Informacja o karalności jest bardzo istotna. Najczęściej sprawdza się ją w wypadku zatrudnienia. Jak sprawdzić, czy ktoś był karany? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Karny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiemy, gdzie szukać sposobów na to, jak sprawdzić niekaralność danej osoby.
Zobacz: Luxmed jak sprawdzić swój pakiet?
Jak sprawdzić czy ktoś był karany?
Aby sprawdzić, czy ktoś został w przeszłości skazany trzeba wiedzieć jak sprawdzić Krajowy Rejestr Karny. Czym on tak właściwie jest? To instytucja, która zbiera i przechowuje informacje na temat osób i innych podmiotów karanych w Polsce. Jakie informacje można uzyskać zwracając się do tej instytucji? Istnieją tam dane takie jak wyroki sądowe, warunkowe umorzenia postępowania, czy całkowicie umorzone postępowania. Istnieją tam również informacje odnoszące się do osób tymczasowo aresztowanych lub tych poszukiwanych listem gończym. Nie znajdziemy tu nic o osobach, które wyrokiem sądu otrzymały naganę czy karę grzywny. Jak zatem sprawdzić, czy ktoś był karany?
Poza Krajowym Rejestrem Karnym, dobrym sposobem na sprawdzenie tego, czy ktoś był karany jest przeszukanie baz danych. Bazy zawierające informacje o karalności funkcjonują w formie bezpłatnej lub płatną, jednak opłata za dostęp zwykle jest niewielka. Jedną z takich baz jest Krajowe Centrum Informacji o Przestępczości. Udostępniana jest przez Federalne Biuro Śledcze.
Jak sprawdzić niekaralność?
Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić niekaralność. Trzeba jednak spełniać określone warunki. Nie każdy bowiem może mieć wgląd rejestru. Kto może sprawdzić Krajowy Rejestr Karny? Dostęp do niego mają instytucje takie jak sądy, Agencja bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, organy administracji rządowej i samorządowej, służba celna, wywiad skarbowy. Poza nimi dostęp do rejestru przysługuje również Prezydentowi oraz prokuratorom. W niektórych sytuacjach dostęp do niego mają również pracodawcy. Zazwyczaj jednak w określonych zawodach wymaga się od pracownika złożenia zaświadczenia o niekaralności, które ten musi uzyskać na własną rękę w odpowiednim urzędzie. Poza wyznaczonymi w ustawie podmiotami informacji o niekaralności osoby trzeciej nie mogą uzyskać uprzywilejowane osoby. W tym wypadku informacji nie uzyska nawet nikt z rodziny.
Zobacz: Ile zarabia prokurator? Zarobki w prokuratorze
Krajowy rejestr karny jak sprawdzić?
Jak sprawdzić, czy ktoś był karany? Jeśli chcesz uzyskać oświadczenie dla siebie lub spełniasz warunki do wglądu zapisane w ustawie, możesz zrobić to na kilka sposobów. Od roku 2014 to jak sprawdzić niekaralność rozszerzyło się o możliwość załatwienia tej sprawy przez Internet. Należy zalogować się na stronie Krajowego rejestru Karnego poprzez profil zaufany. Po zalogowaniu należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie informacji o niekaralności. Drugą z możliwości jest złożenie wniosku osobiście w punkcie informacyjnym w wyznaczonym miejscu. Takie punkty znajdują się w większości większych miejscowości w Polsce. Jeżeli nie ma go w Twoim mieście, możesz prośbę wysłać do punktu informacyjnego lub biura drogą pocztową. Za wydanie informacji o niekaralności ponosi się opłatę w wysokości 30 zł.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie, czy dana osoba była kiedyś skazana. Nie jest to jednak możliwe dla większości osób do sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Karnym. Warto jednak skorzystać z wyszukiwarki. Niektóre instytucje udostępniają bazy więźniów online. Istnieją też firmy zewnętrzne, które za opłatą udzielą Ci informacji o niekaralności lub karalności danej osoby. Jeśli dobrze poszukasz to może Ci się udać odnaleźć dane nie tylko na temat karalności, ale również informacje na temat treści wyroku oraz okresu spędzonego w więzieniu. Wyszukując potencjalnych więźniów warto też skorzystać z rejestru przestępców seksualnych. Dzięki temu również w łatwy sposób upewnisz się, czy dana osoba była karana.