Jak powiększyć źrenice? Sposoby na rozszerzenie źrenic

Nienaturalnie małe źrenice, bez wnikania z jakich powodów tak się u ciebie dzieje, mogą stać się powodem do niepokoju ze strony rodziny lub współpracowników. Zarówno zbyt małe, jak i rozszerzone źrenice, mogą być symptomem schorzeń układu nerwowego. Czasem przyczyna jest błaha, ale nienaturalny wygląd oka ma prawo budzić niepokój. 

Rozszerzenie źrenic często konieczne jest przed badaniem okulistycznym. Dlatego czasami okulista zanim sprawdzi wzrok, aplikuje pacjentowi do oczu krople. 

Zastanawiasz się, jak rozszerzyć źrenice? Jeśli twój problem ma charakter medyczny, możesz dostać od lekarza receptę na krople, które rozwiążą twój problem. Receptę uzyskasz też bez większych problemów przez internet, podczas konsultacji w ramach teleporady. Czasem jest jednak tak, że nie masz możliwości pójść do lekarza. Nie możesz też zadzwonić, by dostać receptę na odpowiednie krople do oczu. Wtedy jedyna nadzieja w domowych sposobach. Dowiedz się, jak powiększyć źrenice w domu z  poniższego tekstu. 

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za siebie i swój stan zdrowia. Próbując w nienaturalny sposób powiększyć swoje źrenice, ryzykujesz swoim zdrowiem. Szukając sposobów na to, jak rozszerzyć źrenice w domu, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz to zrobić.  

Jak powiększyć źrenice w domu? 

Źrenice rozszerzają się w naturalny sposób pod wpływem silnych emocji: strach, podniecenie, zdenerwowanie. Wystarczy spojrzeć w oczy dziecka, które po raz pierwszy spotyka się z jakąś sytuacją. Ekscytacji towarzyszy właśnie rozszerzanie źrenic. To dlatego zresztą u dziecka zwykle oczy wydają się być nienaturalnie duże i zwracają uwagę tych, którzy obserwują jego twarz. 

Trudno jest regulować szerokość źrenicy bez środków farmakologicznych. Źrenica będzie się zwężać pod wpływem mocnego światła i rozszerzać wtedy, gdy będzie ono przygaszone. 

Jeśli musisz szybko dowiedzieć się, jak powiększyć źrenice, sprawdź leki przeciwhistaminowe. Te, które będą zawierać prometazynę, dostępne są bez recepty, więc możesz je bez problemu kupić i wypróbować na sobie. Uwaga! Przestrzegaj dawkowania podanego na ulotce. Zażycie większej ilości środka na uczulenie nie spowoduje bardziej wyraźnej reakcji źrenic.

Znanym sposobem na to, jak rozszerzyć źrenice, są też niektóre zioła. Jednym z nich jest pokrzyk wilcza jagoda, dostępny głównie jako nalewka. 

O tym, jak powiększyć źrenice sporo mogą powiedzieć też osoby, które piją sporo alkoholu. Zasadniczo w stanie upojenia alkoholowego źrenice są szerokie i słabo reagują na światło. Oznacza to, że nie zwężą się w naturalny sposób tak szybko, jak u osoby trzeźwej. 

Czy odpowiedzią na pytanie, jak powiększyć źrenice w domu, może być alkohol? Zasadniczo tak, choć wiele zależy od okoliczności. 

Zwykle rozszerzone źrenice są objawem chorobowym. Mogą wskazywać na stan zapalny oka, ale też bardziej poważne schorzenia, które dotyczą chociażby układu nerwowego. 

Wielu naukowców poświęciło swój czas badaniu źrenic. Niektórzy twierdzą, że po źrenicy widać, jaką ktoś podjął decyzję, zanim jeszcze sam sobie ją uświadomi. Z obserwacji źrenic można wywnioskować, czy ktoś kłamie albo jest zdenerwowany. I w jednym, i w drugim przypadku źrenice rozszerzają się. 

A czym jest źrenica? To otwór w tęczówce, który odpowiada za dopuszczenie do wnętrza oka odpowiedniej ilości światła. Rolą źrenicy jest chronić wnętrze oka przed nadmiernym działaniem światła. Ma średnicę od 3 do 8 mm, co uzależnione jest od wielu czynników. 

Lekarze, dzięki badaniu odruchów źrenic, są w stanie zdiagnozować wiele schorzeń. 

O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy, ale to właśnie wielkość źrenic jest odzwierciedleniem emocji, które odczuwa konkretna osoba. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły