Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze? Ergonomia pracy przy komputerze

Dwa lata temu (jak ten czas pędzi!) pandemia koronawirusa zmusiła nas do pozostania w domach. I choć od dawna cieszymy się wolnością na świeżym powietrzu, wielu z nas nadal pracuje zdalnie lub postanowiło przerzucić się na taki tryb pracy. 

To oznacza nie tylko możliwość wywieszenia prania w przerwie obiadowej, ale i wejście w siedzący tryb życia. Stąd już niedaleko do wad postawy czy dotkliwego bólu pleców. Tu z pomocą przychodzi zjawisko ergonomii pracy przy komputerze, a także kilka słów o tym, jak prawidłowo siedzieć przy nim. 

Jak siedzieć przy komputerze?

Zacznijmy od podstaw, tak zaniedbywanych, a niezbędnych dla naszego zdrowia i komfortu pracy przy komputerze. Najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w krzesło biurowe, które spełni wszystkie wskazane warunki, jednak już sama świadomość poprawnej postawy jest cenna i łatwa do wcielenia w życie.

Oprzyj całe plecy o oparcie krzesła, głębokie osadzenie w fotelu powinno to ułatwić. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj odcinek lędźwiowy – zaserwuj mu odpowiednie podparcie, wybierając krzesło biurowe cechujące się specjalnym wyprofilowaniem.

W kwestii jak prawidłowo siedzieć przy komputerze nie chodzi też o to, aby prostować się jak na baczność. Nasz kręgosłup ma swoje naturalne krzywizny. Skup się na tym, aby łopatki były ściągnięte do tyłu. Taki odruch pozwoli zniwelować nawyk garbienia się i zaokrąglania pleców. 

Jak siedzieć przy komputerze

Na ergonomię pracy przy komputerze wpływa design fotela biurowego. Im bardziej regulowany, tym lepiej. Można w ten sposób dostosowywać podłokietniki – wtedy dłonie i łokcie mają odpowiednie podparcie. Inną przydatną regulacją jest zagłówek, co pomoże prawidłowo siedzieć przy komputerze, ponieważ szyja będzie w neutralnym ustawieniu. Takie krzesła, zaprojektowane z myślą o ergonomii pracy przy komputerze, oferuje firma Carierre Design.

To nie koniec wskazówek, jak siedzieć przy komputerze. Ważny jest jeszcze kąt między tułowiem a udami. Powinien być mniej więcej prosty. Wtedy lekko rozwarte kąty w stawach nie przyczyniają się do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych i nie ograniczają krążenia.

Ergonomia pracy przy komputerze

Nie zmienimy tego, że musimy pracować przy komputerze. Tym, na co mamy wpływ, jest zaaranżowanie przestrzeni w sposób ergonomiczny. Co to oznacza? Ergonomia stanowiska pracy to wybór takich mebli, które za sprawą swojego designu zapewnią nam komfortowe warunki pracy. 

Zobacz: krzesła biurowe – Wrocław

Na to wpływ mają profilowane krzesła biurowe czy regulowane biurka. Meble modułowe, które bez problemu dostosujesz do swoich potrzeb, znajdują się w ofercie Carriere Design. Z idealnego połączenia krzesła i biurka kwestia, jak prawidłowo siedzieć przy komputerze, nie stanowi już problemu – zostaje sprawnie rozwiązana. 

Co jeszcze wpływa na ergonomię pracy przy komputerze? W przypadku biurka jest to jego rozmiar. Najlepiej, aby znajdowało się na nim miejsce dla naszego komputera/laptopa, dokumentów i akcesoriów biurowych (w tym przestrzeń na ulubiony kubek). Ergonomia stanowiska pracy to także odpowiednia ilość miejsca na nogi pod biurkiem, co daje większą mobilność i komfort siedzenia.

Na tym usprawnianie codziennego funkcjonowania w pracy się nie kończy. Istnieją również odpowiednio skonstruowane meble, które służą przechowywaniu dokumentów, papierów czy projektów. W zależności od rozmiaru przedmiotów wymagających przechowywania zmienia się konkretny model mebla, którego funkcją jest możliwość wygodnego składowania. 

Ergonomia stanowiska pracy niejedno ma imię. To zjawisko oraz potrzeby osób pracujących w biurach doskonale rozumieją projektanci Carriere Design. Polecamy udać się na ich stronę, aby zaprojektować idealną przestrzeń dla siebie (i swojego kręgosłupa).

Artykuł sponsorowany

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły