem samochodu na Węgrzech są:
- apteczka ratunkowa,
- kamizelki odblaskowe,
- linka holownicza,
- trójkąt ostrzegawczy.
Dokumenty
Węgry należą do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, dlatego nie potrzeba posiadać dodatkowych, specjalnych dokumentów, poza tymi, które są powszechnie wymagane:
- dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty ważny 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
- ubezpieczenie OC pojazdu,
- w przypadku wyjazdu samochodem firmowym warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej przetłumaczone na język węgierski.
Podstawowe przepisy drogowe
- Prędkość w terenie zabudowanym to max 50 km/h, na autostradach max 130 km/h
- Wymagane zapięte pasy,
- Limit alkoholu we krwi – 0 promili!
- Obowiązuje całodobowy nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym światła włączyć należy w nocy oraz przy ograniczonych warunkach widoczności.
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy tylko z zestawem głośnomówiącym.
- Dzieci o wzroście poniżej 150 cm mogą podróżować wyłącznie w specjalnym foteliku lub na podwyższeniu.
Drogi na Węgrzech
Węgry posiadają około 1250 km autostrad, są to głównie drogi wybudowanie niedawno, dlatego ich jakość jest stosunkowo dobra. Niestety jadąc nad Balaton lub do Budapesztu, będziemy zmuszeni część trasy pokonać lokalnymi drogami. Zależy to oczywiście od rejonu Polski, z którego wyruszamy, ale osoby podrózujące z Polski centralnej lub zachodniej najpewniej będą musiały cześć trasy pokonać drogami gorszej jakość. W Polsce przyzwyczailiśmy sie narzekać na stan naszych dróg, jednak mimo iż mamy jeszcze co robić, to drogi w naszym kraju są lepszej jakości niż węgierskie.
Artykuł sponsorowany