Wiele osób może mieć problem z czyszczeniem zimowych kurtek. Szczególnie problematyczne jest odzienie wypełnione puchem syntetycznym. Jednym z rozwiązań na to, jak prać kurtkę z puchu syntetycznego jest oddanie jej do pralni chemicznej. Da Ci to gwarancję bezpiecznego czyszczenia kurtki przed sezonem zimowym. Nie każdy jednak chce wydawać pieniądze na czyszczenie chemiczne swoich ubrań. Jak można prać kurtkę z puchu syntetycznego samemu? Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z praniem ubrań z puchu syntetycznego w domowych warunkach.
Zobacz: Co zabrać na kajaki? Jedzenie, spodnie, buty, ubiór i inne
Czym i jak prać kurtkę z puchu syntetycznego?
Sztuczny puch w porównaniu do tego naturalnego ma wiele zalet. Jest zdecydowanie tańszy, a przy tym wytrwalszy na wilgoć i niskie temperatury. Świetnie sprawdza się jako wypełnienie zimowej odzieży. Problem przychodzi w momencie, kiedy takie ubrania należy wyprać. Ten proces nie jest jednak tak bardzo skomplikowany, jak mógłby się wydawać. Oczywiście jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać, aby takiej odzieży nie zniszczyć. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby kurtkę z puchu syntetycznego prać w pralce. Największą obawą przed wypraniem kurtki w pralce jest możliwy do wystąpienia efekt zbicia puchu. Może się tak stać, jeżeli nieodpowiednio wypierzesz odzież. Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego, żeby taki efekt nie nastąpił?
Najważniejsze są środki, które należy użyć do prania. Tym, co najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji są specjalne środki do prania odzieży turystycznej. Te preparaty mają zapewnić gwarancję tego, że puch wypełniający kurtkę lub inne ubranie nie zbije się, ani nie zniszczy w naszej pralce. Warto również pamiętać, aby poza specjalnym detergentem nie używać tradycyjnych kapsułek czy proszku, a tym bardziej zmiękczającego materiał płynu do prania. Musisz również zwrócić uwagę na metkę, na której umieszczona powinna zostać informacja odnośnie temperatury oraz sposobu prania konkretnego ubrania. Jeśli nie potrafisz odnaleźć tych wytycznych, warto nastawić pranie na niską temperaturę, która da Ci gwarancję większej ochrony zimowego urania.
Poza praniem warto pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Można użyć do tego specjalnego sprayu, który jest dostępny online oraz w sklepach z odzieżą i sprzętem sportowym, takim jak np. Decathlon. Produkt zapewni nie tylko zachowanie sprężystości materiału, ale również uodporni Twoją kurtkę przed zamakaniem i uodporni ją jeszcze bardziej na wilgoć. O czym jeszcze pamiętać? W przypadku prania kurtki w pralce najlepiej umieścić ją w bębnie samodzielnie lub z inną kurtką o podobnej teksturze. Środki do odzieży turystycznej stosowane do normalnych ubrań i materiałów takich jak bawełna mogą je uszkodzić. Jeżeli masz pralkę, która daje możliwość wybrania delikatnego programu, zdecydowanie to będzie dobry wybór. Poza pranie i impregnacja, kurtki z puchu syntetycznego nie mają specjalnych wymagań względem suszenia. Możesz wysuszyć ją w tradycyjny sposób, najlepiej wywieszając ubranie w pozycji pionowej.
Zobacz: 4F – co to za firma, czy to polska firma? Opinie
Jeżeli kurtka posiada plamy, pod żadnym warunkiem nie stosuj na niej wybielaczy i odplamiaczy. Taki materiał jest bardzo wrażliwy na takie środki i możesz go w łatwy sposób zniszczyć. W przypadku plam możesz przed wrzuceniem odzieży do pralki zastosować na wybrane miejsca specjalne mydło galasowe, które idealnie sprawdzi się w tej sytuacji. Tym, o czym jeszcze należy pamiętać przed rozpoczęciem prania jest to, aby wszystkie zamki i kieszenie w kurtce były pozapinane. Dlaczego? Pomoże Ci to uniknąć uszkodzeń kurtki oraz swojej pralki.
Jeżeli z jakiegoś powodu Twoja kurtka zostanie zbita w praniu to jeszcze nic straconego. Da się to uratować. Są na to dwa sposoby. Pierwszy sprawdzi się w przypadku osób posiadających suszarkę bębnową. Wystarczy wrzucić do niej kurtkę i ustawić odpowiedni program – najlepiej ten najbardziej delikatny. Po zakończeniu suszenia kurtka powinna przywrócić swój dawny kształt ze względu na proces zachodzący w środku bębna. Kurtka wiruje i obija się o ściany bębna w towarzystwie ciepłego powietrza, co pomaga na rozbicie puchu, który zlepił się w praniu. Drugim sposobem jest ułożenie kurtki na płasko na tradycyjnej suszarce. Pionowa pozycja nie pozwoli na to, aby mokry puch zbierał i zbijał się na dole ubrania. Co kilka godzin należy oklepać kurtkę i rozetrzeć delikatnie miejsca, w których najbardziej zbił się puch syntetyczny. Następnie najlepiej obrócić kurtkę na drugą stronę. Ten sam sposób powinno się powtarzać co kilka godzin. Należy przy tym pamiętać, że proces schnięcia może trwać nawet trzy dni.
W artykule przedstawiono najlepsze sposoby na to, jak oraz czym prać kurtkę z puchu syntetycznego oraz inne zimowe ubrania. Pamiętaj, że warto sięgać po gotowe środki chemiczne dostępne na rynku. Są one bowiem specjalnie przygotowane po to, aby chronić ten materiał i zapobiegać potencjalnym zniszczeniom.
Zobacz: Kurtki damskie – na co warto polować na najbliższych wyprzedażach? Podpowiadamy!