Jabłko na noc – czy jest dobre na odchudzanie, czy jest zdrowe?

Jabłka znane są od dawna ze swoich wartości odżywczych i pozytywnego wpływu na organizm. Od dawna także przypisuje się im korzystny wpływ na odchudzanie. Jabłko na noc według popularnych opinii ma pomagać w zgubieniu dodatkowych kilogramów. Powstało nawet w XIX wieku powiedzenie walijskie „zjedz jabłko z wieczora i nie ma doktora”. Jednak, czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe tak, jak mówią?

Jedzenie jabłek wieczorem – nowy trend mający odchudzać? 

W ostatnim czasie popularnym trendem stało się jedzenie jabłek wieczorem, by schudnąć. Jabłka są źródłem wielu składników odżywczych, jak witaminy, przeciwutleniacze, błonnik. Przy tym są niskokaloryczne, ponieważ jabłko ma jedynie ok. 95 kcal. W jednym jabłku kryje się około 25 gramów węglowodanów, 4,5 grama błonnika i duża dawka witamin C, K, miedzi i potasu. Z tego powodu wiele osób przypisuje redukcję jabłkom na noc oraz prozdrowotne działanie. 

W rzeczywistości zawarte w nich przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, a dodatkowo flawonoidy wspierają funkcjonowanie układu krążenia. W efekcie przyczyniają się do zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób serca, stanów zapalnych oraz pomagają obniżyć ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Duża dawka błonnika w jabłkach na noc wpływa także na odchudzanie, gdyż zapewniają one uczucie sytości. Jednak, czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe?

Jabłko na noc – czy jest zdrowe? Odpowiadamy 

Wiele osób chwali sobie jedzenie jabłek wieczorem, jako że mają one pomagać schudnąć. Trend ten jest także popularny wśród gwiazd i to często z nich fani biorą przykład. Jednak, czy można jeść jabłko na noc bez obaw o skutki uboczne? Czy jest ono tak zdrowe i korzystne późną porą, jak wielu twierdzi. 

Przed zdecydowaniem się na jabłko na noc należy pamiętać o tym, że metabolizm w ludzkim organizmie jest złożonym procesem i wieczorami znacznie zwalnia. W dodatku droga pożywienia do jelit, gdzie zaczynają być trawione zajmuje więcej czasu, niż większości mogłoby się wydawać. Oznacza to, że jabłko na noc trafi do miejsca trawienia dopiero po około 30 minutach. Nie należy spożywać przy tym jabłek po obfitym czy ciężkostrawnym posiłku, gdyż są one pożywne i sycące, ale przede wszystkim doprowadzi to do zbyt wczesnego rozkładu. Układ trawienny nie będzie w stanie jednocześnie przesunąć do jelit posiłku i jabłek, przez co zaczął one być trawione w żołądku. To może prowadzić do wzdęć, gazów, bólu brzucha czy uczucia ciężkości. Dodatkowo w takiej sytuacji, czy jedzenie jabłek na noc jest zdrowe – niekoniecznie. Jeżeli pozwolimy na rozkładnie jabłek w żołądku to nie zostaną z nich pozyskane cenne witaminy i minerały. 

Zastanawiając się, czy można jeść jabłko na noc należy pamiętać także o tym, że owoce te są słodkie i zawierają w sobie fruktozę, jak wszystkie owoce. W efekcie podnoszą poziom glukozy we krwi, co sprawia że zapewniają zastrzyk energii. Pobudzenie po zjedzeniu jabłka przed snem może prowadzić do problemów z zaśnięciem.

Jabłko na noc – co piszą na forum?

Kwestia, czy można jeść jabłko na noc jest dość problematyczna i niejednoznaczna. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Część osób uważa, że dzięki jabłkom na noc redukcja tkanki tłuszczowej jest większa. Z kolei inni widzą w tej metodzie zagrożenia i borykają się przez to z problemami trawiennymi. Należy pamiętać, że u niektórych osób świeże jabłka mogą prowadzić do wzdęć i gazów. 

Za przypisywaną jabłkom na noc redukcją przemawia ich bogactwo witamin, które wpływają na przyspieszenie i ułatwienie trawienia jedzenia. Jednak, by pomóc w odchudzaniu jabłko na noc musi zostać spożyte z zachowaniem pewnych zasad odnośnie czasu i sposobu spożycia. Z pewnością nie wolno go zjadać zaraz przed położeniem się spać. Jednak to prawda, że wybranie jabłka przed snem zamiast niezdrowych przekąsek pełnych węglowodanów, jak np. chipsy czy słodycze, będzie zdrowsze i korzystniejsze. 

Czy można jeść jabłko na noc i czy można schudnąć na tym – podsumowanie 

Podsumowując, jedzenie jabłek wieczorem nie jest jednoznacznie dobre lub złe. U różnych osób będzie przynosiło także nieco inne efekty. Ważne jest, by jabłko przed snem nie było jedzone zaraz przed położeniem się, lecz z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasu. Przyjmuje się, że ostatni posiłek w ciągu dnia należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Przy tym, warto sięgać po lekkostrawne produkty. Wśród owoców mających wspomóc odchudzenie jabłko na noc będzie dobrym wyborem, gdyż jest niskokaloryczne i ma niższy indeks glikemiczny.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły