Jak i czym odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej?

Dbanie o ogród jest niezwykle istotne. Szczególnie ważne jest ono w momencie, kiedy zależy Ci, aby posadzone w nim rośliny rosły i wydawały obfite plony. Czy odkażanie gleby jest konieczne? Tak. Szczególnie zaś wtedy, kiedy zostanie zakażona. Czy jest możliwość na odratowanie podłoża? Tak. Jak odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Przedstawimy zarówno naturalne, jak i sztuczne sposoby na to, czym odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej.

Zobacz: Ile ziemniaków na osobę do obiadu?

Jak odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej?

Skażenie gleby jest dużym problemem i występuje nie tylko w przypadku zaniedbania ogrodu. Może wystąpić również w sytuacjach prawidłowej i stałej pielęgnacji. Jak odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej? Skażoną glebę można poznać po tym, że rosnące w niej rośliny łatwo obumierają. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto co 2-3 lata przesadzać rośliny oraz stosować na glebę odpowiednie, zapobiegające jej skażaniu środki. Jeśli zauważysz zły stan rośliny i nieprzyjemny zapach, od razu powinieneś spryskać to miejsce, aby zaraza nie rozprzestrzenia się dalej. Może to pozwolić na uniknięcie skażenia całego ogrodu. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się środek grzybobójczy lub gorąca woda. Jeżeli nie udało Ci się uniknąć zakażenia, niezbędna będzie dezynfekcja. 

Czym odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej?

Czym odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej? Jak już wspomnieliśmy powyżej, można skorzystać zarówno z naturalnych, jak i chemicznych metod walki z chorobą. Chemiczne środki przeznaczone są konkretnie pod oczyszczanie gleby i są dokładnie dostosowane do powstałych warunków. najpopularniejsze środki w tej kategorii to Nemasol oraz Basamid. Najczęściej dostać można te produkty pod postacią granulatu. Należy go przemieszać z ziemią. Sugerowana głębokość umieszczenia środka chemicznego to około 20 cm pod powierzchnią. Następnie należy bardzo obficie podlać daną powierzchnię, aby proces wyniszczania grzybów, chwastów i nicieni się rozpoczął. Aby zachować należytą ochronę, warto zdezynfekowany obszar przykryć folią na około trzy dni. Warto pamiętać, że nowe rośliny można posadzić w tym miejscu dopiero po upływie miesiąca. Produkt działa na glebę bakteriobójczo przez okres około dwóch lat. 

Źródło: nexles.com

Czym jeszcze odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej? W tym problemie pomoże Ci gorąca woda. Pamiętaj jednak, żeby nie używać wrzątku, bo może to wpłynąć na uszkodzenie wartościowej flory znajdującej się w glebie. Najlepszy okres na wykonanie takiego zabiegu to środek lata, kiedy w Polsce panuje wysoka temperatura. Najbardziej odpowiednia temperatura wody do takiego zabiegu w ogrodzie to sześćdziesiąt stopni Celsjusza. Używając wody, folia powinna pozostać na powierzchni przez około dwa miesiące. Po jej usunięciu należy podlać ziemię, najlepiej specjalnym nawozem. W okresie jesieni należy również pamiętać o wapnowaniu, czyli nawożeniu produktów zawierających w sobie magnez oraz wapń. 

Zobacz: Mołdawska kuchnia – smaki tradycji i nowoczesności

Już wiesz, jak odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej. Pamiętaj, że łatwiej zapobiegać tego rodzaju zakażeniom. Jeśli zaraza zagości w Twoim ogrodzie, może być Ci ciężko się jej pozbyć. Zaraza ziemniaczana potrafi zimować i żerować na roślinach przez wiele lat. Jej obecność możesz poznać po złym stanie roślin. Bulwy przybierają bordowo-brązowy kolor i wydzielają bardzo charakterystyczny odór. Można zamoczyć je w wybielaczu lub dowolnym środku dezynfekującym. 

Aby chronić glebę przed podobnymi nieszczęściami, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim musisz wybierać rośliny odporne na daną zarazę. Poza tym powinieneś nieustannie obserwować swoje rośliny. Niezbędne jest również dbanie o higienę i czystość w swoim ogrodzie. Pamiętaj również, że rośliny potrzebują swojego miejsca. Pozwól im na zachowanie własnej przestrzeni. Aby uniknąć wilgoci i zniszczenia rośliny, zawsze podlewaj je od dołu. Pod żadnym wypadkiem nie lej wody bezpośrednio po liściach lub owocach. Dobrym nawykiem będzie również regularne podcinanie dolnych liści. Musisz zadbać, aby Twoje rośliny były wzmocnione i odpowiednio nawodnione. Silne jednostki lepiej poradzą sobie bowiem z walką z potencjalnie występującą zarazą. Nie zaszkodzi również regularne stosowanie oprysków i nawozów, które zapobiegają występowaniu grzybów oraz innych rodzajów zarazy. 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły