Ile ziemniaków na osobę do obiadu?

Ziemniaki to jeden z podstawowych i najbardziej popularnych dodatków do mięsnych obiadów. Jest stosunkowo tani, sycący i uwielbiany przez większość osób, a dodatkowo idealnie się komponuje z większością potraw. Ziemniaki to też cenne źródło witamin i składników mineralnych, a dodatkowo (bez dodatków) są niskokaloryczne. Wiele osób jednak zastanawia się, ile ziemniaków na osobę przygotować, aby wszyscy się najedli, a jednocześnie, żeby nie marnować żywności. Ile gram ziemniaków na osobę do obiadu? Ile ziemniaków na 10 osób? Ile kosztuje 1 kg ziemniaków?

Zobacz: Ile ryżu na osobę ugotować – ile do pomidorowej?

Ile ziemniaków na osobę?

Określenie ile gram ziemniaków na osobę do obiadu przygotować, nie jest łatwe, gdyż zależy to od danej osoby. Mężczyzna, pracujący fizycznie zje o wiele więcej ziemniaków niż kobieta, która pracuje za biurkiem. Z kolei ona może zjeść nawet kilka razy więcej niż kilkulatek. Dlatego, obliczając ile ziemniaków na osobę, trzeba wziąć indywidualne cechy danej osoby:

 • wiek;
 • wzrost;
 • masę ciała;
 • rodzaj wykonywanej pracy;
 • aktywność fizyczną;
 • stan zdrowia.

Pamiętając przy tym, że osoby o bardzo dużej aktywności fizycznej mają o wiele wyższe zapotrzebowanie kaloryczne od „kanapowców”, a więc i dużo więcej zjedzą. Tak samo, osoby wysokie o dużej masie ciała potrzebują więcej jedzenia niż filigranowe kobietki. Dla łatwiejszego wyliczenia ile ziemniaków na osobę do obiadu można przyjąć uśrednione wartości:

 • przeciętny mężczyzna – 250 g;
 • przeciętna kobieta – 150 g;
 • kilkulatek – 80 g.

Co oznacza „przeciętny”? Osoba średniego wzrostu o normalnej budowie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej. Dla nastolatków warto przyjąć wartości dorosłych osób, gdyż w czasie dojrzewania zapotrzebowanie na energię mocno rośnie. Oczywiście to ile ziemniaków na osobę przygotować zależy też od tego, jakie inne potrawy pojawią się na stole i czy obiad składa się z jednego, czy dwóch dań.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Ile kosztuje wynajęcie sali na 18 dla 20 – 30 – 40 – 50 osób

Ile ziemniaków na 10 osób?

Często pojawiają się pytania: ile ziemniaków na 10 osób lub większe spotkania przygotować? Wyliczenie ilości ziemniaków na większą liczbę osób nie jest trudne, jeśli wie się, ile gram ziemniaków na osobę do obiadu przygotować. W przypadku towarzystwa mieszanego: mężczyźni, kobiety i dzieci najlepiej wartość uśrednić do 200 gram ziemniaków na osobę. Dzięki temu łatwo można obliczyć ile ziemniaków na 10 osób przygotować. Warto zmniejszyć odrobinę ilość ziemniaków, jeśli na stole pojawi się kilka rodzajów mięs oraz dużo dodatków. Z niewykorzystanych ziemniaków można na następny dzień przygotować kopytka lub kluski śląskie, które są bardzo łatwe, a jednocześnie pyszne i efektowne. Dzięki temu, nawet jeśli nie wiedzieliśmy, ile ziemniaków na 10 osób ugotować i znaczna ich ilość nie została zjedzona, to wciąż można uniknąć marnowania jedzenia.

Ile kosztuje 1 kg ziemniaków?

Odpowiedź na pytanie: ile kosztuje 1 kg ziemniaków, nie jest łatwa, gdyż cena uzależniona jest od wielu czynników, wśród których można wymienić:

 • odmiana ziemniaków;
 • rejon zakupu;
 • miejsce zakupu – bezpośrednio od rolnika, market, osiedlowy sklepik, delikatesy;
 • aktualne promocje – w sieciowych dyskontach często można kupić ziemniaki w okazyjnych cenach;
 • sezonowość – młode ziemniaki zawsze są droższe od starych, ale już pod koniec lata ich cena mocno spada.

Niezależnie od tych czynników ziemniaki nie są drogim produktem. Ile kosztuje 1 kg ziemniaków? U rolnika i na targach 1 kg ziemniaków można kupić za około 1,50 zł. Drożej jest w marketach, gdzie 1 kg ziemniaków kosztuje około 2,50 zł. Jednak najdroższe ziemniaki są w sklepach osiedlowych, gdzie mogą kosztować nawet 3,50 zł, co wynika z wyższych kosztów utrzymania takiego sklepu.

Zobacz: Domki 10 osobowe nad morzem Pobierowo – gdzie szukać?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły